William Francis Ainsworth kimdir? Biyografisi ve hayatı

William Francis Ainsworth, 5 Kasım 1807 yılında İngiltere Exeter şehrinde doğdu. Yazar ve editörlükte yapmış olan İngiliz doktor, gezgin, coğrafyacı ve jeologdur.

William Francis Ainsworth kimdir?

Kendisi gibi ailesinin neredeyse her üyesi okumuş ve önemli görevlerde bulunmuş olan William Francis Ainsworth, Edinburgh Üniversitesinde okudu. Ailenin dünyaca en ünlü üyesi ise amcası roman yazarı William Harrison Ainsworth’dur. Kuzeninin isteği üzerine Francis adını aldı.

Üniversite hayatı bittikten sonra yine Edinburgh Üniversitesinde yer bilimleri dersi verdi. Anadolu’nun çeşitli yerlerine gezilerek yaparak buradaki gözlemlerini yayınladığı gezi notlarında paylaştı.

İngiltere’nin Sunderland şehrinde meydana gelen kolera salgınını yerinde izleyerek gözlemlerini Londra’da yayımladı. Bu yayınlardan sonra ünlenmiş ve cerrah olarak St. George’s, Hanover Square’deki kolera hastanelerinde çalışmaya başlamıştır. Daha sonra İrlanda’da Westport, Ballinrobe, Claremorris ve Newport’taki hastanelerin cerrahı olarak görev yapmıştır.

Bir çok araştırma ve gezi yazısı yayımlanan William Francis Ainsworth, 27 Kasım 1896 yılında vefat etmiştir. Wiliam Francis Ainsworth’un her iki yapıtı da Anadolu’nun 19 yüzyılının ilk yarısı üzerine çalışma ve araştırma yapanlarca sürekli olarak kaynak eser olarak değerlendirilmektedir.

William Francis Ainsworth biyografisi ve hayatı

  • William Francis Ainsworth kaç yaşında öldü?: 89 yaşında vefat etmiştir.
  • William Francis Ainsworth doğum tarihi?: 9 Kasım 1807 yılında İngiltere’de doğdu.
  • William Francis Ainsworth ne zaman öldü?: 27 Kasım 1896 tarihinde Londra, Birleşik Krallıkta öldü.
  • William Francis Ainsworth aslen nereli?: Britanya, Exeter
  • William Francis Ainsworth Ne iş yapıyor?: Britanyalı doktor, yerbilimci, coğrafyacı ve gezgin.

Yapıtında kendi el çizimi olmak üzere çok sayıda Anadolu yerleşiminin onun gözüyle çizilmiş gravürleri vardır. Bunlardan en ilginç olanı ise İskilip’e ait olandır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir