Kuaförünüz Steril mi?

Son Güncelleme: 07.09.2020 22:50

Kuaförünüz Steril mi – Bayanların güzel görünmek için saçlarının bakımı çok önemlidir ve bunun içinde kuaföre sık sık giderler. Kuaföre gittiğinizde her müşterinin saçlarının şekillendirildiği fırçalar, makyaj malzemeleri veya manikür-pedikür araçlarıyla ilgili şüpheler oluşabilir. Peki bu tür risklerden korunmak için ne yapmalısınız?

Kuaförünüzde şımartılmak istemenizin sonucu acı verici olmamalı. Gittiğiniz kuaförde enfeksiyon gibi ekstra riskleri değerlendirmelisiniz. Her gün onlarca insan daha ucuz olduğu için yeterli eğitimi olmayan ya da malzemeleri iyi temizlenmeyen manikür-pedikür salonlarına gidiyor. Oysa mesleki araştırmalar yapan bir yayına göre, oje, sprey kokularını solumak, solunumla ve nörolojik sağlık sorunlarına da neden olabilir. Dışı güzel görünen ancak elemanları ve temizliği yetersiz yerlerde vardır. Fiyat dahil herşey mükemmel görünür ancak öyle olmadığını sorun yaşadığınızda farkedersiniz.

Bakım yaptıracağınız kuaförde ve çalışanda dikkat etmeniz gerekenler;

1. Lisans, sertifika veya yeterlilik belgelerinin olup olmadığını öğrenin.
Kuaför salonu açmak oldukça kolay. Manikür, pedikür, saç kesimi, makyöz gibi işleri yapanların belgeleri olup olmadığına bakın. Eğer belgelerini duvarda asılı bir şekilde görmezseniz neden olduğunu sorun. Yeterli açıklama almadığınızda ilgili meslek odasına şikayetinizi ve müşteri görüşlerinizi iletin.

2. Temizlik tedbirlerine bakın.
Kuaförünüzün kullandığı araç gereçlerin temizliğine dair endişeleriniz mi var? Aslında kuaförlerin kullandıkları araçları temizlemeleri sadece 10 dakikalarını alır. Sadece malzemelerin temizlenmesine değil, tüm çalışanların da enfeksiyon açısından temiz olup olmadıklarına dikkat edin

3. Epilasyon ortamı ve malzemelere dikkat edin.
Pedikürden hemen sonra tüylerinizden kurtulun. Epilasyon sırasında bakterilerin kıl köklerine yerleşmesini ve cildinizi tahriş etmesi mümkün. Bu nedenle epilasyon ortamı ve kullanılan malzemeler de oldukça önemli. Aynı şekilde tıraş malzemelerinin de steril olup olmadığını önemseyin. Saç veya tüy dökülmesine neden olan bakteriler size de bulaşabilir.

4. Pedikür yaptıracaksanız kabını inceleyin.
Pedikür için gittiğinizde ayak banyosu yaptığınız kabın temiz olmasına dikkat edin. Pedikür yapan kişi, pedikür veya manükür öncesi sizden ellerinizi ve ayaklarınızı yıkamanızı istemezse, bunu hatırlatın. Aynı şekilde işi yaparken suyu sağa sola sıçratıyorsa kendisini uyarın. Yapılan araştırmalar, 30 pedikür kabından 29′unda yani yüzde 97′sinde kaplar kaynatılmasına rağmen bakteri bulunduğunu gösteriyor.

5. Mümkünse kendi araç gereçlerinizi götürün.
Çoğu kuaför salonlarının temiz olduğunu belirten dermatoloji uzmanları saç kestirirken, tırnak, cilt bakımı ya da makyaj yaptıracağınızda kendi araç gereçlerinizi yanınızda götürmenizi öneriyor. Eğer çalışanın hatası olduğunu düşündüğünüz bir sorunla karşılaşırsanız hukuksal yollara da başvurabilirsiniz. Kafanızın rahat olmasını istiyorsanız, biraz daha bedeline razı olup kendi araç gereçlerinizi kendiniz götürün.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir