Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur? Bu soru çocuk bekleyen hemen herkesin merak ettiği soruların en başında gelir. Pembe tulum mu satın alacağız yoksa odayı maviye mi boyayacağız acil öğrenmek isteriz.

Hamileliği öğrendikten sonra anne baba heyecanla bebeğin cinsiyetini öğrenecekleri zamanı beklerler. Bu zaman öylesine yavaş ilerler ki sizin için zaman asla geçmek bilmez. Şimdi sizleri fazla meraklandırmadan bebeğin cinsiyeti ne zaman kaçıncı haftada belli olur konumuza dönüp bilmeniz gereken bütün bilgileri sizlerle paylaşalım.

Hamilelik Sürecinde Doktora İlk Ne Zaman Gidilir?

Bebeğinizin cinsiyetini belirleyebileceğiniz yollara girmeden önce, hamile olduğunuzu düşünüyorsanız ilk ne zaman doktorunuza görünmeniz gerektiğini gözden geçirmeniz iyi olur. Evde hamilelik testiniz olumlu sonuç verirse, sonuçları doğrulamak ve sağlıklı bir hamileliğe doğru yolculuğunuza başlamak için mümkün olan en kısa sürede doktorunuzdan randevu alın.

Doğum öncesi doktora görünmek, size ve bebeğinize tam destek sunar. Bu durum gebeliğin 28. haftasına kadar ayda en az bir kez mutlaka yapılmalıdır. 36. Haftadan sonra, bebeğiniz doğana kadar doktorunuzla randevularınızı haftada bir defa olacak şekilde değiştirmelisiniz.

Bebeğin Cinsiyeti Kaçıncı Haftada Belli Olur?

Bebeğin Cinsiyeti Kaçıncı Haftada Belli Olur?

Bebeğinizin cinsiyetini öğrenmek söz konusu olduğunda, herkes için kullanılan tek bir test yoktur. Bu nedenle, cinsiyeti önceden bilmek istiyorsanız, doktorunuz hamileliğinizin farklı aşamalarında farklı testler kullanabilir. Doktorlar, yaklaşık 18 ila 21 hafta arasında yaptıkları ultrasonla bebeğin cinsiyetini size söyleyebilirler. Bu kesin sonuç olmamakla birlikte başka testler ile ancak kesinliği sağlanabilir.

Daha basit bir diller açıklamak gerekirse, bebeğin cinsiyeti sperm ve yumurta birleştiği andan itibaren kromozonal olarak belli olur. Ancak ilk 3 ay içerisinde erkek ve dişi yönünde dış genital bölgenin gelişme süreci farklılaşmadığından cinsiyet tahmini yapılamaz. Ultrasonda ancak 3 aydan sonra cinsiyet konusunda net bilgi verilir.

Bebeğinizin Cinsiyetini Belirleme Yöntemleri

Ultrason taraması

Bebeğinizin cinsel organı 7. hafta civarında oluşmaya başlayacaktır. Ancak, hamileliğin 14. haftasından önce çoğu bebek birbirine çok benzer ve ultrason teknisyeniniz bir erkek mi yoksa bir kız mı taşıdığınızı tam olarak söyleyemeyebilir. Ultrason taramasının daha doğru sonuçlar göstermesi genellikle 18-20 haftalarda belli olabilir.

18-20 haftada bile, bir ultrason bebeğinizin cinsiyetini kesin olarak ortaya çıkarmayabilir. Özellikle bebek cinsel organlarını gizleyen bir pozisyondaysa veya ikizleri taşıyorsanız ikinci bir ultrason gerekli olabilir.

Amniyosentez

Doğum öncesi tarama testleriniz bir genetik bozukluk için pozitif çıkarsa, doktorunuz bu sonuçları doğrulamak ve kromozom bozuklukları test etmek için muhtemelen bir amniyosentez isteyecektir. Amnios genellikle gebeliğin 15-20. haftaları arasında yapılır ve bu testler sırasında da bebeğinizin cinsiyetini belirlenir.

Koryon Villus Örneklemesi

Koryon villus örneklemesi (CVS), doktorunuzun plasentadan örnek koryonik villusları çıkardığı ve bunları Down sendromu gibi belirli genetik anormallikler açısından incelediği invaziv bir tanı testidir. Bu test, hamileliğin 10. haftasından sonra yapılabilir.

Bu test bebeğinizin cinsiyetini %99′ oranında kız mı erkek mi olduğunu ortaya çıkarabilir. Ancak riskleri olduğu için sadece bebeğinizin cinsiyetini belirlemek için yapılmamalıdır.

Hücresiz DNA Testi

Hamileliğin 10. haftasından itibaren, doktorunuz Down sendromu, Trizomi 13 ve Trizomi 18 gibi kromozomal durumlar için bir kan testi isteyebilir. Bu test sırasında doktor, bazı anormal DNA parçalarını arayacaktır. İncelenen DNA, bebeğinizin kromozomlarını da içerdiğinden, doktorunuz erkek kromozomu mu yoksa dişi kromozomu mu olduğunu belirleyip bebeğin cinsiyetini söyleyebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir