Medusa Kimdir Biyografisi Hayatı

Medusa Hayatı Medusa Kimdir Biyografisi

Medusa, Yunan Mitolojisinde, Phorcys ve Ceto’nun kızıydı ve yeraltı canavarı anlamına gelen bir Gorgondu. Medusa’nın gözlerine direkt olarak bakanlar taşa dönüşürdü. Medusa’nın kafası kahraman Perseus tarafından kesildi ve daha sonra Perseus, kafayı kalkanının üzerine koyan tanrıça Athena’ya verene kadar Medusa’nın kafasını silah olarak kullandı.

medusa efsanesi

medusa, yaşamına çok güzel bir genç kız olarak başlamıştır. o kadar güzeldir ki tanrıçaların kıskançlığını üzerinde toplamış, tanrıları da peşinde koşturmuştur. tanrıça athena ( zeus’un en çok sevdiği kızı) onu çok kıskanmaktadır özellikle. denizlerin tanrısı poseidon ise medusa’ya hayrandır. başı öylesine dönmüştür ki bir gün athena’nın tapınağında medusa’ya zorla sahip olur.

bu durumu kendisi için aşağılayıcı bulan athena, medusa’yı gorgon yaparak cezalandırır. çok çirkinleşmiş, saçları yılana dönüşmüştür, yüzüne bakanlar taş kesilmektedir. medusa insan olduğu için ölümlüdür. gorgon yapma cezasını az bulur athena ve perseus’la iş birliği yaparak medusa’nın başını kestirir. başı kesildiği anda medusa’nın poseidon’dan olma çocukları pegasus ve chrysar gövdesinden dışarı fırlarlar. medusa’dan sıçrayan kan damlaları libya çöllerine düşer ve birer yılana dönüşürler.

perseus, medusa’nın kesik kafasını alır gider. athena ise medusa’nın derisini yüzüp aegis’in markası yapar. iki damla kanını kral erichthonius’a hediye eder. bu iki damla kandan biri öldürücü zehirdir,diğeri ise panzehirdir, tüm hastalıklara deva olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir