Yahoo: Arama motorumuz hala bing ile rekat içinde

Bir süre önce arama motoru teknolojisi konusunda el sıkışan ikiliden birisi Yahoo, arama motorumuz hala bing ile rekabet içerisinde dedi. Bu sözlere Microsoft’un ne cevap vereceği ise merak ediliyor.

Bir süre önce Yahoo ve Microsoft arama motoru teknolojisi konusunda el sıkışmıslar ve bu birlikteliklerinide Google arama motoruna karşı yapmışlardı.

Geçen ay hem Yahoo, hem de Google arama pazarında Microsoft’a bir puanın altında da olsa pay kaptırdılar. Yahoo, Yahoo Messenger ve Mail’a yeni bir yüz getirecek, arama özelliğine de yeni fonksiyonlar ekleyecek.

Elbette bu Bing’le rekabet açıklaması Microsoft- Yahoo antlaşmasını bilenlerin kafasını karıştırdı. Yahoo yöneticilerinden Prabhakar Raghavan “Biz Bing’in bir versiyonu değiliz” dedi. “Biz Yahoo’yuz ve bu sürecek, elbette arka planda iş birliği yapıyoruz, ama ön planda Microsoft’la hala rakibiz” dedi.

Raghavan bununla kalmadı ve antlaşmadan bazı detayları ortaya serdi. İki arama motoru teknoloji paylaşarak birbirlerinden özellik alıyor. Microsoft’un AdCenter reklam arama ürünü, Yahoo’nun muadil ürünü Panama’nın yerini alıyor.

Raghavan’a göre Microsoft arama sonuçlarıyla birlikte ilgili reklamlar yolluyor ve Yahoo’nun formülü kullanıp kullanmamaya karar veriyor. Ayrıca arama sonuçlarının soluna eklenen kutular ve reklamlar mevcut.

Leave a Reply

Your email address will not be published.