ingilterede müzik videoları yeniden yayında

İngilterede müzik videolarının yayını durdurulmuştu ama youtube yeni bir anlaşma yaparak müzik videolarının yeniden youtube üzerinden yayına girmesini sağladı.

YouTube, İngiltere’nin 2 telif hakları kuruluşundan biri olan PRS(Performing Rights Society) ile gerçekleştirdiği anlaşmanın ardından, müzik videolarının yayınını yeniden başlattı.

İngiliz müzikseverler, Mart ayından bu yana YouTube üzerindeki binlerce müzik videosuna erişemiyordu. YouTube ile PRS arasında telif bedelleri üzerinde uzlaşılamaması dolayısıyla yaşanan bu durum nihayet sona erdi. YouTube’un, sahibi Google’ın anlaşmaya karşılık ne kadar bedel ödediği açıklanmadı. Anlaşma, 2009 Ocak ile 2012 arasındaki bir dönemi kapsıyor.

PRS yetkilisi Adam Shaw, anlaşma dolayısıyla memnuniyetini ifade ederken, üye sanatçıların tamamına yakınının senede 5 bin pound’dan daha az kazanabildiklerine dikkati çekiyor. Gözlemciler, içerik sahiplerinin platformu bir tehdit olarak değil, faydalı bir araç olarak görmeleri durumunda her kesin para kazanmaya başlayabileceğini belirtiyorlar.

YouTube yetkilileri, Mart ayında yayından kaldırılan binlerce videonun önümüzdeki günlerde siteye yükleneceğini ifade ettiler. Anlaşmayla, yeni eserlerin yanı sıra konuk editörlerce hazırlanan içerik de kullanıcıların beğenisine sunulacak.

1914 yılında kurulan PRS, şarkı sözü yazarları ile müzik yayımcılarını bir araya getiriyor. PRS, sahne performansı ya da her hangi bir kamu yayın aracı vasıtasıyla bir sanat eserinin yayımı durumunda devreye giriyor. Uluslararası yasalar, bu çerçevede tescilli eserlerin haklarını koruma altına alıyor.

Youtube sanırım tek Türkiyede kapalı ve bu işi umursamıyorlar. Yoksa Youtube şimdiye kadar Türkiyede açılmış olurdu.

YABANCI

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı