Neslişah Sultan Kimdir Biyografisi Hayatı

Neslişah Sultan Hayatı Neslişah Sultan Kimdir Biyografisi

Neslişah Sultan Osmanoğulları iktidardayken doğan son sultan ve son Mısır Kralı’nın da geliniydi. Birkaç yıl önce İstanbul Nişantaşı’nda City’s Alışveriş Merkezi’nin açıldığı yerde doğdu.

Osmanlı hanedanının Neslişah Sultan ile bittiği ifade edilir. Prenses olarak doğan Neslişah Sultan, Hanedanın 1924’teki sürgünü sonrası gittiği Mısır sürgününde ciddi zorluklar yaşadı.

4 Şubat 1921’de annesi Sabiha Sultan’ın Nişantaşı’ndaki konağında doğdu. Babası, son halife Abdülmecit’in oğlu Şehzade Ömer Faruk Efendi annesi ise son Osmanlı padişahı Sultan Vahdettin’in kızı Sabiha Sultan’dır. Büyükbabalarından birisi padişah, diğer imparatorluk veliahtı olduğu için doğduğu zaman ünvanı “Devletlû İsmetlû Neslişah Sultan Aliyyetuş’şan Hazretleri’’” idi. Doğumu, 121 pare top atışı ve padişahın onun adına bastırdığı altınsikke ile duyuruldu ve Osmanlı Hanedan Defterine kaydedilen son aile üyesi oldu. Hanzade Sultan ve Necla Sultan adlı iki kız kardeşi de vardır. Osmanlı hanedan üyeleri yurtdışına sürgün edilene kadar Dolmabahçe Sarayı’nda hayatını sürdürdü.

Henüz 3 yaşında iken, 3 Mart 1924 günü kabul edilen 431 sayılı kanun gereğince sürgüne gönderilen arasında yer aldı. Ailesi sürgünün ilk yıllarının Fransa’nın Nice kentinde geçirmişti. Nice’te lise öğrenimi gördü. Çocukluk ve ilk gençlik yıllarını Fransa’da geçirdikten sonra ailesiyle birlikte Mısır’a gitti. Fransızca, İngilizce ve Almanca, Arapça öğrendi.

1940 yılında Mısır’ın son hıdivi Abbas Hilmi Paşa’nın oğlu Prens Muhammed Abdülmunim ile evlendi. Bu evlilikten Prens Abbas Hilmi ve Prenses İkbal adlı iki çocuğu dünyaya geldi.

Mısır’daki 1952 darbesinden sonra eşi “kral naibi” yapılınca Neslişah Sultan “kral naibi eşi” (Mısır’ın First Lady’si) oldu. Krallığın lağvedilmesine kadar bu görevi sürdürdü. Cumhuriyetin ilanından sonra eşi ile birlikte Mısır hükümetine karşı uluslar arası bir komploya karışmakla suçlandı; aylar süren yargılamalardan sonra aklandılar ve Mısır’dan ayrılmalarına izin verildi. İkinci kez sürgün yaşayan Neslişah Sultan, eşi ile beraber Fransa’ya yerleşti, 1963’e kadar Fransa’da yaşadılar.

1952’de Türkiye’de Osmanlı hanedanı prensesleri için çıkarılan af çıkarılmıştı. Neslişah Sultan 1963’ten itibaren Türkiye’ye yerleşti, yeniden Türk vatandaşlığıan geçti ve “Osmanoğlu” soyadını aldı. Eşi Prens Abdülmünim 1980’de hayatını kaybetti ve Mısır hükümetinin izni ile Kahire’de defnedildi.

Neslişah Sultan, 2 Nisan 2012 tarihinde hayatını kaybetmiştir. 2 Nisan 2012 günü 91 yaşında vefat etti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir