Milli Helikopter yakında Türkiye semalarında

Son Güncelleme: 05.09.2020 07:29

Milli Helikopter yakında Türkiye semalarında – Sadece Türkiye semalarında değil dünya semalarındada olacak.

Yakında üretilecek helikopterimiz hem satışa sunulacak hemde bizim yerli helikopterimiz olacak. İşte detaylar;

Atılım Üniversitesinin desteğinde ve Savunma Sanayii Müsteşarlığının himayesi ve ev sahipliğindeki toplantının moderatörlüğünü Atılım Üniversitesinden Yrd. Doç. Dr. Savaş Zafer Şahin yaptı.

Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar, SSM Helikopter Daire Başkanı Köksal Liman, Atılım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdurrahim Özgenoğlu, 70 kamu kurum ve kuruluşundan 150 temsilcinin katıldığı toplantıda, yerli helikopterin üretimi, üretim örgütlenmesi, tasarımı ve işletme modeline kadar çeşitli aşamaların tartışıldı.

Sürdürülebilirliğin öncelikli ve önemli olduğu vurgulanan milli helikopter projesinde hedefin, tasarımı Türk mühendislerce yapılan, alt sistemlerin ülke ihtiyaçlarına göre belirlendiği, uluslararası sivil sertifikasyona sahip, performans ve fiyat açısından rekabet edebilecek bir helikopter tasarlanıp, Türk ve dünya pazarına sunmak olacağı belirtildi.

Toplantıda ortaya konan düşünceye göre, Türkiye’nin kendi helikopterini tasarlayacak ve üretecek olması, birçok farklı sektördeki teknolojik gelişmeyi ve büyümeyi de beraberinde getirecek. Türk savunma sanayiinde, milli helikopter üretimi sayesinde yeni iş birlikleri geliştirilecek, stratejik bir yaklaşım oluşturulacak.

Ele alınan fikirler, Atılım Üniversitesince tarafından bilimsel yöntemlerle analiz edilecek, elde edilen sonuçlar üzerinden milli helikopter tasarım ve üretimine ilişkin temel strateji belirlenecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir