Ramazan Kerim Özkan Kimdir Biyografisi Hayatı

Son Güncelleme: 14.09.2020 02:31

Ramazan Kerim Özkan hayatı Ramazan Kerim Özkan Biyografisi

Ramazan Kerim Özkan, 6 Ekim 1958 yılında Burdur’da doğdu.Babasının adı Ahmet Necati, annesinin adı Ayşe’dir. Burdur Merkez Düğer köyünden 7 çocuklu çiftçi bir ailedendir. İlk, orta ve lise öğrenimini Burdur’da tamamladı. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde 2 yıl eğitim gördü. İstanbul Fevziye Mektepleri Işık Lisesinde “ Belletmen” olarak çalıştı.

Daha sonra 1977 yılında Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesini kazandı. 1982 yılında Veteriner Hekim olarak mezun oldu. Fakülte yıllarında Ankara Çankaya CHP Gençlik Kollarında ve Köylü Derneğinde çalıştı. 1983- 1987 yılları arasında Antalya Korkuteli Tarım İlçe Müdürlüğünde Veteriner Hekim olarak görev yaptı.1985-1986 yılları arasında Kars Şahnalar 6. Hudut Taburunda Veteriner Hekim Asteğmen olarak askerlik görevini yaptı. Askerlik dönüşü 1987 yılında haksız bir tayinden dolayı aynı ilçede meslekten istifa ederek, Serbest Veteriner Hekim olarak 2002 yılına kadar çalıştı. Bulunduğu ilçede 1992 yılında CHP İlçe yönetiminde görev üstlendi. 1994 yerel seçimlerinde ön seçimle partisini ilk sırada temsil etti. Ve İl Genel Meclisi Üyeliğine seçildi. 1994-1999 yılları arasında Antalya İl Genel Meclis Üyeliği görevinde bulundu.

1999 yılında doğduğu il olan Burdur’da 3.sıra Milletvekili adayı oldu. O seçimlerde partisinin baraj altında kalması nedeniyle görevine döndü. 2002 genel seçimlerinde Burdur’dan ilk sırada aday oldu. Ve uzun yıllar sonra 22.Dönem CHP Burdur Milletvekili olarak parlamentoya girdi. Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonunda görev yaptı. Önce TBMM CHP Grup Yönetimine, daha sonrada CHP Parti Meclisi Üyeliğine seçildi. 23. Dönem Genel seçimlerinde yeniden CHP Burdur Milletvekili oldu. Halen Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyeliği ve CHP Parti Meclisi Üyeliği görevini sürdürmektedir. Ayrıca TBMM’de bir çok ülkenin Parlamentolar Arası Dostluk Gruplarına üyedir. Antalya Veteriner Hekimler Odası, Veteriner Hekimler Derneği ve Atatürkçü Düşünce Derneği Üyesidir. İyi düzeyde Almanca bilen Özkan, evli ve 2 çocuk babasıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir