Hacklenen site ve gizli bağlantılar

Son Güncelleme: 08.09.2020 18:28

Google Webmaster forumunun (Google Site Yöneticileri Forumu) en çok dikkat çeken ve en çok istek alan konusu Hack yolu ile gizli bağlantıları başka sitelere ekleme konusu idi ve bu konuda belkide yüzlerce makale yayınlanmıştır. Ama ben sizlere benimde devamlı iştirak ettiğim Google forumunda bu konu ile ilgili Burak Bey’in yaptığı açıklamayı yazmaya çalışacağım..

Bağlantılar neden önemlidir?

Sitenize diğer sitelerden verilen bağlantılar, sitenize yeni ziyaretçiler sağlar. Eğer bu bağlantılar, diğer siteler tarafından sitenizin içeriği değerli görüldüğü için verilmiş ise, Google bunu pozitif bir sinyal olarak algilar ve sitenizin Google gözündeki önemini arttir. Sitenizin içerik analizi, coğrafi konumunun ilgili olması diğer sinyallerden bazılarıdır. Kullanıcının aradığı anahtar kelimeye karşılık olarak, 200’den fazla sinyal (sitenizin içerik analizi ve yukarıda bahsettiğimiz bağlantılar da bu listede bulunmakta) dikkate alınıp en alakalı sonuçlar kullanıcıya sunulur.

Hack yoluyla eklenen bağlantılar nedir?

Hack yoluyla eklenen bağlantılar genelde sitelere hackerlar tarafından, içerik yönetim sistemlerinin (CMS) veya eski sürümleri kullanılan sunucu yazılımlarının açıklarından faydalanılarak eklenirler. Bu bağlantılar bazen CSS özellikleri kullanılarak saklı konulmakla birlikte (örneğin display:none), bazen de görünür bir şekilde eklenmektedirler. Kullanılan tekniğe bağlı olmaksızın bu tür bağlantılar, asıl amaçları Google algoritmalarını ve dolayısıyla Google sıralamasını uygunsuz bir şekilde etkilemek olduğundan dolayı Site Yöneticisi Yönergelerimizi ihlal etmektedirler.

Aşağıda hack yoluyla eklenen bağlantıları tespit ettiğimiz gerçek bir siteden aldığımız örneği görebilirsiniz.

Sayfanın kullanıcılar tarafından görülen hali:

Sayfanın Googlebot tarafından görülen hali, CSS kullanılmadan görünen hali:

Hackleme yoluyla edinilen bağlantılar, sitenizin uzun vadede Google arama sonuçlarındaki görünürlüğünü olumlu bir şekilde etkilemezler. Bu tür bağlantıların link grafiğimizde algoritmalarımız tarafından etkisiz kılınması muhtemeldir ve bu sebeple Google’daki sıralamanızı iyileştirmek için tavsiye edilen bir yöntem değildir. Ayrıca hacklenen sitelerin yöneticileri de bu durumun farkına varıp bağlantıları kaldıracağından ötürü , bu bağlantılar çok uzun ömürlü olmazlar. Bir site yöneticisinin bu yöntemi kullanıp, hack yoluyla bağlantılar alarak sitesinin veya sitelerinin Google sıralamasını iyileştirmeye çalışmasının çok geçerli bir yöntem olmadığını yinelemek istiyorum.

Grubumuzda bu başlık altında sıklıkla dile getirilen bir diğer konu ise bir web sitesinin kendi isteği haricinde hack yoluyla bağlantılar eklenerek sıralamasının etkilenebilip etkilenemeyeceğiydi. Bir rakibinizin, sıralamanıza zarar vermesi veya sitenizi dizinimizden çıkarttırması neredeyse imkansızdır. Başka bir sitenin sizin sitenize bağlantı vermesinden rahatsız oluyorsanız, söz konusu sitenin web yöneticisiyle bağlantı kurmanızı öneririz. Google, web üzerinde yayınlanan bilgileri toplar ve düzenler; ancak bu sayfaların içeriği bizim denetimimizde değildir. İlgili sitenin site yöneticisiyle iletişime geçmek için site üzerindeki iletişim bilgisini veya whois bilgisini kullanabilirsiniz. Eğer hacklenen siteler aynı sunucuda barındırılıyorsa, doğrudan bu sitelere hizmet veren barındırma (hosting) şirketiyle temasa geçmeniz daha doğru olabilir. Eğer hacklenen sitenin site yöneticisine ulaşamadıysanız ve/veya bağlantıları kaldırmıyorsa, spam sonuç bildirme formunu kullanarak hacklenen siteleri bize bildirebilirsiniz. Bu sayede dizinimizin kalitesini iyileştirmemiz için bize yardımcı olmakla birlikte, İnternet’in hepimiz için daha güzel bir platform olmasına katkıda bulunmuş olursunuz.

Bu yazı Google Çalışanı Burak Gülbahçe’nin Google Adsense blogunda şurada yazdığı yazıdan alıntı yapılarak sizlere aktarılmaya çalışılmıştır.

YABANCI

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir