Bakan Kılıç: E-Bilet’te geri adım söz konusu değil

Reklamlar

İSTANBUL – Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Soma’daki maden faciasının yaralarını sarmak için bakanlığının her türlü desteği vereceğini söyledi. Bakan Kılıç, en kısa zamanda Soma’da bir gençlik merkezi açılacağını söyledi.

Futbol sezonunun bitimine 5-6 hafta uygulamaya konulan ve büyük tartışmaların yaşandığı E-Bilet uygulamasına da değinen Bakan Akif Çağatay Kılıç, konuk olduğu A Haber canlı yayınında, “E-Bilet’te geri adım söz konusu değil.” dedi.

Gündeme ilişkin önemli açıklamalarda da bulunan Bakan Kılıç, “301 kardeşimize Allah’tan rahmet, acılı ailelerine sabır diliyorum. Bakanlık olarak her türlü desteği vereceğiz.” diyerek şöyle konuştu:

“Soma’da kalıcı şeyler yapmak istiyoruz. Bazı tesislerin elden geçirilmesi, aynı zamanda yeni bir takım tesislerin açılması için çalışıyoruz. Örneğin Soma’da bir Gençlik Merkezi’nin çalışmalarına başladık. Eski bir spor salonu var. Bu salonu onarmak ya da yıkıp yenisini yapmak noktasında bazı adımlar atacağız.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile bazı çalışmalar yapacağız. Oradaki gençlerimizin, kardeşlerimizin geleceğine katkıda bulunmak adına tüm enstrümanlarımızı kullanacağız.Yaz döneminde bizim kamplarımızda en azından biraz da olsa farklı bir atmosfere girmeleri noktasında çalışmalarımız olacak.”

FEDERASYON BAŞKANLARI İLE FİKİR ALIŞ-VERİŞİ

Federasyon başkanlarıyla yaptığı toplantıyla ilgili soruları da cevaplayan Bakan Akif Çağatay Kılıç, “2012 Londra Olimpiyatları’nda ve Sochi Kış Olimpiyatları’nda istediğimiz başarıyı tam olarak yakalayamadığımız branşlar oldu. Sochi ile ilgili üzüntümü daha önce de belirttim. Federasyon başkanları ile geriye dönük olarak neler yapabiliriz, federasyonlar olimpiyatlarda olsun diğer yarışmalarda olsun farklı branşlarda nasıl daha fazla başarı elde edebiliriz, aktarılan kaynakların daha etkin kullanımı, sporcuların moral motivasyon ve sağlığının korunması için neler yapılabiliriz diye fikir alış verişinde bulunduk.” dedi.

E-BİLET KANUNLA ALINMIŞ BİR KARAR

Passolig’le (e-bilet) ilgili geri adım atılmasının söz konusu olmadığının altını çizen Bakan Çağatay Kılıç, şöyle konuştu:

“Şunu unutmamak gerekir: ‘e bilet’ kanunla alınmış bir karar. Uygulamada konusunda farklı fikirler var. Önümüzdeki sezon için hazırlıklar başladı. Yaz döneminde bizim de TFF’nin de çalışmaları olacak. TFF ile görüşmelerimde yanlış anlaşılmaları nasıl gideririz noktasında çalışmaları da oldu. Doğru olmayan bir çok bilgi paylaşıldı ve maalesef vatandaşlarımız, taraftarlarımız bu yanlış bilgileri aldı. Bunları açığa kavuşturmak ve gerekiyorsa bazı detay değişikliklerin yapılması noktasında çalışmalarımız olacak.”

Sahalarda ve salonlarda şiddete izin verilmesinin mümkün olmadığını kaydeden Bakan Akif Çağatay Kılıç, “Sporda herhangi bir şekilde şiddete izin vermek gibi bir lüksümüz, algımız yok. Stadyumlarda, salonlarda yanlış yapanları ayıklamak lazım. Çalışmalarımız da bu yönde. Vatandaşlarımızın huzurlu bir ortamda sporu takip etmelerini sağlamak istiyoruz. Amacımız bu ortamı bozmaya çalışanları ayıklamak.” ifadelerini kullandı.

ŞİDDETİN ÖNÜNE GEÇECEĞİZ

Şiddetin önüne geçmek için yapılan çalışmaların sorulması üzerine Bakan Akif Çağatay Kılıç,
“Yasanın getirdiği cezalar var ve bunlar hafif cezalar değil. Sporcuya, seyirciye şiddet gösteren birinin o alanda yeri yoktur. Bu kabul edilemez bir şey. Şiddeti yapanların bir daha bunu uygulamamaları için adli ve farklı önlemler var. Önümüzdeki yıllarda bunlar yoğun bir şekilde hayata geçecek.” cevabını verdi.

Futbolda süren gerilimin önüne geçilmesi için kulüp başkanlarının bir araya getirilmesine dönük bir düşünce var mı şeklindeki soruyu ise Bakan Kılıç, şöyle cevapladı:

“Sezon henüz bitti. Bazı düşüncelerimiz var. Henüz açıklamak istemediğim bazı düşüncelerimiz var. Bir diyalog ortamının oluşturulması ve yönetici, sorumlu arkadaşların daha koordineli ve daha huzurlu bir ortamda iletişime geçmesi için çalışmalarımız olacak.”

CEZALAR UYGULANACAK

Bakan Kılıç, seyircisiz oynama cezalarında kadın ve çocuk taraftarların maçlara alınmasının cezanın uygulanabilirliğiyle ilgili olarak da şöyle konuştu:

“Şahsi kanaatim cezanın uygulanması devreye girdiği zaman, mutlak uygulanması gerektiği şeklinde. Bu noktada bir takım farklı düşünceler var. Bölüm bölüm bazı noktaların, stadyumlarda bazı tribünlerin kapatılması gibi seçeneklerin hepsi masada. Bunların hepsini tartışıp, değerlendireceğiz. Tam incelemelerin ardından ona göre fikirlerimiz paylaşacağız.”

Spor polisi uygulamasına da temas eden Bakan Kılıç, “Sporda şiddete alışmamız mümkün değildir. Toplum olarak yapmamız lazım bunu. Bizim kültürümüzde böyle bir şey yok. Bunun önüne geçeceğiz. Spor polisi gibi bir şey şu an gündemimizde yok. Kolluk kuvvetlerine ilişkin gelecek sezon nasıl adımlar atılabilir bu konuyu düşünüyoruz.” açıklamasında bulundu.

YERLİ SPORCULAR DAHA İYİ YETİŞTİRİLMELİ

Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) yabancı kontenjanı konusunda aldığı karara ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Kılıç, “Ülkemizin sporcularının daha fazla şans bulabilmesi için elimizden geleni yapmak zorundayız. Ben bu konuya bu perspektiften bakıyorum. Şahsi fikrim yerli sporcuların daha iyi yetiştirilmesidir. TFF’nin bir kararı var ve o uygulanacak.” dedi.

TESİSLERİN YAPIMI SÜRÜYOR

24 yeni stadyum ve devam eden 405 tesisle ilgili son durumu da anlatan Bakan Kılıç, “Projelerimizin kimisinin ihalesi yeni bitti, inşaatı devam edenler var. Bu yıl içerisinde ve gelecek yıllarda açacağımız projelerimiz var. Amacımız hızlı ve kaliteli bir şekilde bu tesisleri hizmete sokmak. Hazır olan kapasitemizin kullanımının en üst düzeyde olması için federasyon başkanları ile bugün görüştüm. Eğitim spor ve farklı alanlarda kullanılabilecek yerler bunlar.” dedi.

Türkiye’nin 2024 Avrupa Şampiyonası’na adaylığıyla ilgili olarak da konuşan Bakan Kılıç, “Biz şampiyonanın tamamını düzenleme taraftarıyız. Bir parçası orda, bir parçası başka yerde bir organizasyon yapmak yerine, tamamını kendimiz yapacağımız bir organizasyonun daha doğru olacağını düşünüyorum.” dedi.

Reklamlar

Leave a Reply

Your email address will not be published.