Öğretmenler Günü Atatürk Sözleri

Öğretmenler günü Atatürk sözleri sayfamızda, ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün öğretmenler ile ilgili sözleri kısa olarak hazırlanmıştır.

Yaptıkları ve söyledikleriyle geleceğimize ışık tutan Atatürk’ün, öğretmenlik mesleğine verdiği değer çok fazladır. Çünkü onların eğittiği çocuklar ilerde bu ülkeye hizmet edeceklerdir. Bazıları ise ülke yönetiminde önemli görevlere gelip, çok hayati kararlar vermek zorunda kalacaklardır. İşte bu durumdan dolayı öğretmenlik onun için ayrı bir öneme sahiptir.

Atatürk’ün Öğretmenlerle İlgili Sözleri

Gazi Mustafa Kemal Atatürk çocuklarımızı yetiştiren öğretmenler için elbette çok güzel sözler söylemiştir. Bizde bu amaçla her sözü bizlere ders niteliğinde olan Ulu Önder Atatürk’ün öğretmenler günü ile ilgili sözleri nelerdir kısaca yayınlayalım istedik.

Öğretmenler her fırsattan istifade ederek halka koşmalı halk ile beraber olmalı ve halk öğretmenin çocuğa yalnız alfabe okutur bir varlıktan ibaret olmayacağını anlamalıdır.

Atatürk, vekil maaşlarını ne kadar yapalım diye soran birine öğretmen maaşlarını geçmesin diye cevap verir.

Ulusumuzu yetiştirmek gibi kutsal bir görevi üstüne almış olan yüce Türk öğretmen topluluğu. (1921)

Gelecekteki kurtuluşumuzun saygıdeğer öncüleri olan Türkiye öğretmenleri. (1921)

Hükümetin en verimli ve en önemli görevi milli eğitim işleridir. (1922)

Cumhurbaşkanı olmasaydım Milli Eğitim Bakanı olmak isterdim.

İlgili Makaleler

Benim asıl kişiliğim (niteliğim) öğretmenliğimdir. Ben milletimin öğretmeniyim. (1936)

Öğrenci ne yaşta ve sınıfta olursa olsun, onlara geleceğin büyükleri gözüyle bakacak ve öyle davranacaksın.

Okul adını hep birlikte büyük saygı ile analım. (1922)

Gerçek zaferi siz (öğretmenler) kazanıp sürdüreceksiniz. (1922)

Eğitim bakanı olarak milli irfanı yükseltmeye çalışmak en büyük emelimdir.

Bilim ordusunun değeri siz öğretmenlerin değeri ile ölçülecektir. (1923)

En mesut olanlar, hizmetlerinin bütün nesillerce meçhul kalmasını tercih edecek karakterde bulunanlardır.

Öğretmenler bilim esasından kazanmaya başladıkları egemenliği sonuca ulaştırmalıdırlar.

Bununla öğretmenlik mesleği gerçek gelişme devrine dahil olacaktır. (1924)

Öğretmenler; yeni nesli Cumhuriyetin fedakar öğretmen ve eğitimcileri sizler yetiştireceksiniz. Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır. Eserin kıymeti sizin becerinizin ve fedakarlığınızın derecesiyle orantılı olacaktır.

Herkesin kendine göre bir zevki vardır. Kimi bahçe ile meşgul olmak, güzel çiçekler yetiştirmek ister. Bazı insanlar da adam yetiştirmekten hoşlanır.

Öğretmenler! Erkek ve kız çocuklarımızın aynı suretle bütün tahsil derecelerindeki talim ve terbiyelerinin pratik olması www.nazlim.net mühimdir. Ülke çocuğu her öğrenim aşamasında ekonomik yaşamda verimli etkili ve başarılı olacak surette donatılmalıdır.

Öğretmenler; Yeni nesli Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcilerini sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.

Cumhuriyet sizden “fikri hür vicdanı hür irfanı hür” nesiller ister.

Yeni kuşak en büyük cumhuriyetçilik dersini bu günkü öğretmenler topluluğundan ve onların yetiştirecekleri öğretmenlerden alacaktır.

Dünyanın her yerinde öğretmenler insan topluluğunun en özverili ve saygıdeğer üyeleridir.

Öğretmenler sizin başarınız Cumhuriyet’in başarısı olacaktır. (1924)

Okullarda öğretim vazifesinin güvenilebilir ellere teslimini, ülke çocuğunun o görevi kendine hem bir meslek hem bir ülkü sayacak üstün ve saygı değer öğretmenler tarafından yetiştirilmesini sağlamak için, öğretmenlik diğer www.nazlim.net serbest ve yüksek meslekler gibi aşama aşama ilerlemeye ve her halde zenginlik sağlamaya uygun bir meslek haline getirilmelidir. Dünyanın her tarafında öğretmenler insan toplumunun en öz verili ve saygı değer unsurlarıdır.

Öğretmenler! Cumhuriyet fikren ilmen fennen bedenen kuvvetli ve yüksek seciyeli muhafızlar ister. Yeni nesli bu nitelik ve kabiliyette yetiştirmek sizin elinizdedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir