Valentino Rossi Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Valentino Rossi, takvimler 16 Şubat 1979 yılını gösterdiğinde İtalya’nın Urbino şehrinde doğdu. Tüm zamanların en iyi İtalyan motosiklet yarışçılarından biridir.

Valentino Rossi Kimdir?

Valentino Rossi kimdir?

İtalya Urbino Marche’de 1979 yılında dünyaya gelen Valentino Rossi, kendisi gibi motor yarışçısı olan bir Graziano Rossi’nin oğludur. Henüz 2 yaşında iken motosiklete binmiş ve ondaki bu yarış sevdası go-kart yarışları sayesinde başlamıştır.

Oğlunu çok seven annesi Stefania, oğlunun futbolcu olmasını istemiş hatta futbol okuluna yazdırmak istemiştir. Fakat Valentino Rossi daha küçük yaşlarda iken motor yarışçısı olmayı kafaya takmıştır. Henüz 16 yaşına gelmişken 16 bölgesel kart şampiyonluğu kazanan biri haline gelmiştir.

Valentino Rossi kariyeri boyunca 9 dünya şampiyonluğu ve 115 birincilik alarak tarihe geçmiştir. Tüm bunların yanında motoruna aynı yerden binmek ve yarışlardan bir gece önce motorunun yanında uyumak gibi batıl sayılacak totemleri vardır. Rossi emekliye ayrıldı yönünde haberler çıksa da 2022’de Team WRT adına GT World Challenge Europe’da Audi R8 LMS ile yarışacak.

Valentino Rossi biyografisi ve hayatı

  • Valentino Rossi kaç yaşında?: [yh yyil=1979] yaşındadır.
  • Valentino Rossi doğum tarihi: 16 Şubat 1979 yılında doğmuştur.
  • Valentino Rossi boyu: 1,81 metre boyundadır.
  • Valentino Rossi kilosu kaç?: 69 kilogram ağırlığındadır.
  • Valentino Rossi nereli?: Urbino, İtalya doğumludur.
  • Valentino Rossi emekli oldu mu?: Dünyanın en efsane yarışçılarından birisi olan Valentino Rossi, yirmi yıl süren kariyerinin ardından emekliliğe ayrıldı. Rossi son girdiği yarışı 10. sırada tamamlayıp 42 yaşında emekli oldu.
  • Valentino Rossi kaç kere şampiyon oldu?: Kariyeri boyunca 115 birinciliği ve 9 şampiyonluğu bulunun Valentino Rossi kendi döneminin en başarılı ismi olarak efsaneler arasındaki yerini almıştır.
  • Valentino Rossi nereli?: Dünyanın en çok kazanan MotoGP pilotlarından olan Valentino Rossi 3. sıradadır. 9 MotoGP Şampiyonluğu bulunan Rossi, Yamaha ile anlaşıp yıllık 6.5 Milyon Euro almıştır.
  • Valentino Rossi neden 46 numara?: Kendisi gibi başarılı bir yarışçı olan babası Graziano’nun da motor numarası olarak 46 numarayı kullanması, Valentino Rossi’nin de 46 numarayı seçmesinde etkili olmuştur.
  • Valentino Rossi neden doktor?: Kendisine doktor denilmesinden dolayı Valentino Rossi’ye neden doktor deniyor acaba kendisi doktor mu sorusu aklınıza takılmış olabilir. Rossi’ye doktor lakabı verilmesinin sebebi rakiplerini soğukkanlı ve klinik bir şekilde yenmesinden dolayıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir