CHP’li Hurşit Güneş: Tüketici Kanunu’nu sosyal demokratlar çıkardı

Reklamlar

ANKARA – Mecliste yeni Tüketici Kanunu’na ilişkin basın toplantısı düzenleyen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş, bu yasanın kamuoyunda bir devrim olarak nitelendirilmesi gerektiğini söyledi. Bu yasayı kimin çıkardığını soran Güneş, yasanın 1995 yılında Sosyal Demokrat Halkçı Partisi, Doğru Yol Partisi koalisyonu tarafından çıkarıldığını ekonomide demokratikleşme paketinin bir parçası olan bir yasa olduğunu vurguladı.

Bu devrim gibi olan yasayı sosyal demokratların çıkardığına dikkat çeken Güneş, Bakan Hayati Yazıcı’dan konuşmasına başlarken yasayı çıkaran sosyal demokratlara teşekkür etmesini beklediğini belirtti. Bunun yapılmadığı dile getiren Güneş, tüketici derneklerinin üye sayısını sordu ve üye sayısının artmadığını ifade etti.

Ayıplı mal ile ilgili hala belirsizlik durumu olduğunu anlatan Güneş, tavuk örneğini verdi. Tüketicinin eğitilmesi konusunda ne tür bir faaliyet yapıldığını soran Güneş, ne kadar bir kampanya yürütüldüğünü sordu. 11 yıllık iktidar döneminde Tüketici Konseyinin kaç defa toplandığını da soran Güneş, yasanın hiç de etkili bir biçimde işletilmediğini vurguladı. Güneş, “Bir bakan eğer dürüstse çıkıp söylemesi lazım; bu yasayı biz çıkarmadık sosyal demokratlar çıkardı teşekkür ediyoruz ama bazı ihtiyaçlar hasıl oldu o düzenlemeleri yapıyoruz demesi gerekirdi.Bu düzeltmenin kamuoyu tarafından bilinmesi gerekiyor.” dedi.

Reklamlar

Leave a Reply

Your email address will not be published.