Türkiye’de Harika Şeyler Oluyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğanın hayali gerçek olmaya başladı ve sonunda eşgüdümlü toplantılar başlıyor.. Gerçektende Türkiye dünyada hızla yükselen ekonomi ve siyasi ilişkileri sayesinde yeniden adından söz ettirmeye hazırlanıyor..

Kim ne derse desin ister sevmeyin ister beğenmeyin ama Türkiye dünyada önemli işlere imza atmaya başladı ve devamıda gelecek..

Türkiye-Lübnan-Suriye-Ürdün Yüksek Düzeyli Dörtlü İşbirliği Konseyi Ulusal Eşgüdüm toplantısı, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın katılımıyla yapıldı.

Dışişleri Bakanlığında yapılan toplantı öncesi basına açıklamada bulunan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, toplantıda Türkiye-Lübnan-Suriye-Ürdün Yüksek Düzeyli Dörtlü İşbirliği Konseyi’nin koordinasyonu için bakanlarla bir araya geldiklerini söyledi.

Geçen Haziran ayında 4 ülkenin dışişleri bakanları olarak Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi Anlaşmasını imzaladıklarını anımsatan Davutoğlu, Türkiye’nin daha önce de komşu ülkelerle ikili olarak Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi mekanizmaları kurduğunu anlattı.

Davutoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın temaslarıyla bu işbirliğini dörtlü düzeye çıkarma kararının oluştuğunu belirterek, Türkiye, Ürdün, Lübnan ve Suriye arasında serbest ticaret ve serbest vize anlayışına dayanan bir yapı ile insanların serbestçe dolaşımını, ekonomik faaliyetlerinin serbestçe yaygınlaşmasını teminen ve halklar arasında tam bir ekonomik entegrasyon sağlanması hedefine matuf olarak böyle bir çalışma başlatıldığını ifade etti.

Bu çalışmalar neticesinde 4 ülkenin, ticaret, ulaştırma, enerji, kültür ve turizm olmak üzere 4 ana sektörde bu ekonomik entegrasyon faaliyetini yürütme kararı aldıklarını dile getiren Davutoğlu, şu bilgileri verdi: “BM Genel Kurulu marjında yaptığımız toplantıda bu dört sektörün 4 ülke tarafından koordinasyonu bağlamında ticaretin Türkiye tarafından, enerjinin Suriye, ulaştırmanın Ürdün, turizmin de Lübnan tarafından koordine edilmesi kararı alındı. Daha sonra Kasım ve Aralık ayları içinde bakanlar arası toplantıların tamamlanıp bu dört ülkenin sektörlerdeki bakanlar toplantısı sonrasında bir bakanlar konseyi toplantısı yapılmasını, Ocak ayı ya da Şubat ayı başında da İstanbul’da bir zirveyle bu dörtlü serbest ticaret ve vize bölgesinin ilanını düşünüyoruz.” Başbakan Erdoğan’ın Lübnan’a yaptığı ziyaretle bu konuda tek eksik halka olan Türkiye-Lübnan arasındaki serbest ticaret anlaşmasının da tamamlandığını belirten Davutoğlu, böylece bütün ülkelerin ikili olarak birbirleriyle serbest ticaret ve serbest vize uygulamasına geçtiklerini söyledi.

Türkiye olarak bu ülkelerle ikili düzeyde birçok ulaştırma, enerji ve turizm projesini harekete geçirdiklerini anımsatan Davutoğlu, “Biz bunun bölgemizin kaderi ve geleceği açısından çok büyük bir önem taşıdığını düşünüyoruz. Çünkü bölgemizin artık çatışmalarla, gerilimlerle, yüksek tansiyonla anılmaktan çıkıp işbirliğiyle, rasyonel bir ilişki içinde, herkesin çıkarına dayalı, karşılıklı kazan-kazan ilkesi etrafında bir barış, istikrar ve refah alanı haline dönüşmesine büyük önem veriyoruz. Bu bakımdan bu inisiyatifin hem ülkemiz hem bölgemiz için hayırlı sonuçlar doğuracağını düşünüyoruz” diye konuştu.

Toplantıda, bakanlıklar düzeyinde yapılan çalışmaların koordinasyonu yapıldı ve 4 sektörde ortak eylem planı oluşturuldu. Bu çalışmalar daha sonra diğer 3 ülkeyle paylaşılacak.

Leave a Reply

Your email address will not be published.