Winston Churchill Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Winston Churchill, takvimler 30 Kasım 1874 yılını gösterdiğinde İngiltere, Oxfordshire Blenheim’de doğdu. 1940-1945 ve 1951-1955 yılları arasında iki defa Birleşik Krallık Başbakanı olarak görev yapmıştır. Kısaca hayatı hakkında bilgiler verelim.

Winston Churchill kimdir?
Gerçek adıWinston Leonard Spencer-Churchill
Doğum tarihi30 Kasım 1874
Ne zaman öldü?24 Ocak 1965 yılında 90 yaşında
Nereli?İngiltere
Boy1,68 m
Neden öldü?Doğal sebeplerden dolayı bundan 59 yıl önce 90 yaşında öldü.
MeslekBirleşik Krallık Başbakanı, siyasetçi, asker, yazar, tarihçi, ressam
Ailesi
Annesi kim?Jennie Jerome
Babası kim?Randolph Churchill
EşiClementine Churchill
Çocukları
 • Diana Churchill
 • Randolph Churchill
 • Sarah Churchill
 • Marigold Churchill
 • Mary Soames

Winston Churchill Biyografisi ve Hayatı

30 Kasım 1874 yılında İngiltere Oxfordshire’da doğdu. Wisnton Churchill’in babası İngiliz Randolph Churchill iken annesi Amerikalı Jennie Jerome’dir. O zamanın varlıklı ve aristokrat bir ailesinin oğlu olarak dünyaya geldi. 1895 yılında Kraliyet Harp Okulunu bitirip İngiliz ordusuna katıldı. Boer Savaşında esir düşmesi ve hapisten kaçmasıyla ülkesinde kahraman haline geldi.

1900 yılında Muhafazakar Parti’den milletvekili seçilmiş ancak 1904 yılında Liberal Partiye geçmiştir. Liberal Parti Hükümeti’nde Ticaret Kurulu Başkanı ve İçişleri Bakanı olarak görev yaptı. Daha sonra Mühimmat Bakanı, Savaştan Sorumlu Devlet Bakanı, Havadan Sorumlu Devlet Bakanı ve Kolonilerden Sorumlu Devlet Bakanı olarak görev yaptı. Muhafazakar Partiye tekrar geçişinin ardından Maliye Bakanı olarak görev yaptı.

Winston Churchill, 10 Mayıs 1940 yılında Birleşik Krallık Başbakanı oldu. İngiltere tarihinin en önemli devlet adamı olarak anılması bu dönemde yaptığı hizmetlerden dolayı oldu. 1951 seçimlerinde tekrar iktidara geldi. 1955’te görevlerini A. Eden’e bırakarak siyasetten çekildi.

Siyaset hayatı içinden çekilmesi ile kendini yazarlığa ve resim yapmaya adadı. 1953 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandı. 1963’te Amerikan Devleti, kendisine onursal vatandaşlık verdi.

Winston Churchill Nasıl Öldü?

Winston Churchill siyaseti bırakıp emekliye ayrıldıktan sonra zamanının çoğunu evinde geçirdi. Bu sırada 87 yaşında iken Monte Carlo’da düşüp kalçasını kırdı. Bu kazadan sonra depresyona girdiği söylense de bu hiç bir zaman doğrulanmadı. 24 Ocak 1965 yılında 90 yaşında öldü. Cenazesi Blenheim Palace’a gömüldü.

Winston Churchill Atatürk İçin Ne Dedi?

Churchill‘in torunun oğlu olan Randolph Churchill‘in dedesi ve Atatürk hakkındaki sözlerine yer verip öyle konuya geçelim.

Randolph Churchill, “Büyük dedemin, tarihi uluslar olarak değerlendirdiğim Türk milleti ve Osmanlı İmparatorluğu’na dair her zaman büyük bir beğenisi oldu. Winston Churchill, çok büyük bir Atatürk hayranıydı. Atatürk’ün Türk milletini inşası, büyük dedeme ilham kaynağı oldu” dedi.

Winston Churchill Atatürk sözü;

İlgili Makaleler
 • Şu an mağlubiyeti bütün damarlarımda hissetmekteyim. Çok üzgünüm.
 • Oldukça mutluydum, umutluydum.
 • Daha düne kadar Çanakkale bizimdir diyordum.
 • Çünkü bu savaşı kazanmak için askeri, parayı, cephaneyi her şeyi hesaplamıştım.
 • Hepsinde çok üstündük. Mutlaka yenecektik.
 • Yalnız bir şeyi hesaba katmamışız. Mustafa Kemal’i.
 • Bağrımda İngiliz gururu olmasa Türkleri alnından öpmek, onları ayakta alkışlamak isterdim.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir