Nikki Reed Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Nikki Reed Somerhalder, hem yetenekli bir oyuncu hem de başarılı bir senarist olarak tanınan bir isimdir. Genç yaşta başladığı kariyerinde, birçok başarılı film ve projede yer alarak adını duyurmuştur. Özellikle “Twilight” serisindeki Rosalie Hale karakteriyle tanınan Nikki Reed, oyunculuk yeteneği ve senaryo yazma becerisiyle dikkat çekmektedir.

Kişisel Bilgiler:

Doğum Tarihi: 17 Mayıs 1988
Doğum Yeri: Los Angeles, Kaliforniya, ABD
Yaş: 36 yaşında
Boy: 1,63 m
Eşi: Ian Somerhalder (e. 2015), Paul McDonald (e. 2011–2015)
Çocukları: Bohdi Soleil
Kardeşleri: Nathan Reed, Joey Reed
Ebeveynleri: Cheryl Houston (annesi), Seth Reed (babası)
Meslek: Oyuncu, senarist

Doğum ve Eğitim:

Nikki Reed Somerhalder, 17 Mayıs 1988 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde yer alan West Los Angeles şehrinde doğdu. Annesi güzellik uzmanı Cheryl Houston, babası ise set tasarımcısı Seth Reed’di. Yahudi kökenli olan Reed, 2 yaşındayken anne ve babasının boşanmasıyla annesiyle birlikte büyüdü.

Eğitim hayatına Palms Ortaokulu’nda başlayan Reed, 12 yaşındayken “Utangaç ve Bir Kitap Kurdu” adlı bir kitap yazarak ilk eserini verdi. 14 yaşında ise evden ayrılarak kendi başına yaşamaya başladı. Bu dönemde oyunculuğa olan tutkusunu keşfeden Reed, lise eğitimini evde tamamladı.

Kariyeri:

Nikki Reed Somerhalder’ın oyunculuk kariyeri 2003 yılında “Thirteen” adlı filmle başladı. Bu filmde hem senaristlik hem de oyunculuk yaparak büyük beğeni toplayan Reed, “En İyi Çıkış Yapan Kadın Oyuncu” ve “En İyi Senaryo” gibi birçok ödüle aday gösterildi.

“Thirteen”ın ardından “Lords of Dogtown” (2005), “Mini’s First Time” (2006), “Cherry Crush” (2007) ve “Catch .44” (2011) gibi filmlerde rol alan Reed, 2008 yılında “Alacakaranlık” serisinin ilk filmi ile dünya çapında tanınırlık kazandı. Bu filmde Rosalie Hale karakterini canlandıran Reed, serinin diğer filmlerinde de aynı rolü üstlendi.

İlgili Makaleler

Twilight Dönemi ve Sonraki Yıllar:

“Alacakaranlık” serisinin ardından “Pawn” (2013), “Enter the Shadow Men” (2015), “Queen of Spades” (2015) ve “The Benefactor” (2015) gibi filmlerde yer alan Reed, 2017 yılında “Sleepy Hollow” adlı dizide Betsy Ross karakterini canlandırdı.

Son olarak, 2019 yılında “V-Wars” adlı dizide Rachel Montgomery rolünü üstlenen Reed, günümüzde de oyunculuk kariyerine devam etmektedir.

Kişisel Yaşam:

Nikki Reed Somerhalder, 2011 yılında Amerikalı şarkıcı Paul McDonald ile evlendi ancak 2014 yılında boşandı. 2015 yılında ise aktör Ian Somerhalder ile evlenen Reed, 2017 yılında ilk çocukları Bodhi Soleil dünyaya geldi.

Sosyal Sorumluluk Faaliyetleri:

Nikki Reed Somerhalder, oyunculuk ve senaristlik kariyerinin yanı sıra sosyal sorumluluk projelerinde de yer almaktadır. Gençleri sosyal değişime teşvik etmek amacıyla kurulan Do Something kuruluşunun reklam filminde oynayan Reed, Afrika’ya yardım için kurulan Give A Shit adlı yardım kuruluşunu da desteklemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir