Terlemeyi Önlemek için Tavsiyeler

Son Güncelleme: 13.09.2020 21:18

Terlemeyi Önlemek için Tavsiyeler – Şimdi haberlerde dinledim artık sıcaklıklar aşırı derecede artacakmış ve buda bizlerin sık sık terlemesine neden olacak gibi görünüyor. İşte terlemek ile ile tavsiyeler;

Yaz döneminde vatandaşların en fazla şikayet ettiği konuların başında terleme ve ter kokusu geliyor.

Uzmanlar telemenin önüne geçebilmek için çeşitli kimyasalların kullanılması yerine sık sık duş alınıp kıyafetlerin sık aralıklarla değiştirilmesini tavsiye ediyor.

Terlemenin, normal oranlarda gerçekleşmesinin insan sağlığı açısından oldukça faydalı olduğu ve kanı temizlediğine dikkat çeken uzmanlar, aynı zamanda vücut ısısının da dengelenmesine yardımcı olduğunu belirtiyor.
Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ekrem Aktaş, yaz aylarında sıcaklığın artmasına bağlı olarak ter bezlerinin daha çok çalışmasıyla ortaya çıkan terlemenin, engellenmemesi gerektiğini vurguladı.

Yetişkin bir insan vücudunda yaklaşık bir milyon ter bezi olduğuna değinen Aktaş, bu bezlerin hepsinin de vücuttaki zararlı maddeleri dışarı atmak için çalıştığına dikkat çekti. İnsanların ter kokusundan rahatsız oldukları için çeşitli yöntemlerle terlemeyi önlemeye çalıştıklarını belirten Aktaş, ”Terleme ve sonrasında terin buharlaşmasıyla vücudun ısı dengesi sağlanır. Ter bezlerinin yaydığı sıvı, vücuttan atıldıktan sonra buharlaşır ve böylece vücudun ısı dengesi korunur. Ayrıca, vücuttaki üre, ürik asit, tuz ve diğer zararlı maddeler terleme yoluyla dışarı atılır. Böylece ter bezleri adeta birer böbrek gibi çalışarak kanın temizlenmesine yardımcı olurlar.” dedi.

Ter kokusundan kurtulmanın en iyi yolunun sık aralıklarla duş almak olduğunu aktaran Aktaş, ter kokusundan kurtulmak için kullanılan kozmetik ürünlerin vücut sağlığı açısından uygun olmadığını söyledi.
Özellikle yaz aylarında deri gözeneklerinin açık tutulmasının insan sağlığı açısından önemli olduğunu dile getiren Aktaş, ”Koltuk altına uygulanan terlemeyi önleyici kozmetik ürünler, ter bezlerinin ağzının kapanmasına ve dolayısıyla iltihaplanmaya neden oluyor. Ter ile dışarı atılan toksin maddeler, deri temiz tutulmayıp bekletilirse, vücuda yeniden emilerek girebilir. Sağlık açısından kimyasalların çok fazla tercih edilmemesi gerekiyor.” diye konuştu.

Samanyolu Haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir