Türkan Şoray Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Türkan Şoray, 28 Haziran 1945’te İstanbul’da dünyaya gelen ve Türk sinemasının en önemli isimlerinden biri olarak kabul edilen, oyuncu, senarist, yönetmen ve yazardır. “Sultan” lakabıyla anılan Şoray, 222 filmde oynayarak Guinness Rekorlar Kitabı’na giren ve dünyanın en çok film çeviren kadın oyuncusu unvanını elinde tutmaktadır.

Kişisel Bilgiler:

Doğum Tarihi: 28 Haziran 1945
Doğum Yeri: Eyüpsultan, İstanbul
Yaş: 79 yaşında
Boy: 1,64 m
Eşi: Cihan Ünal (e. 1983–1987)
Çocukları: Yağmur Ünal
Kardeşleri: Nazan Şoray, Figen Çevik Gezer, Oktay Şoray
Ebeveynleri: Meliha Sav, Halit Şoray
Eğitim: Fatih Kız Lisesi
Meslek: Oyuncu, senarist, yönetmen, yazar

Doğum ve Ailesi:

Türkan Şoray, 28 Haziran 1945 tarihinde İstanbul’un Eyüpsultan ilçesinde doğdu. Memur bir ailenin ilk çocuğu olan Şoray’ın babası Halit Şoray Kabartay Çerkezi iken annesi Meliha Sav ise Selanik göçmenidir. Nazan, Figen ve Oktay adında üç kardeşi vardır.

Yeşilçam’a Adım Atışı:

Henüz Fatih Kız Lisesi’nde okurken, Yeşilçam’ın efsane isimlerinden Emel Yıldız ile tanışması Türkan Şoray’ın hayatının dönüm noktası olur. Emel Yıldız’ın teşvikiyle kamera karşısına geçen Şoray, 1960 yapımı “Köyde Bir Kız Sevdim” filmiyle sinemaya adım attı. Bu ilk filmden sonra adeta yıldızı parlayan Şoray, 1964 yılında “Acı Hayat” filmiyle ilk Altın Portakal Ödülü’nü kazandı.

Başarılarla Dolu Bir Kariyer:

Türkan Şoray’ın sinema kariyeri boyunca kazandığı ödüller ve elde ettiği başarılar saymakla bitmez. Altın Portakal Film Festivali’nde “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü 4 kez kazanan Şoray, 1991 yılında Devlet Sanatçısı ünvanını aldı. 2010 yılında UNICEF Türkiye İyi Niyet Elçisi seçilen Şoray, toplumsal mesajlar vermeyi de ihmal etmedi.

İlgili Makaleler

Unutulmaz Rolleri:

Türkan Şoray, sinema tarihinde unutulmaz birçok role imza attı. “Vatan Sevgisi”, “Vesikalı Yarım”, “Çalıkuşu”, “Selvi Boylum Al Yazmalım”, “Camdan Mavi Köşk”, “Mevlana”, “Dönüş”, “Bodrum Hâkimi” ve “Uzaklarda Arama” gibi filmler, Şoray’ın ustalığını gözler önüne seren yapıtlar arasında yer alıyor.

Yönetmenlik Deneyimi:

Başarılı bir oyuncu olmanın ötesinde, Şoray yönetmenlik koltuğunda da oturdu. 1972 yapımı “Dönüş” filmini Kadir İnanır ile birlikte yöneten Türkan Şoray, 1981 yapımı “Yılanı Öldürseler” filminde ise Şerif Gören’le birlikte yönetmen koltuğunda yer aldı.

Özel Hayatı:

Türkan Şoray, özel hayatında da inişler ve çıkışlar yaşamıştır. 1962 yılında Galatasaray eski asbaşkanı Rüçhan Adlı ile 20 yıl süren bir birliktelik yaşayan Şoray, bu birliktelikten çocuk sahibi olamadı. 1983 yılında tiyatro oyuncusu Cihan Ünal ile evlenen Şoray, bu evlilikten Yağmur adında bir kızı oldu. Çift 1987 yılında boşandı.

Türk Sinemasına Katkıları:

Türkan Şoray, Türk sinemasına yaptığı katkılarla hafızalara kazınmıştır. Güçlü kadın karakterleri canlandırarak, toplumda kadının yerini sorgulatan ve değişime ilham veren filmlerde rol almıştır. Oyunculuğunun yanı sıra senaristlik ve yönetmenlik gibi alanlarda da yeteneğini kanıtlayan Şoray, Türk sinemasının en önemli ve saygın isimleri arasında yer almaya devam etmektedir.

Son Yıllar:

2018 yılında oyunculuğu bıraktığını açıklayan Türkan Şoray, halen sinema ve televizyon dünyasının yakından takip edilen isimlerinden biridir. Toplumsal mesaj vermeyi sürdüren Şoray, kitaplar yazarak ve çeşitli etkinliklere katılarak sevenleriyle buluşmaya devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir