Allah’a Tövbe Etmek Nasıl Olur

Son Güncelleme: 09.09.2020 13:57

Allah(c.c)’a Tövbe Etmek Nasıl Olur?

İnsanoğlu elbette hayatı boyunca çeşitli yanlışlar yapar. Bazı yanlışlar vardır ki bunlar dinimiz tarafından yasaklanan şeyler olunca, bu yanlışlarımızdan geri dönmek için mutlaka tövbe etmeliyiz. Din öylesine hassas bir konudur ki içinden geçirdiğin düşüncelerinden bile sorumlu olabilirsin. Kötü ise bu düşünceler istiğfar yolu ile düşüncelerin için tövbe yoluna geçilmelidir.

Sizlerde tövbe etmek istiyorum diyorsanız bence tamda yerindesiniz ve bu yazımızda tövbe duası nasıl yapılır öğrenmiş olacaksınız. İnsan ben hata yapmam benim hiç bir günahım yoktur dememeli arada da olsa bu duayı uygulamalı ve günahları için tövbe etmelidir. Peki gerçek tövbe nasıl edilir?

Allah'a Tövbe Etmek Nasıl Olur? Allah'a Tövbe Duası

Allah(c.c)’a Tövbe Duası

Hemen belirtelim bu duayı camide bir ara her cuma günü yapıyorduk ama hocamız değiştiği için artık yapamıyoruz. O yüzden en iyisi öğreneyim evde yapayım dedim ve bu şekilde duayı öğrenmeye çalıştım. Umarım sizlerde ezberler ve uygularsınız.

1. Allah’a karşı günah işlediğini bilerek, bu günahtan dolayı Allah’a sığınmak ve pişman olmak.

2. Bu suçu işlediği için üzülmek, Yaratıcıya karşı böyle bir günah işlediğinden dolayı vicdanen rahatsız olmak.

3. Bir daha böyle bir suça dönmeyeceğine dair kesin bir karar içerisinde olmak.

4. Kul hakkını ilgilendiriyorsa onunla helalleşmek.

Tövbe İstiğfar Duası Arapçası ve Türkçe Okunuşu

“Estağfirullah. Estağfirullah. Estağfirullahe’l-azîm el-kerîm, ellezî lâ ilâhe illâ hüve’l-hayyü’l-kayyûmü ve etûbü ileyhi, tevbete abdin zâlimin li-nefsihî, lâ yemlikü li-nefsihî mevten velâ hayâten velâ nüşûrâ. Ve es-elühü’t-tevbete ve’l-mağfirete ve’l-hidâyete lenâ, innehû, hüve’t-tevvâbü’r-rahîm.”

Tövbe Duası Anlamı

“Ya rabbi! Bu ana gelinceye kadar benim elimden, dilimden, gözümden, kulağımdan, ayağımdan ve elimden bilerek veya bilmeyerek meydana gelen bütün günah ve hatalarıma tevbe ettim, pişman oldum. Küfür, şirk, isyan, günah ve kusur her ne türlü hâl vaki oldu ise, cümlesine tevbe ettim, pişmanlık duydum. Bir daha yapmamaya azm ü cezm ü kast ettim. Sen bu tevbemi kabul eyle. Nefsime uyup, şeytana tabi olup da aynı günah ve kusurları bir daha tekrar etmeme imkan verme, yâ Rabbi. Bir daha iman ve ikrar ediyorum ki, Peygamberlerin evveli Âdem Aleyhisselâm, ahiri ise Hazret-i Muhammed Aleyhisselâm, bu ikisi arasında her ne kadar peygamber gelip geçtiyse, Bunların cümlesine inandım, iman ettim, hepsi de haktır ve gerçektir. Bütün peygamberlere, onlara gönderilmiş olan İlâhi kitaplara ve içindeki emirlere şeksiz ve şüphesiz iman ettim, dilimle ikrar, kalbimle tasdik ediyorum ve yine iman ve ikrar ediyorum ki en son kitap Kur’ân-ı Azimüşşân ve en son Peygamber de Hazret-i Muhammed Aleyhisselâm’dır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir