Hz. Musa ve Kasap Hikayesi

Hz. Musa ve Kasap Hikayesi Hz. Musanın Cennetteki Komşusu

Beni çok etkiledi bilmiyorum ama sizi de bu kadar etkileyecek mi? Anne hakkı neden bu kadar önemli ve anne duası yani annenin evladı için yaptığı duanın faziletini önemini ortaya koyması açısından bende derin izler bıraktı.

hz-musa-ve-kasap
Burada Musa Peygamberin cennetteki komşusu olan kasap hakkında hikaye değil gerçi bir olayı sizlerle detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağız.

Ya Rabbi, Cennet’te benim komşum kim olacak, bana bildir de gidip onunla görüşeyim,’ dedi.

Musa Aleyhisselama vahiy geldi.’Falan beldeye git! Orada.çarşının başında bir kasap dükkanı var. O dükkanın sahibi olan kasabı gör! O veli bir kulumdur. Yalnız bilesin ki, onun çok önemli bir işi vardır. Çağırırsan gelmez. İşte o senin cennetteki komşundur.’

Musa Aleyhisselam hemen bildirilen yere gitti. Kasabı buldu ve ona: ‘Ben sana misafir geldim’, dedi.
Kasap Musa Aleyhisselamı tanımıyordu. Ona ‘Hoş geldin’ deyip bir kenara oturttu. Dükkandaki işi bitince de Alıp evine götürdü. Evinin baş köşesine oturtup çok ikramda bulundu. Musa Aleyhisselam, ev sahibini dikkatle takip ediyordu. Ev sahibi kasabın ocakta çömlek içinde, et pişirdiğini gördü. Et pişince çömlekteki eti küçük küçük parçalara ayırdı. Bunları bir tabağa koyup, bir kenara bıraktı. Sonra bir et parçası daha çıkartıp, onu da misafiri Musa Aleyhisselam’a ikram ederek dedi ki:

‘Benim önemli bir işim var. Sen beni bekleme yemeğini ye’!

Sonra da yanından ayrıldı. Önemli bir işim var deyince, Musa Aleyhisselam, önemli işi nedir diye merak etti ve gizlice kasabı takip etti. Kasap Musa Aleyhisselam’ in yanından ayrıldıktan sonra, yandaki odaya geçti. Duvarda asılı duran büyük bir zembili indirdi. Zembilde çok ihtiyar, mecalsiz bir kadın vardı. Kadına küçük küçük parçaladığı etleri yedirdi. Karnını güzelce doyurduktan sonra, altındaki kirlenmiş bezleri aldı, yerine temizlerini koydu. Sonra kirli bezleri yıkayıp astıktan sonra ellerini yıkayıp Musa Aleyhisselam’ın yanına geldi. Daha yemeğe başlamadığını gören kasap sordu.

‘ Niçin yemeğe başlamadınız? ‘

İlgili Makaleler

Musa Aleyhisselam ‘Sen bana zembildeki sırrı söylemedikçe bir lokma bile yemem’ dedi.

‘Mademki merak ettin anlatayım’:

-Ey misafir, bu zembildeki benim yaşlı annemdir. Çok yaşlı olduğu için takatten duştu. Evde bakacak başka kimsem de yok. Evleneceğim, fakat hanımım annemi incitir, onu üzer diye evlenemiyorum. İşe gittiğimde herhangi bir hayvanın kendisine zarar vermemesi için onu gördüğün gibi bir zembile koydum. Her gün gelip iki öğün yemek yediriyorum. Diğer hizmetlerini de görüp gönül rahatlığıyla işime gidiyorum. Bunun üzerine Musa Aleyhisselam dedi ki:

-‘Ancak anlamadığım bir şey daha var. Sen annene yemek yedirip su içirdikten sonra, dudaklarını kıpırdatıp bir şeyler söyledi, sen de AMIN dedin. Annen ne söyledi ki amin dedin?

– Annem, her hizmet edişimde ‘Allah seni Cennette Musa Aleyhisselam’a komşu eylesin diye dua eder. Ben hiç ihtimal vermediğim halde, bu güzel duaya amin derim. Ben kimim ki, O büyük peygamberle komşuluk edebileyim. Onunla komşuluk edebilecek ne amelim var ki?

O zamana kadar kim olduğunu saklayan Musa Aleyhisselam, buyurdu ki:

‘Ey Allahın sevgili kulu, ben Musa’yım. Beni sana Allah-u Teala gönderdi. Annenin rızasını kazandığın için Cennet-i A’layı ve orada bana komşu olmayı kazandın’.

Kasap hemen kalkıp Musa Aleyhisselamın elini öptü ve sevinç içinde yemeğini yedi.

‘ Allah-u Teala sizleri ‘ANNE şefkatinden mahrum etmesin ve ‘ ANNE
bedduasından uzak kılsın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir