Oriflame Kozmetik Ürünleri

Reklamlar

Oriflame Kozmetik Ürünleri – 54 ülkede kozmetik ürünleri pazarlayan Oriflame’in kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Robert af Jochnick, Türkiye’nin dünyadaki ikinci büyük pazarları haline geldiğini belirterek, ‘‘Üretim konusunda Türkiye tek adayımız’’ dedi.

Yedi yıl önce Türk tüketicisiyle tanışan İsveç kökenli doğrudan satış firması Oriflame, bugün 400 milyon dolarlık cirosunun yüzde 10′unu Türkiye’de yapıyor. Oriflame’in kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Robert af Jochnick, 54 ülkede doğrudan satış sistemiyle faaliyet gösteren Oriflame’in Polonya’dan sonra ikinci büyük pazarının artık Türkiye olduğunu söyledi. Kriz öncesinde Rusya’nın da en önemli üç pazarları arasında yer aldığını belirten Robert af Jochnick, ‘‘Krizden sonra bizim için en önemli iki ülke, Polonya ve Türkiye oldu’’ dedi.

Oriflame’in Dublin, Varşova ve Hindistan’da üretim tesisleri olduğunu söyleyen Robert af Jochnick, ‘‘Yakında Fas ve Mısır’a da gireceğiz. Bu yüzden bölgede bir yatırıma ihtiyaç doğacak. Tüketim kapasitesi, bir çok ülkeye göre daha güvenilir olması nedeniyle Türkiye tek adayımız‘‘ dedi. Jochnick, 20 milyon dolar olarak planlanan yatırımın iki yıl içinde gerçekleşebileceğini belirtti.

Başarılı Oriflame direktörü ve distribütörleri için düzenlenen gece için İstanbul’a gelen Robert af Jochnick, ‘‘Uzakdoğu ve Rusya’daki krizin Türkiye’deki pazarımızı çok etkileyeceğini düşünmüştük. Ama gördük ki, enflasyona alıştığınız için şu ana kadar fazla etkilenmiş görünmüyorsunuz. Bugün Türkiye bir çok ülkeye göre daha emin görünüyor’’ diye konuştu.

Türkiye’de halen aktif çalışan 80 bin distribütörleri olduğunu belirten Jochnick, bu sayının kısa sürede 150 bine ulaşacağına inandığını söyledi. Fazla aktif olmayanlarla birlikte Türkiye’deki kayıtlı distribütörü 200 bini aşan Oriflame’in dünyada 700 bin distribütörü bulunuyor.

400 MİLYON DOLAR

1998 yılı sonunda dünyadaki satışlarının 400 milyon dolara ulaşacağını tahmin eden Robert af Jochnick, şöyle konuştu:

‘‘98 başında hedeflediğimiz rakam 450 milyon dolardı, ama Rusya krizi nedeniyle 400 milyon dolarda kalacağız. 1999 ciro beklentimiz ise 98′in en az yüzde 15-20 daha üzerinde. Bu yıl yeni girdiğimiz Brezilya, Mısır, Hindistan ve Fas pazarları da var. Bu ülkelerde de satışlarımızı artıracağız. Oriflame renkli kozmetik ve genel ürün satışında pazarın şu anda lideri. Vücut bakımı ürünlerinde ikinci sıradayız. ’’

AYDA 2.5 MİLYAR

Jochnick, doğrudan satış sisteminin özellikle gelişmiş ülkelerde uygulanmasının nedenini ise şöyle açıkladı:

‘‘Gelişmekte olan ülkelerde ise insanlar para kazanmak zorunda. Çoğu zaman bir yerde çalışsa da ek gelire ihtiyaç duyuyor. Doğrudan satış sistemi, ilave para kazanmanın en kolay yolu. En alttan bir distribütör olarak, hiç bir yatırım yapmadan, sadece katılım ücreti ödeyerek (Türkiye için 4 milyon 200 bin lira) ödeyerek Oriflame satıcısı olarak işe başlamak mümkün. Türkiye’de bir distribötürün aylık ortalama kazancı 100 milyon lira. Başarılı olanların aylık kazancı 2.5 milyar liraya kadar çıkıyor.’’

Amaç üye kaydetmek değil

ORIFLAME Yönetim Kurulu Başkanı Robert af Jochnick, bazı doğrudan satış şirketlerinde önceliğin ürün satışından ziyade üye kaydına verilmesini de eleştirerek, şöyle devam etti:

‘‘Biz doğrudan satış şirketiyiz. Rakibimiz, L’oreal, Nivea gibi üreticiler. Onlar raflarda satılıyor, bizim mağazamız kataloğumuz, bayilerimiz de distribütörlerimiz. Oriflame, satışlarının yüzde 70′ini direkt tüketicilere yapıyor, yüzde 30′unu distribütörler kendileri için alıyor. Bazı doğrudan satış şirketlerinde ise satışların yüzde 95′i distribütörlerin kendi içinde tüketiliyor. Üye olmayanlara ürünler ulaşamıyor. Sistem distribütör kaydına dönüşüyor, üye sayısı artarken satışlar yerinde sayıyor. Doğrudan satış sisteminin başarısı distribütör sayısına bağlı, ama amaç bu olmamalı. Satışların artması olmalı.’’

Bu işe girmenin şartı işini çok sevmek

Bu işe girmek için cinsiyetiniz, deneyiminiz ya da eğitiminiz önemli değil. Tek gereken şey işi sevmeniz. Müşterilerine doğrudan satış yöntemi ile ulaşan İsveçli kozmetik şirketi Oriflame’in kapısı, satış danışmanı olarak çalışmak isteyen 18 yaşını aşmış herkese açık. Oriflame bünyesinde bugün 130 bin kişi satış danışmanlığı yapıyor. Bunlar arasında üniversite mezunları da var, krizde işini kaybetmiş yöneticiler de…

Belki kısa süre önce işinizi kaybettiniz, belki de daha önce hiç çalışmadınız. ‘Artık iş hayatında şansım yok’ diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Doğrudan satış yoluyla müşterilerine ulaşan İsveçli kozmetik firması Oriflame, iş arayanlar için satış danışmanı olma fırsatı sunuyor. Özellikle krizden sonra işini kaybetmiş, iyi bir eğitime sahip olmayan veya çeşitli nedenlerle iş hayatına adım atamamış kişiler Oriflame sayesinde iş sahibi oluyor.

Makyaj malzemesinden, bakım ürünlerine, parfümden yüz maskesine uzanan geniş ürün yelpazesini satmaktan zevk alacak herkese Oriflame’in kapısı açık. Tek şart 18 yaşını doldurmuş olmak ve bu işi sevmek. Girişken davrananlar bu sayede ‘iyi’ bir gelir elde edebiliyor.

EKONOMİK FİYAT

Satış danışmanının görevi ürünleri ekonomik fiyatta doğrudan şirketten satın almak, yakın çevresine tanıtarak kullanmalarını tavsiye etmek ve bu sayede firmaya yeni satış danışmanları kazandırmak.

Oriflame, 1967′de İsveç’te kurulmuş. Bugün 67 ülkede bir milyonu aşkın satış danışmanı ile hizmet veriyor. Genel merkezi Brüksel’de olsa da şirket İsveç kültürünü temsil ediyor. Yani, doğal özlerden oluşmuş, gösterişten uzak, ancak şık ürünler sunmaya özen gösteriyor.

İsveç sosyal adalete ve kadın haklarına verdiği önemle tanınıyor. Bu nedenle Oriflame’in misyonu ‘herkese eşit fırsat’ sunmak. Bu misyon kapsamında işe alınan herkese eşit davranılıyor.

Şirket Türkiye’ye 1992′de gelmiş. Kadrolu eleman sayısı 107. Bunların yüzde 70′i kadınlardan oluşuyor. Geçen yıl tüm Türkiye çapında Oriflame bünyesinde 65 bin satış danışmanı görev yapıyormuş. Bu rakam 2003′te ikiye katlanmış. Şimdi 130 bin kişilik bir satış danışmanı ‘ordusuna’ sahip.

Oriflame’de satış danışmanı olmak isteyen kişi herhangi bir elemeden geçmiyor. Başka bir satış danışmanı kanalıyla Oriflame’e kayıt yaptırması gerekiyor. Bu kişi daha sonra yeni elemanın sponsoru oluyor. Ve onun eğitimlerini vermekten sorumlu oluyor.

HERKESE EŞİT FIRSAT

Kayıt sonrasında eğitim süreci başlıyor. Sponsor, Oriflame’in nasıl bir şirket olduğunu, siparişlerin nasıl verildiğini, çalışandan neler beklendiğini, başarılı olanlara ne gibi fırsatlar verildiğini anlatan bir eğitim veriyor.

Oriflame Genel Müdürü Ayşe Geçalp işe girdikten sonra ‘herkese eşit fırsat’ ilkesinin devam ettiğini belirtiyor. ‘‘Kim bu işte ilerlemek istiyorsa, sonuna kadar destekliyoruz‘‘ diyor.

Satış danışmanları Oriflame’e yeni üyeler kazandırdırarak kendi ekiplerini kurma yolunda ilerliyor. Bu ekibin büyüklüğü birkaç kişiden birkaç bin kişiye kadar uzanabiliyor. Sorumluluk arttıkça verilen eğitimlerin içeriği de değişiyor. Zaman yönetimi, kişisel gelişim, sunum yapma teknikleri gibi eğitimler veriliyor.

Bir kişinin kazancı ekibin içinde oluşan ciro miktarı ile belirleniyor. Ciro üzerinden kendilerine düşen miktarda pay alarak gelir elde ediyorlar. Yani, ürünlerin ekip içinde ne derece tüketildiği önem taşıyor.

Satış danışmanları başarılı oldukları taktirde yükselme şansına sahip. İlk önemli seviye liderlik. Liderlik seviyesine ulaşmak için ekibin üç milyar liralık ciro yapması gerekiyor.

Ardından direktörlük, altın, safir ve elmas direktörlük gibi kademeler geliyor. Oriflame bünyesinde bin 500 lider ve 300′e yakın direktör görev yapıyor. Liderlik ve direktörlük seviyesine gelenler için bu iş artık ‘tam zamanlı bir iş’ şekline dönüşüyor. Geçalp birçok direktörün kendi ofisini açtığını söylüyor.

Kapı herkese açık

Oriflame’de satış teşkilatı içinde çalışanların yüzde 98′i kadın. Geçalp girişimci gibi düşünerek bu işe giren erkeklerin ve karı koca çiftlerin olduğunu söylüyor. Daha önce hiç çalışmamış, belli bir eğitim düzeyine gelmemiş kişilerin içlerindeki liderlik potansiyelini bu sayede keşfettiklerini anlatıyor: ‘‘Bu işe verdikleri emek ve zaman önemli. Eğitiminiz eksikse başka hiçbir yerde elde edemeyeceğiniz gelirler elde edebilirsiniz. Bu işten zevk alan, girişimci ruhunu taşıyan ve işe tutkuyla sarılan kişilerle çalışmayı tercih ediyoruz. Üniversite mezunları bu işe ilgi göstermeye başladı. Krizde iş fırsatı sunduk. Son krizden sonra üst düzeyde görev yapmış gişiler bize kayıt oldu.‘‘

Bilgi için:

0 800 219 60 31
‘Türkiye inandığımız güvendiğimiz bir pazar’

Faaliyet gösterdiği 55 ülkenin genel müdürlerini İstanbul’da toplayıp gelecek stratejilerini belirleyen İsveçli kozmetik devi Oriflame’in CEO’su Sven O. Mattsson, ‘Türkiye başlangıçtan bu yana inandığımız, geleceğine güvendiğimiz bir pazar’ dedi.

GELECEK stratejilerini belirlemek için faaliyet gösterdiği 55 ülkenin genel müdürleriyle İstanbul’da toplanıp, gelecek stratejilerini belirleyen İsveçli kozmetik devi Oriflame’in CEO’su Sven O. Mattsson, ‘Türkiye bizim için çok önemli bir ülke. Nüfusu, sahip olduğu potansiyeli… Türkiye başlangıçtan bu yana inandığımız, geleceğine güvendiğimiz bir pazar’ dedi.

Mattsson, Oriflame’in böyle büyük bir toplantıyı İstanbul’da yapma nedenini ise ‘Uluslararası yönetim toplantımız için burayı seçtim çünkü İstanbul en sevdiğim şehirlerden biri. Dünyanın ortasında bir yerde. Konumu çok iyi. Her yerden kolay ulaşım sağlanıyor. Ve Türkler’in misafirperverliği çok etkileyici’ şeklinde açıkladı.

Türkiye’de Oriflame organizasyonunun kuruluş aşamasında yer aldığını hatırlatan Mattsson, ‘Türkiye’de ürün ruhsatlandırmak çok uzun sürüyor. Bu süreç kısaltılabilse sektör çok daha hızlı büyür. Türkiye organizasyonumuz iyi işliyor. Direkt satış kozmetik pazarındaki liderliğimizi doğru ürünlerle pekiştirmek istiyoruz’ dedi.

Türkiye’nin direkt satış modeline çok uygun bir ülke olduğunu belirten Mattsson, ‘Bu arkadaştan arkadaşa yayılan bir sistem. Arkadaşınıza her türlü soruyu sorabiliyorsunuz. Daha çok güvenebiliyorsunuz. sisteme dahil olup satış yapan kişi de istediği yerde istediği zaman satış yapabiliyor. Pek çok kadının yapabileceği kolay bir iş. Meslek sahiplerinin de ekstra gelir için kolaylıkla yapabileceği ek bir iş’ diye konuştu.

KOZMETİK EKONOMİDEN HIZLI

Türkiye’de 2001 krizinden sonra kısa süreli bir gerileme yaşadıklarını belirten Mattsson, krizden sonraki büyüme hızlarının çok yüksek olduğunu ve yüzde 200 büyüdüklerini söyledi. Kozmetiğin çabuk toparlanan bir sektör olduğunu anlatan Mattsson, ‘Türkiye’de kadınlar ne kadar liberalleşirse kozmetik sektörü de o kadar büyür. Sektör her zaman ekonomilerden daha hızlı büyüyor. Bu, gelişmiş, gelişmemiş bütün ülkelerde böyle. Rusya’da, Doğu Avrupa ülkelerinde ve Orta Asya’da da böyle oldu’ dedi.

Türkiye ekibinin yüzde 95’i kadın

MATTSSON, Oriflame’in Türkiye organizasyonuna ilişkin olarak şunları söyledi: ‘Türk pazarına 12 yıl önce geldik. 105 ofis çalışanımız bulunuyor. Direkt satış ekibi ise 120 bin kişi. Bunların 70 bini aktif. Ekibin yüzde 95’ini kadınlar oluşturuyor. Yaşları 20-40 arasında değişen bu kişiler çoğunlukla öğretmen, evhanımı veya hemşire. Türkiye’de en çok renkli kozmetik dediğimiz ruj, göz farı ve allık gibi ürünleri satıyoruz.’

Rusya ve Çin’e 40 milyon Euroluk yatırım

1967 yılında İsveç’te kurulan Oriflame’in İsveç, Polonya ve Hindistan’da olmak üzere 3 üretim tesisi bulunuyor. İrlanda’da Ar-Ge merkezi bulunan şirketin, Rusya ve Çin’deki 40 milyon euroluk yeni yatırımı hálá devam ediyor. 55 ülkede faaliyet gösteren şirketin tüm dünyada 1,5 milyon kişilik direkt satış ekibi bulunuyor. Şirketin 2004 sonu için ciro hedefi 700 milyon euro.

Reklamlar

Leave a Reply

Your email address will not be published.