Mary Blair Kimdir Biyografisi Hayatı

Mary Blair Hayatı Mary Blair Kimdir Biyografisi

Mary Blair, Amerikalı sanatçı ( 21 Ekim 1911 – 26 Temmuz 1978)
Mary ‘nin çalışmaları 21 yüzyılın ortalarından itibaren illüstratörlerin pek çoğuna ilham kaynağı olmuştur. Onda inanılmaz bir hayal gücü ve çocukluk duygusu vardı.
1991 yılında “Disney Efsanesi” ünvanıyla şereflendirilen Mary Blair’in tasarladığı karakterler halen Disney’in eğlence mekanı olan It’s Small World’de izleyici karşısına çıkıyor.

21 Ekim 1911 yılında Oklahoma’da, Mary Robinson olarak dünyaya gelir. Küçük bir çocukken ailesi Texas’a taşınır ve daha sonra Kaliforniya’daki San Jose College’den 7.likle mezun olur. Ardından Pruett Carter, Morgan Russell ve Lawrence
Murphy gibi mühim kişilerin öğretmenlik yaptığı Los Angeles’daki meşhur okul Chouinard Art Institute’den burs kazanır. 1934 yılında ise diğer bir tasarımcı olan Lee Everett Blair ile evlenerek dünya evine girer. Aynı zamanda bu evlilik onu ünlü animatör Preston Blair’in yengesi yapar.
Blair’lar çok geçmeden Ub Iwerks stüdyolarına katılarak, animasyon endüstrisinde çalışmaya başlarlar. Mary 1940’da Walt Disney stüdyolarına katılır, eşi Lee bir süre Harman Ising stüdyolarında çalışsa da, yine aynı yıl Mary sayesinde Walt Disney’e katılır.
1941 yılında stüdyodaki çalışmalarına kısa süreliğine ara vererek Walt ve diğer artistlerle birlikte Başkan Franklin D. Roosevelti’in “iyi komşu” politikasının bir parçası olarak çeşitli Güney Amerika ülkelerine araştırma yapmak amacıyla
seyahat ederler. Gezi sırasında Mary Blair ve Lee, Saludos Amigos ve Three Caballeros animasyon filmlerinin konsept tasarımları üzerine de çalışırlar.
Mary tüm bu uğraşların yanı sıra Make Mine Music animasyonu üzerine çalışıyor, Song of the South filminin sanat yönetmenliğini yapıyor, Melody Time animasyonunun zemin ve renklerini tasarlıyor, So Dear to My Heart ve The Adventures of Ichabod and Mr. Toad filmlerinin renk ve tarzları üzerine çalışmalarını sürdürüyordu. 1950’lerin başı Disney stüdyoları için oldukça yoğun geçmişti, neredeyse her yıl bir animasyon filmi üretildi.

Mary Blair’de bu sıralarda;

Cinderella,Alice in Wonderland ve Peter Pan filmlerinin renk stilistliğini yaptı. O dönemde tasarladığı tüm kısa animasyon filmlerinde konsept tasarımlarının sanatsal etkisi güçlü şekilde hissedilir.
Peter Pan’ın bitiminden sonra yani hemen hemen 1953 yılında, Disneydeki işlerine ara verdi. Freelance grafiker ve ilüstratör olarak çalıştı. Nabisco, Pepsodent, Maxwell House, Beatrice Foods gibi şirketlerin reklam kampanyaları için çalışmalar yaptı. Ayrıca yayıncılığını Simon & Schuster’ın yaptığı Golden Books serisinin birkaç kitabını ilüstre etti.
Walt Disney’in ricası üzerineki o Mary’nin doğuştan gelen bu yeteneğine saygı duyuyordu- It’s Small World için çalışmalar yaptı. Yine bir Walt Disney şirketi olan Tomorrowland Promenade için duvar resimleri tasarladı. Bunlardan benzer olan iki tanesi giriş koridorunda yer aldı. Diğerleride Disneyland’ın çeşitli yerlerinde kullanıldı.
26 Temmuz 1978 yılında ise geçirdiği beyin kanaması sonucu Kaliforniya’da hayata gözlerini yumdu. Disney’le olan ortaklığının dışında pek çok başarılı çalışmaya imza atan Mary Blair’in çığır açan renk tasarımları halen çağdaş tasarımcılar ve animatörlere ilham kaynağı olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.