Mihail Yuryeviç Kimdir Biyografisi Hayatı

Mihail Yuryeviç Hayatı Mihail Yuryeviç Kimdir Biyografisi

Mihail Yuryeviç Lermontov (15 Ekim 1814 – 27 Temmuz 1841), Rus yazar ve şair.
Emekli bir subayın oğlu olarak dünyaya gelen Lermontov, bir süre Moskova Üniversitesi’ne devam etti. Üniversite yılları Lermontov’a, toplumsal sorunların büyük bir heyecanla tartışıldığı çok canlı bir entelektüel ortamdan yararlanma fırsatı sağlamıştır.
1832 yılında üniversiteden ayrılmış, Harp Okuluna kaydolmuştur. 1834 yılında asteğmen rütbesiyle mezun olup St. Petersburg’da hafif süvari olarak askerlik kariyerine başlamıştır. 1837 yılında Puşkin’in bir düelloda öldürülmesi üzerine derinden etkilenerek “Şairin Ölümü” adını verdiği bir şiir kaleme almıştır. Ne yazık ki dönem, öncelikle monarşinin sınırsız yetkilerinin bir anayasayla sınırlandırılmasını savunan akımların ve genelde tüm ilerici, özgürlükçü düşünce ve etkinliklerin yoğun baskı altında tutulduğu bir dönemdir. Lermontov da bu şiirinde Puşkin’in bir düello sonucu ölümünü cinayet olarak nitelemekte ve Çarlık yönetimin suçlamaktadır. Bunun üzerine tutuklanarak Kafkasya’daki bir birliğe sürülmüştür.
1838 yılında sürgün cezası kaldırılan Lermontov St. Petersburg’a döndü ve kısa sürede dönemin parlak edebiyatçıları arasına girdi. Şiirleri edebiyat çevrelerinde çok beğenilen Lermontov’a, Puşkin’in ardılı gözüyle bakılmaya başlanmıştır. “Çağımızın Bir Kahramanı” adlı romanıyla da büyük bir beğeni toplamıştır.
1840 yılın başlarında St. Petersburg’daki Fransız büyükelçisinin oğluyla giriştiği bir düello, bu özgürlük yanlısı genç şairin Petersburg’dan uzaklaştırılması için bir bahane oluşturdu. Çarlık yönetimi onu tekrar Kafkasya’ya sürgüne gönderdi.
1841 yılının şubat ayında izinli olarak St. Petersburg’a dönen Lermontov, umut doludur. Bir dergi çıkartmak konusunda girişimlerde bulunur. Ne var ki izin süresinin bitiminde görev yerine dönmesi için kesin emir alacaktır. Yolculuk sırasında hastalanır ve Piyatigorsk kentinde bir süre dinlenmek zorunda kalır. Bu kentte 27 Ekim 1841 günü, kralcı bir Fransız subayla düello yapar ve bu düellonun sonunda yaşamını yitirir. Özgürlükçü aydın kesimde, tıpkı Puşkin gibi bir düello sonucu genç yaşta ölmesi, derin bir üzüntüye neden olmuştur.
Yirmi yedi yıllık kısa yaşamına karşın Lermontov, şiirleri, tiyatro oyunları ve romanıyla Rus edebiyatının gelişimi üzerinde derin etkiler yaratmıştır. Kendisinden sonraki pek çok Rus edebiyatçı üzerinde Lermontov’un etkilerini görmek mümkündür. Fransız özgürlükçü düşüncesinden belirgin biçimde etkilenen aydın bir edebiyatçıdır.
Eserleri [değiştir]

Konuyla ilgili diğer Wikimedia sayfaları :

Commons’ta Mihail Yuryeviç Lermontov ile ilgili çoklu ortam dosyaları bulunmaktadır.

Vikisöz’de Mihail Yuryeviç Lermontov ile ilgili özlü sözler bulunmaktadır.
Хаджи-Абрек, “Hacı Abrek”, 1835, şiir
Маскарад, “Masquerade”, 1835, oyun
Бородино, “Borodino”, 1837, şiir
Кинжал, “Hançer”, 1838, şiir
Песня про царя Ивана Васильевича, “Çar İvan Vasilyeviç Hakkında bir Şarkı”, 1838, şiir
Дума, “Düşünce”, 1839, şiir
Бэла, “Bela”, 1839, öykü
Ветка Палестины, “Filistin’in Dalı”, 1839, şiir
Три Пальмы, “Üç Avuç”, 1839, şiir
Фаталист, “Kaderci”, 1939, öykü
Дары Терека, “Terek’ten Hediyeler”, 1939, şiir
Тамань, “Taman”, 1840, öykü
Воздушный корабль, “Zeplin”, 1840, şiir
Ангел, “Melek”, 1840, şiir
Герой нашего времени, Çağımızın Bir Kahramanı, 1840, roman
Последнее новоселье, “Son Ev Görümlüğü”, 1841, şiir
Парус, “Parus” / “Yelkenli”, 1841, şiir
Спор, “Anlaşmazlık”, 1841, şiir
Валерик, “Valerik”, 1841, şiir
Сказка для детей, Çocuklar için Masallar, 1841, öykü
Ölümünden sonra yayınlananlar:
Измаил-Бей, “İsmail Bey”, 1843, şiir
Демон, “Şeytan”, 1857, şiir
Ангел смерти, “Ölüm Meleği”, 1857, şiir
Тамара, “Tamara”, şiir
На смерть Пушкина, “Puşkin ve Ölüm Üzerine” / “Şairin Ölümü”, şiir

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir