Erkeklerde kelliğe neden olan protein bulundu

Son Güncelleme: 11.09.2020 12:41

Erkeklerde kelliğe neden olan protein bulundu

Kadınların aksine erkeklerde çok fazla görülen saç dökülmesi ile ilgili ve saç dökülmesinin sebepleri ile ilgili bir araştırma yapılmış ilginç sonuçlar bulunmuş.

Erkeklerde kalıtsal kelliğin sebepleri üzerine araştırma yapan ABD’deki Pennsylvania Üniversitesi’nden bilim adamları, kelliğe neden olan bir protein buldu.

BBC’nin internet sitesinde yer alan habere göre Amerikalı bilim adamları, kel erkekler ve fareler üzerinde yaptıkları çalışmada, saç kaybına neden olan bir protein saptadı.

Erkeklerin kelleşmeye başladığı sırada hangi genlerin devreye girdiğini analiz eden bilim adamları, ”prostaglandin D2” adlı protein düzeyinin, saçlı kısımda değil, saçın döküldüğü kısımlarda bulunan saç kökü hücrelerinde yükseldiğini belirledi.

Bu proteinden yüksek oranda verilen fareler tamamen tüysüz kalırken, insan saç dokusu üzerinde yapılan aynı işlem de saçın uzamasını durdurdu.

Prostaglandin D2 proteininin saç kökünde bulunan belirli bir alıcıya etki ettiğini de tespit eden bilim adamları, bu alıcının saç folikülüne saçın uzamasını durdurması sinyali veren sistemin bir parçası olduğunu kaydetti.

Araştırmayı yapan ekibin başında bulunan üniversitenin dermatoloji bölümü Profesörü George Cotsarelis, ”Prostaglandin D2 proteini düzeyinin, erkeklerin saçsız kafa derisinde yükseldiğini ve saçın uzamasını engellediğini gösterdik. Dolayısıyla erkeklerde kelliğinin tedavisinde bir hedef belirledik. Bundan sonraki aşama, bu alıcıyı etkileyen bileşimleri elemek ve alıcıyı engellemenin kelliği tersine çevirip çevirmeyeceğini veya sadece kelliği önleyip önlemeyeceğini bulmak olacak. Bu sorunun cevabını bulmak da bir az zaman alacak” diye konuştu.

”Science Translational Medicine” adlı dergide yayımlanan araştırmanın, kelliği tedavi edecek bir kremin üretilmesini sağlayabileceğine dikkati çekildi.

Erkeklerin çoğu, orta yaşlarda kel kalıyor ve 70’li yaşlarda olan erkeklerin yüzde 80’i saçlarının bir kısmını kaybediyor. Genetik faktörlerin yanı sıra erkeklik hormonu testesteron da kellikte önemli rol oynuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir