Songül Öden Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Songül Öden, 17 Şubat 1979’da Diyarbakır’da doğan Zaza kökenli bir Türk tiyatro, sinema ve dizi oyuncusudur.

Kişisel Bilgiler:

Doğum Tarihi: 17 Şubat 1979
Doğum Yeri: Diyarbakır
Yaş: 45 yaşında
Boy: 1,7 m
Eşi: Arman Bıçakçı (e. 2020), Canberk Uçucu (e. 2002–2011)
Kardeşleri: Eylem Öden
Ebeveynleri: Bedri Öden
Eğitim: Ankara Üniversitesi
Meslek: Oyuncu

Çocukluk ve Eğitim:

Müteahhit bir baba ve ev hanımı bir annenin kızı olan Öden, 6 aylıkken anne ve babasının boşanması üzerine annesi ve kardeşleriyle birlikte Ankara’ya taşınmıştır. Çocukluğu ve gençliği Ankara’da geçen oyuncu, Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümü Oyunculuk Anasanat Dalı’ndan mezun olmuştur. Ek olarak, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nda yarı zamanlı şan eğitimi de almıştır.

Tiyatro Kariyeri:

Profesyonel oyunculuk hayatına Ankara Sanat Tiyatrosu’nda (AST) başlayan Öden, Ankara Deneme Sahnesi, Trabzon Devlet Tiyatrosu (1 yıl) ve Diyarbakır Devlet Tiyatrosu’nda (3,5 yıl) görev yapmıştır. Özel tiyatrolarda da yer alan oyuncu, tiyatrodaki başarısıyla adından söz ettirmiştir.

Televizyon ve Sinema:

Televizyonla ilk tanışmasını 1999 yılında Ferhunde Hanımlar dizisiyle yaşayan Öden, 2005-2007 yılları arasında Kanal D’de yayımlanan Gümüş dizisinde Kıvanç Tatlıtuğ ile başrolü paylaşarak büyük bir çıkış yakalamıştır. Bu diziyle yurt dışında da tanınan ve geniş bir hayran kitlesi edinen oyuncu, 2011-2014 yılları arasında Kanal D ve FOX’ta yayımlanan Umutsuz Ev Kadınları dizisinde Yasemin karakteriyle başrolde yer almıştır.

İlgili Makaleler

Sosyal Sorumluluk:

2011 yılında Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) için İyi Niyet Elçisi olan Öden, tüm savunmasız grupların haklarını savunmak için aktif rol almaktadır. UNFPA’nın Türkiye’deki yüzü olarak projelerde ve saha çalışmalarında yer alan oyuncu, düzenli olarak tartışma panellerine ve sosyal farkındalık kampanyalarına katılarak UNFPA’nın çabalarını desteklemektedir.

Kişisel Yaşam:

2002 yılında kendisi gibi tiyatrocu olan Canberk Uçucu ile evlenen Öden, 2011 yılında boşanmıştır. 2020 yılında ise iş insanı Arman Bıçakçı ile evlenmiştir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir