Marie Digby Kimdir Biyografisi Hayatı

Son Güncelleme: 10.09.2020 18:16

Marie Digby hayatı Marie Digby Biyografisi Marie Digby Kimdir

Marié Christina Digby (d. 16 Nisan, 1983), Birleşik Amerikalı şarkı yazarı, gitarist ve piyanist’tir. Daha çok 2007 senesinde yaptığı Rihanna’nın hit parçası Umbrella’nın akustik coverı ile YouTube’da dikkatleri üzerine çekmiştir. Bu şarkının sık sık STAR 98.7 radyo istasyonunda yayınlanmasıyla, MTV’nin dizisi The Hillsin üçüncü sezonunun açılış bölümünde yer almasıyla, tanınmış ve Bubbling Under Hot 100 Singles listesinde de #10 numaraya yükselmiştir. Digby, bu parçayı late night talk show Last Call with Carson Daly de 2 Ağustos 2007’de seslendirmiştir.
Digby’nin ilk resmi single’i, Say It Again, 18 Ocak, 2008 de radyo istasyonlarında yayınlanmaya başladı. Çıkış albümü, “Unfold” ise, 8 Nisan, 2008’de piyasaya çıkacak.

Hayatı

Japon anne ve İrlandalı – Amerikalı babadan dünyaya gelen Digby, üç kardeşten en büyüğüdür. Kardeşleri; Naomi (12 Aralık, 1985’de), Erina (8 Ağustos, 1987’de doğmuştur). Los Angeles’daki lise günlerinde şarkı sözleri yazmaya başladı. Mezuniyetten sonra girdiği University of California, Berkeley ‘de bir sene okuduktan sonra müzik kariyerine tam olarak odaklanmak için ayrıldı. 2004’de Pantene Pro-Voice Music Yarışması’nı otobiyografisel şarkısı olan “Miss Invisible” ile katıldı.

Digby, çeşitli gece klüplerinde söyledikten sonra, 2005 yılının sonunda, Disney’e ait olan Hollywood Records şirketi ile ilk albümü için anlaşma imzalamıştır. Orijinal şarkılar 2006 sonunda tamamlanmıştır. 2007 başında ise, farklı sanatçıların şarkılarının coverlarını YouTube’da söyleyerek hayran toplamıştır. Hollywood Records daha sonra “Umbrella” yorumunu iTunes de ve radyo istasyonlarında yüksek kalite standartlarına uygun bir biçimde beğeniye sunmuştur.

Eylül 2007, itibariyle Marie Digby’nin ev yapımı müzik klipleri 2.3 milyon kere video paylaşım sitesinde görüntülenmiştir.

Diskografi Albümler

* 2008: Unfold

EP’ler

* 2007: Start Here EP

* Digby’nin parçası “Spell” kısa zaman önce Smallville TV dizisinin, 7. sezonunun 7. bölümü olan “Wrath”‘ın kapanışında, “Say It Again” şarkısı ise yine bu dizideki karakterlerden biri olan Kara Kent’in cep telefonunu müziği olarak kullanılmıştır. Ayrıca “Say It Again” aynı sezonun 12. bölümü “Fracture” da da yer almıştır .

* Diğer bir şarkısı “Bring Me Love” bir ABC Family filmi olan Holiday in Handcuffs’da kullanılmıştır.

* “Where Do We Go From Here?”, Lifetime – The Dive From Clausen’s Pier filminin tema şarkısı olmuştur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir