Düzensiz Adet Görme Nedenleri

Düzensiz adet görme nedenleri nelerdir sayfamızda, kadınların en fazla başına gelen adet düzensizliğinin sebeplerine bakacağız. Öncelikle bilmeniz gereken bazı konuları açıklığa kavuşturup daha sonra asıl konuya dönelim.

Adet Düzensizliği Nedir?

Adet Düzensizliği Nedir?

Düzensiz adet, son adet döneminden bir sonraki adet dönemine kadar geçen süre 38 günden uzunsa veya bu süreler değişirse bu isimle adlandırılır.

Adet düzensizliği, altta yazdığımız bir çok sebepten dolayı olabilir. Normal bir adet kanaması düzeni olan bir kadın ortalama 28 günde bir (bu süre bir adet kanamasının başladığı ilk günden, diğer adet kanamasının başladığı ilk güne kadar geçen süredir) kanama görür ve bu kanama 3-7 gün arasında devam eder.

İlk günlerde nispeten daha fazla olan kanama yavaş yavaş azalarak en geç 7 günde tamamen biter. Tüm bu adet dönemi boyunca kadın ortalama olarak 40 mililitre kan kaybeder. Bazı kadınlarda ek olarak iki adet kanamasının ortasına denk gelen yumurtlama döneminde birkaç damla süren lekelenme tarzında kanama olabilir. Bu kadınlarda yumurtlama esnasında oluşan bu kanama her ay tekrar eder ve normal dışı bir durum olarak kabul edilmez.

Yukarıda anlatılan düzenden her sapma düzensiz kanama olarak tanımlanır. Her düzensizlik tipinin kendine özgü nedenleri ve tedavi şekilleri olduğundan tanı koyma aşamasında kadının doktoruna düzensizliği iyi tarif edebilmesi çok önemlidir.

Düzensiz Adet Nedenleri

Düzensiz Adet Nedenleri

Adet düzensizliği neden olur sorusu en çok cevap bekleyen soruların başında gelmektedir. Burada sizlere bu soruya cevap olacak 9 düzensiz adet görme nedeninden bahsedeceğiz.

1. Hamilelik

Hamilelik, adet döneminizi kaçırmanıza veya lekelenme yaşamanıza neden olur. Bir adet dönemini kaçırırsanız veya adet döneminizde değişiklik fark ederseniz ve eşinizle ilişki yaşadıysanız, evde hamilelik testi yapabilir veya hamile olup olmadığınızı öğrenmek için doktorunuza danışabilirsiniz.

2. Doğum Kontrol Hapı

Hormonal doğum kontrol hapları ve hormon içeren rahim içi cihazlar düzensiz kanamaya neden olabilir. Doğum kontrol hapları adet dönemleri arasında lekelenmeye neden olabilir.

3. Emzirme

Prolaktin, anne sütü üretiminden sorumlu olan bir hormondur. Prolaktin, emzirirken çok hafif dönemlere neden olan veya hiç adet görmeyen üreme hormonlarınızı baskılar. Emzirmeyi bıraktıktan kısa bir süre sonra adetleriniz geri dönmelidir.

4. Perimenopoz

Perimenopoz, menopoza girmeden önceki geçiş aşamasıdır . Genellikle 40’lı yaşlarda başlar, ancak daha erken de olabilir. Adet döngünüzdeki değişikliklerle başlayarak 4 ila 8 yıl süren belirti ve semptomlar yaşayabilirsiniz . Bu süre zarfında dalgalanan östrojen seviyeleri, adet döngülerinizin uzamasına veya kısalmasına neden olabilir.

5. Tiroit Hastalıkları

2015 yılında yapılan bir araştırma, adet düzensizliği olan katılımcıların yüzde 44’ünün de tiroit bozukluğu olduğunu buldu. Hipotiroidizm veya yetersiz tiroid, daha uzun, daha ağır dönemlere ve artan kramplara neden olabilir. Ayrıca yorgunluk, soğuğa karşı hassasiyet ve kilo alma yaşayabilirsiniz. Hipertiroidizmde görülen yüksek tiroid hormon seviyeleri, daha kısa, daha hafif dönemlere neden olabilir.

6. Endometriyozis Hastalığı

Normalde rahmin iç kısmında bulunması gereken dokunun, yumurtalıklarda veya Fallop tüplerinde bulunmasıyla karakterize bir durumdur. Endometriyozis hastaları ağrılı ve çok kanamalı adet dönemi geçirirler. Adet dönemleri arasında kanamaları olabilir.

7. Fazla Kilolu Olmak

Obezitenin adet düzensizliğine neden olduğu bilinmektedir. Araştırmalar, aşırı kilolu olmanın hormon ve insülin seviyelerini etkilediğini ve bunun da adet döngünüzü etkileyebileceğini gösteriyor. Hızlı kilo alımı da adet düzensizliklerine neden olabilir. Kilo alımı ve düzensiz dönemler, PKOS ve hipotiroidizmin yaygın belirtileridir ve doktorunuz tarafından değerlendirilmelidir.

8. Aşırı Kilo Kaybı ve Yeme Bozuklukları

Aşırı veya hızlı kilo kaybı, adetinizin durmasına neden olabilir. Yeterli kalori tüketmemek, yumurtlama için gerekli olan hormonların üretimini engelleyebilir. 18,5’ten daha düşük bir vücut kitle indeksine sahipseniz zayıf sayılırsınız. Durmuş dönemlerin yanı sıra yorgunluk, baş ağrısı ve saç dökülmesi yaşayabilirsiniz.

9. Aşırı Egzersiz Yapmak

Ağır ve aşırı egzersiz yapmak da düzensiz adet görmenin sebepleri arasındadır. Bale dansçıları gibi yoğun antrenman ve fiziksel aktivitelere katılan kadın sporcular ve kadınlar, genellikle adet düzenliği sorunu yaşarlar.

9. Stres

Araştırmalar, stresin, beynin döngünüzü düzenleyen hormonları kontrol eden bölümüne geçici olarak müdahale etmesi sonucu adet döngünüzde değişimler olacağını göstermiştir.

9. İlaçlar

Antidepresan ilaçlar gibi daha değişik kullandığınız ilaçlarda düzensiz adet görmenize sebep olabilir.

Adet kanaması düzensizliklerinde diğer önemli bir etken de tiroid bezi hormonlarının eksik veya fazla olmasıdır. Bu hormonların azlığı veya fazlalığı durumunda adet kanaması düzeni sıklıkla bozulur.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir