Dünya Sağlık Örgütü Verem için Uyardı

Reklamlar

Dünya Sağlık Örgütü Verem için Uyardı – Verem hastalığını genelde hangi hasteneye yada polikiliniğe gitsem açıklamalı olarak görüyorum. İşte Dünya Sağlık Örgütünün verem için uyarıları;

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 2011 ile 2015 yılları arasında 2 milyondan fazla kişinin, tüberküloz (verem) hastalığının, ilaçlara direnç göstererek tedaviye yanıt vermeyen türüne yakalanabileceğini bildirdi.

DSÖ yetkilisi Mario Raviglione, Cenevre’de gazetecilere yaptığı açıklamada, veremin kontrol altına alınması için daha fazla çaba gösterilmemesi durumunda dünya çapında, yüz binlerce kişinin çokluilaçtedavisine dirençli veremden öleceği uyarısında bulundu.

Doğu Avrupa’daki bazı ülkelerde güçlü tedavi programlarıyla, enfeksiyon oranlarının başarıyla azaltıldığını belirten Raviglione, birçok ülkenin uygun tedaviye ek olarak çoklu ilaç tedavisine dirençli tüberküloz taramaları yapmadığını söyledi.

DSÖ, her yıl yaklaşık 25 bin kişiye, veremin daha tehlikeli türü olan ilaca dirençli tüberküloz teşhisi konduğunu belirtiyor.

Reklamlar

Leave a Reply

Your email address will not be published.