Ahmet Mete Işıkara Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Türk bilim insanı Ahmet Mete Işıkara, jeofizik mühendisi olarak yaptığı çalışmalar ve toplumu bilinçlendirme çabalarıyla hatırlanan önemli bir isimdir.

Doğum ve Eğitim Yılları:

Ahmet Mete Işıkara, 22 Ekim 1941 tarihinde Mersin’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Mersin’de tamamladıktan sonra 1960 yılında İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Jeofizik Bölümü’ne girdi. 1965 yılında mezun oldu ve aynı bölümde asistan olarak akademik kariyerine başladı.

Jeofizik Alanındaki Çalışmaları:

Ahmet Mete Işıkara, jeofizik alanında oldukça aktif bir çalışma hayatına sahipti. 1976 ile 1983 yılları arasında Türkiye Ulusal Jeodezi ve Jeofizik Birliği Ulusal Jeomagnetizma ve Aeronomi Komisyonu Başkanlığı görevini yürüttü. 1979 ile 1982 yılları arasında Avrupa Depremlerin Önceden Belirlenmesi Çalışma Grubu’nda koordinatör olarak görev aldı. 1980 ile 1983 yılları arasında ise Türkiye adına Avrupa Konseyi Deprem Uzmanları Komitesi’nde temsilcilik yaptı.

Boğaziçi Üniversitesi Yılları ve Deprem Dede Unvanı:

1985 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nde göreve başlayan Ahmet Mete Işıkara, 1985 yılında Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırmaları Enstitüsü’nde müdür yardımcısı oldu. 1991 yılında ise aynı enstitünün müdürlük görevini üstlendi.

1999 Gölcük depremi sonrasında toplumda deprem bilincini artırmak için büyük çaba sarf etti. Bu dönemde yaptığı çalışmalarla ve sempatik tavrıyla “Deprem Dede” lakabıyla tanındı.

Vefatı:

İlgili Makaleler

Ahmet Mete Işıkara, 21 Ocak 2013 tarihinde İstanbul’da tedavi gördüğü Medical Park Hastanesi’nde çoklu organ yetmezliğinden vefat etti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir