Walt Disney kimdir? Biyografisi ve hayatı

1901 Yılında doğan ve kurduğu şirketle şu anda dünyanın en fazla kazanan medya devi haline gelen Walt Disney, hayat hikayesi ve biyografisi ile bu haberimizde.

Walt Disney

Walt Disney, 1901 yılında Amerika Chicago’da doğmuş, Flora Disney ve Elias Disney’in 5 çocuğundan biridir. Çok zor şartlarda ve geçim sıkıntısıyla geçen zamanlar, odasında gördüğü bir farenin resmini çizmesiyle tamamen tersine döndü. Bir insanın azim ve kararlılıkla istediği her şeyi başarabileceğinin simgesi olan Walt Disney, şu anda Amerika’nın en çok kazanan film şirketlerinden birisinin sahibidir. Walt Disney kimdir, özel bilgileri ile biraz daha yakından tanıyalım.

Walt Disney Biyografisi ve Hayatı

Kaç doğumlu?: 1901 Amerika Chicago doğumludur.
Ne zaman kaç tarihin öldü?: 15 Aralık 1966 yılında 65 yaşında öldü.
Annesi ve Babasının adı ne?: Flora Disney ve Elias Disney.
Aslen nereli?: Aslen İrlanda göçmeni bir ailenin çocuğudur ama kendisi Amerika’da doğmuştur.
Çocukları: Diane Disney Miller, Sharon Mae Disney
Ne iş yapıyor?: Amerikalı yapımcı, yönetmen, senarist, seslendirmen ve animatör.

Walt Disney Kimdir?

Walt Disney Kimdir?

Walt Disney, sıfırdan Amerika’nın en büyük şirketlerinden birisini kurmuş, herkese örnek olacak hayatı ile bizlere öğütler bırakmış birisidir.

Walt Disney Flora Disney ve Elias Disney’in oğludur. Üç erkek, bir kız kardeşi vardır. Kardeşi Roy O. Disney ile Walt Disney Productions’ı kurdu ve şirketi dünyanın en ünlü film üreticilerinden biri oldu. Kurduğu şirket Walt Disney Şirketi, şu an yıllık 30 milyar dolar geliri olan bir medya devi haline geldi.

Walt Disney genelde bir diyabetsiyen ve adam ayrıca animasyon ve theme park (bir şeyle ilgili lunapark) tasarımlarıyla Oscar’a aday olmadı tanesini alarak en çok Oscar kazanan şahsiyet olarak tarihe geçti, 7 kez de Emmy Ödülleri’ne aday oldu. Halen de en fazla Oscar’a aday olan şahıstır. Diane ve Sharon isimli iki kızı vardı. Walt Disney ve çalışanları; Dünya’nın en ünlü prodüksiyonlarını üretti. Disney’in iç kişiliği olarak görülen; farelerden korkmasına rağmen Mickey Mouse da başta olmak üzere; Disneyland ve Walt Disney Resort gibi mekanlar da onun eseriydi.

Walt Disney; Orlando, Florida’daki Walt Disney Dünyası açılmadan birkaç yıl önce gırtlak kanserinden 15 Aralık 1966’da öldü. Öldükten sonra bedenini özel bir tank’a koydurarak dondurtmuştur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir