Bebeğin Göbek Kordonunun Kesilmesi

Doğum esnasında dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biride kordonun kesilmesidir. Bebekler doğduktan sonra annesi ile arasında ki bağ kordondur ve doğumdan sonra bu bağ kesilerek hepimizde olan göbek deliğimiz yani göbek bağı oluşur.
Göbek Kordonunun Kesilmesi

Bebeğin Göbek Kordonunun Kesilmesi İşlemi

Birçok kadın doğduktan hemen sonra bebeğiyle arasında bağ kurma sürecini başlatmak için kucaklarına almak istemektedir. Bu aşamada kordon hala kesilmemiştir ve iki üç dakika daha atmaya devam eder.

Doğum sırasında bebekte sıkıntı söz konusu olmadıkça ve pediyatrist tarafından gözaltında tutulması gerekmedikçe kordonu kesmek için acele edilmez. Aksine, doğumdan sonra ilk 30 saniyede ve sonraki birkaç dakikada plasentadaki kan bebeğe gideceği için biraz beklemek faydalı olacaktır.

Bir yanda bebekten diğer yanda plasentadan kan akmasını engellemek için ebe, kordonun ortasına birbirinden 3-5 cm uzaklıkta iki kıskaç takacaktır. Daha sonra ebe veya eşiniz bu iki kıskacın ortasından kordonu kesebilir.

Kordon temizlenip düzeltilir ve bebeğin göbek deliğine yakın kısmına plastik bir kıskaç konur, ilerleyen günlerde kordonun kalan kısmı küçülür, plastik kıskaç ya kendiliğinden düşer veya alınır, böylece bebeğin göbeğinde küçük, düğümümsü bir doku kalır; yani göbek deliği oluşur.
Göbek Bağının Kesilmesi

Göbek kordonu kaç cm kesilir?

Yukarıda da yazdığımız gibi ortadan kesilebilir. İki taraftan mandal takılarak göbek bağı tam ortadan kesilebilir. Zaten yaklaşık iki hafta içerisinde kendiliğinden bebekten düşer bu kordon. Karadenizliler kızların göbek bağını sesi az çıksın diye kısa keserler ama oğlanın ise uzun keserler.

Göbek kordonu yada halk arasındaki adıyla göbek bağı bakımı nasıl yapılır?

Bebek üzerinde göbek bağı varken altını pislettiğinde, altını temizlerken göbek kordonunu da temizlemek gerekmektedir. Kaynatılmış, ılık ve temiz suyla güzelce temizlemeniz ve ardından ıslaklığını almak için kağıt havlu veya bez kullanmak gereklidir. Ardından hava almasını sağlayarak kuruması beklenmelidir. Temizlerken banyo süngerini kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir