Ziyaettin Akbulut Kimdir Biyografisi Hayatı

Son Güncelleme: 12.09.2020 07:54

Ziyaettin Akbulut hayatı Ziyaettin Akbulut Biyografisi

12 Nisan 1949 Bulgaristan-Kırcali’de doğdu.Babasının adı Tevfik, annesinin adı Adile’dir. İlk, orta ve lise tahsilini Tekirdağ ilinde tamamlayarak, 1968 yılında Namık Kemal Lisesi’nden mezun oldu. Aynı yıl Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesine girerek, bu fakülteyi 1972 yılında bitirdi.

1973 yılında Mülki İdare Amirliği mesleğine intisap ederek, Erzurum Kaymakam Adayı olarak göreve başladı.

1976 yılında, Kaymakamlık Kursunu başarıyla tamamlayarak, sırasıyla Zonguldak – Ulus, Konya – Cihanbeyli, Isparta – Atabey, Artvin- Şavşat, Denizli -Çivril, Antalya – Elmalı Kaymakamlıklarında bulundu.

1985 yılında İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişliğine atandı. Mülkiye Başmüfettişliği görevi esnasında İçişleri Bakan Danışmanlığı, Bakanlık Genel Sekreterliği görevlerinde bulundu.

1990 yılında Şanlıurfa Valiliğine atanarak, bu ilde 6 yıl görev yaptı.

1996 yılında Konya Valiliğine atandı. 1997 yılında Merkez Valiliğine getirildi.

2000 yılında kendi isteği ile emekli olduktan sonra ABD’de araştırma ve yabancı dil geliştirme çalışmalarında bulundu.

TBMM 22. Dönem Tekirdağ AK Parti Milletvekili olarak seçildi ve TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı olarak görev yaptı. Halen TBMM 23. Dönem Tekirdağ AK Parti Milletvekili olarak görev yapmaktadır. 23. Dönem’de İçişleri Komisyonu Başkanlığı görevine yeniden seçildi.

Emekli Öğretmen Adviye Akbulut Hanımefendi ile evli olup, üç çocuk babasıdır. (Çeşitli dergilerde, mesleki alanda yayınlanmış yazıları bulunmaktadır. İyi derecede İngilizce bilmektedir.

Puan ver ve yorum yap

Ortalama puan 0 / 5. Kullanılan oy: 0

Bu yazıya ilk puan veren siz olun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir