Sagopa Kajmer Kimdir Biyografisi Hayatı

Son Güncelleme: 15.09.2020 22:19

Sagopa Kajmer Hayatı Sagopa Kajmer Kimdir Biyografisi

ADI
YUNUS

SOYADI
ÖZYAVUZ

RAP DÜNYASINDAKI ADI
Sagopa Kajmer

DJ ADI
MIC CHECK

IlK DJ ADI
RAPPER M.C (Rapper Mic Check)

MAHlASI
Kaf Kef Evliya-i Rap Küheylan Yasli Çocuk Karizmatik Emmi Melodrama ve daha birçok kendine ithafi.

BRANSI
Rap

IHTISASI
Dj-produktor-M.C

DENEYIMlERI
Türkiye’nin en büyük yabanci müzik radyolarinda Dj lik ve müzik direktörlügü

BON’SERVIS
Power Fm Number One Fm Metro Fm Radio 2019 Quasar FM Radio Contact

IlK ISI VE SENESI
Radyo Dj ligi-1992 / Samsun

IlK PIKABI
Grundig-belt drive dual head (aile yadigari)

IlK PIlAGI VE SENESI
Carlos Santana – Black Magic Woman Double lP (vefat eden dayisinin Yunus’un dogumu serefine aldigi plaktir ve çok özeldir)

ÇOCUKlUK VE MÜZIK
Boney.M Sugarhill Gang Joe Bataan Freddie James Barry WhiteIsaac Hayes Bee Gees Chic Modern Talking C.C.Catch Bad Boys Blue James Brown Afrika Bambaataa Run DMC Kurtis Blow l.l.Cool J Ice.T vs… (liste bir hayli kabarik)

AlDIGI IlK AlBÜM
Run DMC – Raising Hell

AlDIGI 2. AlBÜM
Boogie Boys – Romeo Knight

IlK MÜZIK SETI
Universum (Old School-1985)

ÇOCUKlUK ETKIlESIMlERI
Boogaloo Shrimp Shabba Doo Michael Joe Jackson James Brown Jam Master Jay Grandmaster DST Afrika Bambaataa & Soulsonic Force Grandmaster Flash Prince Ice-T Ömer Karacan Aykut Sporel Engin Arman DJ Hakan Gündüz Marangoz Ibrahim (Ilk break Dance hareketini -smurf wave- Yunus’a gösteren degeri çok yüksek biri) Savas Abi (Ilk chopper dönüsünü Yunus’a ögreten kisi) Diether Bohlen Afrika Islam Public Enemy Skinny Boys Scott la Rock Krs Premier ve Guru vs….

EN SEVDIGI RAP GRUPlARI (80’ler)
Run DMC Public Enemy Boogie Down Productions Gangstarr Skinny Boys Ultramagnetic MC’s Sir Ibu De la Soul Soulsonic Force Ryhme Syndicate Whodini

EN SEVDIGI RAP SANATÇIlARI (80’ler)
Chuck D Ice T l.l Krs Cube Kool Keith Rakim vs….

IlK SOlO
Sözlerim Silahim 1998

IlK EP
1999 – Pesimist EP 1

IlK SARKI
Duman (Sözlerim Silahim – 1998)

IlK KONSER
Izmir – Fuar / 1998

AKIllARA KAZINAN IlK SÖZlERI
“Seni beni ezenlere sözlerim silahim” “Kuytu Köselerde ruhunu satma” “Bak evlat aliskanliklarini bir kenara at” vs…

YERAlDIGI IlK PROFESYONEl AlBÜM
Yeralti Operasyonu karma albüm (yapim 1998)

KIRIlMA NOKTASI
Sene 2003/ Bir Pesimistin Gözyaslari Double lP

MÜZIKTE IlKOKUl
Sözlerim Silahim (1998)

MÜZIKTE ORTAOKUl
Ihtiyar Heteyi (2001)

MÜZIKTE lISE
Sagopa Kajmer lP (2001-2002)

MÜZIKTE ÜNIVERSITE
Bir Pesimistin Gözyaslari Double lP (2003)

MÜZIKTE MASTER
Gora Soundtrack (2004)

MÜZIKTE DOKTORA
Romantizma (2005)

IlKlER
Türkiye’nin ilk Double Rap albümünü yapti. (Ilk kez bir albümde sözler sanatçi tarafindan kendi el yazisiyla yazilan bir not defteriyle verildi). Türkçe sözlü Rap müzigi adina Türkiye çapinda ilk büyük ödül Vasiyet sarkisiyla Sagopa Kajmer’e verildi. Türk Rapi ilk kez dünya çapinda gösterilen ve ülkede gise rekoru kiran bir filmde yer buldu. Film Cem Yilmaz’in G.O.R.A’ siydi. Ilk Turntablism bu soundtrack deki goradramaturnz de yer buldu. Bu bir ilktir. Ve tabiki rapte Pesimist-karamsar ve melankolik akimi baslatti.

IlK IlHAM KAYNAGI
Babasi Mehmet Özyavuz

Meslek Hayatı
Yunus Özyavuz, müzik yaşantısına Samsun’da yerel bir radyoda DJ’lik yaparak başladı. Bu sırada Rapper M.C. (Rapper Mic Check ve DJ Mic Check adıyla) müstear ismini kullandı. 1998’de yeraltı rap dünyasında halen varlığını sürdüren bir oluşum olan Kuvvetmira’yı kurdu. Kuvvetmira grubunda halen kendisi, Kolera ve Abluka Alarm bulunmaktadır. 1999’da “Silahsız Kuvvet” mahlasıyla Yeraltı Operasyonu isimli toplama albümünde yer aldı. 2001 ve 2002’de “Silahsız Kuvvet” mahlasıyla peşpeşe Sözlerim Silahım ve İhtiyar Heyeti isimli 2 albüm çıkardı. Daha sonra Silahsız Kuvvet mahlasını bırakıp Sagopa Kajmer mahlasıyla müzik yaşantısına devam etmiştir. Ardından Bir Pesimistin Gözyaşları ve Romantizma albümlerini çıkarmıştır. Sagopa Kajmer ve eşi Kolera (Esen Güler Özyavuz) birlikte Melankolia Müzik isimli müzik şirketini kurdular. Sagopa Kajmer bu olayı bir röportajında “Boğulacaksak kendi denizimizde boğulalım, dedik.” şeklinde açıklamıştır. Bu ikili ve Kuvvetmira’da yer alan diğer rap sanatçıları Melankolia Müzik’in ilk albümü Kafile’yi çıkardılar. Albümün prodüktörlüğünü yine Sagopa Kajmer üstlenmiştir. Sagopa Kajmer, dünyada 10 yılda bir yapılan Rap King yarışmasında, 2006 yılında ‘Baytar’ adlı parçayla birinci olmuştur. Ayrıca 2008 yılında MTV Türkiye tarafından EMA’de Hip-Hop kategorisinden Türkiye’nin en iyi sanatçısı olmaya aday olmuştur ve EMA Party’deki performansıyla ve seyircileriyle dikkat çekmiştir. 2008 yılında Melankolia etiketi altında Melankolia Wears da çıkmıştır. 2008 yılının sonlarında başlattığı “DJ Benim” yarışması ve 2009 yılında çıkarmayı planladığı “Yeraltı Kafilesi” albümü ile rap müzikte genç yeteneklere ne kadar önem verdiğini göstermektedir.2006 yılında yılında Melankolia Müzik’in ilk göz bebeği olan ve plak şirketimizin piyasaya sürdüğü ilk albüm olan ”KAFİLE” ,herkes tarafından tüm zamanların en iyi Türkçe Rap Karma Albümü olarak değerlendirilmişti.Kafile Albümünün 3 sene sonrasında Melankolia Müzik tekrar Yeraltındaki kafileye göz kırpıyor.Ayrıca rap dışında Break dance, MC’lik , Dj’Lik’te yapabiliyor..

Sagopa Kajmer’in anlamı
Müzik hayatında kullandığı ismi Sagopa, Mısır’da bir piramidin adıdır. Birçok arkeolog bu piramidin sırrını çözmeye çalışırken, tuzaklara düşüp can verdikleri söylenir. En son, soyadı Kajmeri olan bir arkeolog, Sagopa’nın gizemini ortaya çıkartmış ve piramidin en gizemli yerine, son odasına girerek, duvara Sagopa’nın gizemini çözen anlamına gelen Sagopa Kajmeri kazımıştır. Ancak bu arkeolog da (Gerhard Kajmeri) hava akımı yüzünden can vermiştir. Bu olaydan bir süre sonra piramide modern araçlarla giren bilim adamları, ölen adamın (Gerhard Kajmeri)’nin cesedini bulmuşlar ve piramide donanımsız girme cesaretinden dolayı bu adamın adını tüm dünyaya duyurmuşlardır.

DJ’lik Hayatı
Mic Check takma adıyla Özyavuz, 2004’te Cezanın Nefretteki grup arkadaşı Fuchs’un “Huzur N Darem” albümünün prodüktörlüğünü yapmıştır. DJ’lik alanında da kendini geliştiren Özyavuz, Turntablizm denilen olayın Türkiye’deki öncüsü olarak kabul edilir. Ayrıca Özyavuz, Türkiye’nin köklü radyolarında DJ’lik ve müzik direktörlüğü de yapmıştır. Yurt dışında “h2000”, “j&b” gibi festivallerde ve çeşitli yerlerde DJ’lik yapmıştır.

Çok önemli bir müzik birikimi ve arşivine sahip Yunus Özyavuz, “Sagopa Kajmer” kimliğiyle “PESIMIST UNDERGROUND RAP” tarzını oluşturmuş, müzik kalitesi, söz zenginliği ve etkileyici sesiyle kendisini birçok değisik kitleden insana kanıtlamıştır. Yurt dışından sanatçılara da altyapı müzikler hazırlamıştır.

Bir yandan DJ’lik diğer yandan sanatçı olarak sürekli çalışmalarını sürdüren Sagopa Kajmer, 2004’te Türkiye’nin en çok izlenen filmlerinden olan G.O.R.A’ya müzikler hazırlamıştır. Al Bir de Burdan Yak isimli parçasına video klip çekilmiştir. Bu gelişme Sagopa Kajmer’i tarzının dışındaki dinleyici kitlesine ulaştırmayı başarmıştır. Türkiye’de birçok insan Sagopa Kajmer’i bu kelime ile tanımıştır. 2005’te Kolera’nın Karantina Embriyo albümünün prodüktörlüğünü yapan Sagopa Kajmer yine aynı yılda İrem Records’tan çıkardığı Romantizma isimli albümüyle kariyerinin zirvesine ulaşmıştır. Bu albümün ilk video klibi olan Vasiyet Kral TV’de 2005 yılının En İyi Klip ödülüne layık görülmüştür. 2006 yılında Kuvvetmira ile beraber Kafile isimli albümü çıkarmıştır. 2007 yılında Kolera ile düet albümleri olan İkimizi Anlatan Bir Şey’i dinleyicileriyle buluşturmuştur.

Özel hayatı
Sagopa Kajmer, gerçek adıyla (Yunus Özyavuz), kendisi gibi rap müzik sanatçısı olan Kolera (Esen Güler Özyavuz) ile 2006 yılında evlenmiştir. Ayrıca Sagopa Kajmer’in ilk ilham kaynağı babası Mehmet Özyavuz olarak söylenir.

Albümler
* Yeraltı Operasyonu (1998) Turbo
* Sözlerim Silahım (2001) Silahsız Kuvvet
* İhtiyar Heyeti (2002) Silahsız Kuvvet
* On Kurşun (2002) Sagopa Kajmer
* Sagopa Kajmer (2002) Sagopa Kajmer
* Bir Pesimsitin Gözyaşları (2003) Sagopa Kajmer
* Romantizma (2005) Sagopa Kajmer
* Kafile (2006) Kuvvetmira
* İkimizi Anlatan Birşey (2007) Sagopa Kajmer, Kolera
* Kötü İnsanları Tanıma Senesi (2008) Sagopa Kajmer
* Şarkı Koleksiyoncusu (2009) Sagopa Kajmer

Derleme Albümler
* Melankolia Compilition Vol.1
* Melankolia Compilition Vol.2
* Melankolia Compilition Vol.3

Mixtapeler
* Kuvvetmira Mixtape
* Melankolia Mixtape Vol.1 (2006)

EP’ler

* Pesimist Ep 1
* Pesimist Ep 2
* Pesimist Ep 3
* Disstortion Ep
* Pesimist Ep 4 – Kurşun Asker
* Pesimist Ep 5 – Kör Cerrah

Puan ver ve yorum yap

Ortalama puan 0 / 5. Kullanılan oy: 0

Bu yazıya ilk puan veren siz olun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir