Orhan Boran Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Orhan Boran, doğumu 30 Haziran 1928 İstanbul, ölümü 26 Mayıs 2012 İstanbul olan sunucu, gazeteci ve oyuncudur. 83 yaşında ölen Boran, 1960’lı yıllarda gece kulüplerinde yaptığı gösterilerle Türkiye’nin ilk stand-up şovcusudur.

Orhan Boran Kimdir?

Orhan Boran kimdir?
Doğum tarihi30 Haziran 1928, İstanbul
Doğum yeriİstanbul, Türkiye
Ölüm tarihi ve yeri26 Mayıs 2012 (83 yaşında), İstanbul
EğitimGalatasaray Lisesi, Türkoloji Fakültesi (yarıda bıraktı)
MeslekSunucu, Yazar, Gazeteci, Oyuncu
EşiGüler Boran
BabasıHikmet Boran
Defnedildiği yerZincirlikuyu Mezarlığı, İstanbul
KitaplarıLeyleğin Ömrü (Anı)

Ölüm tarihi olan 26 Mayıs 2012 yılına kadar hiç durmadan çalışan Orhan Boran, Sivas Kongresi’ndeki manda karşıtı konuşması ile tanınan doktor Hikmet Boran’ın oğludur.

Orhan Boran Biyografisi ve Hayatı

Orhan Boran, 30 Haziran 1928 tarihinde İstanbul’da doğdu. Edremit Cumhuriyet İlkokulu’nu bitirdikten sonra 1938 yılında yatılı olarak Galatasaray Lisesi’ne girdi. Galatasaray Lisesi’nden mezun olduktan sonra Türkoloji Fakültesi’ne yazıldı.

Orhan Boran, en çok radyoya ilgi duyuyordu. Harbiye’deki İstanbul Radyoevi’nin açılmasından itibaren 1949 ile 1950 yılları arasında okumakta olduğu Türkoloji Fakültesini 3. sınıftan terk edip, Ekrem Reşit Rey’in asistanı olarak girdiği memuriyet hayatında, temsil yayınları rejisörlüğü yaptı.

1956 yılında BBC’nin açtığı sınavı, 220 kişi arasından birincilikle kazanarak Londra’ya gitti. Dünya Gazetesi’nin Londra muhabirliğini üstlendi. BBC Türkçe Servisi’nde pek çok program yaptı, haber okudu.
Orhan Boran Türkiye’de ilk stand-up geleneğini başlattı.

2002 yılında yakalandığı kolon kanseri sebebiyle iki defa ameliyat geçirdi.
Yaklaşık 2.5 yıldır kemik iliği hastalığıyla mücadele eden usta sunucu Orhan Boran 26 Mayıs 2012 tarihinde hayatını kaybetti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir