Muhteşem Yüzyıl Dizisine Dikkat Edin

Arkadaşlar Muhteşem Yüzyıl Dizisi ile ilgili yazılacak o kadar çok şey varki ne yazsam az kalır. Çünkü dizi yayına başlamadan önce bile bir sürü eleştiri almıştı. Diziyi daha izlemeden eleştirenlerin ana sebebi dizinin senaristinin Meral Okay olması idi.

Meral Okay aynı zaman da küçük sırlar dizisinin de senaristi. Haliyle o dizide de daha lise çağındaki genç kızların neler yaptıklarını herkes görüyor. Bir insan bu kadar Avrupa özentisi olamaz ve kızlarımıza kadınlarımıza bu kadar ahlak dışı uygulamaları öğretemez tasdik edemez ve göze hoş gelecek şekilde gösteremez. Ben bir Türk vatandaşı olarak ne yapmak istediklerini bildiğim için başka şey demek istemiyorum..

Gelelim Muhteşem Yüzyıl dizisine.. Bu dizi bir kere başlı başına hatalarla dolu ve ilerde size muhteşem yüzyıl dizisinin amacı nedir ne yapılmaya çalışılıyor bu dizi ile daha ayrıntılı anlatacağım..

Koskoca Osmanlı Padişahı, hatta öylesine ki yabancıların bile Muhteşem dediği Kanuni Sultan Süleymanı birileri küçük düşürmek istese ancak bunları yapardı herhalde. Bizdeki bu soyumuza küfür merakını hala çözemedim.. Çoluğumuzun çoçuğumuzun ideal olarak alacağı muhteşem bir kişilik olan Kanuni Sultan Süleyman’a yapılan bu saldırı beni çok üzüyor. Fatih Sultan Mehmet’ten sonra belkide Osmanlı Padişahları arasında beni etkileyen en önemli Padişah Kanuni Sultan Süleyman idi.

Bakın arkadaşlar bu dizi sadece bir dizi değildir. Bu dizi soyumuzu sopumuzu karalama küçük düşürme yarışındaki bayrağı eline almış en önde koşan yapımlardan sadece birisidir. Bize aile içi ensest ilişkiyi bile bir TV kanalı normalmiş gibi yayınlayarak ne var bunda diyerek izlettirmedimi. Bahaneleri de bunların çok basittir. Aman canım dizi bu ne olmuş yani sizde amma geri kafalısınız. Kendileri ile kafalıya sadece belden aşağısına bakıyorlar.

Bu millete geri kafalı diyenlerin ben hiç önlerinden başka ileriye baktıklarını göremedim. Son zamanlarda böyle kişilerin öyle videolarını izledikki resmen bu adamlar ülkemize ihanet eden hainlermiş. Bizleri arkamızdan sırtımızdan vuran hainler. Bunların kitapları da çok satılıyor ha ülkemizde hala okuyoruz bilip bilmeden.

Koskoca Kanuni Sultan Süleymanı sadece hareme hapsederek, işaret ettiği kadını haremden yatağına alan basit bir adam vardı geçen izlediğimde. Ömrü savaşlarla geçmiş Osmanlı topraklarını en geniş sınırlarına kadar çıkarmış Kanuni filmde sadece haremde savaşıyordu neredeyse. Bir kere Osmanlı Padişahının karşısında Annesi de dahil kadınlar başı açık gezmezlerdi. Artık kafanıza sokun dizi senaristçileri dizi yapımcıları Osmanlının yatak odası bile sizin zihninizde canlandırdığınız yatak odası fantezileriniz gibi değildi. Siz belki öyle yapıyorsunuzdur ama Osmanlıda böyle değildi.

Osmanlıda Padişahın eşleri sadece soyun devam etmesi için seçilirlerdi. Çünkü ülkenin halkın hatta Osmanlı Hanedanlığının devamı buna bağlı idi. Çünkü halk Osmanlı soyundan gelen birisine sıkı sıkı bağlı idi. Padişah olunca da kabul ediliyordu..

Bakın Tarihçilerin dikkat çektiği hatalar

Tarihçilerin Muhteşem Yüzyıl dizisinde dikkat çektiği maddi hatalardan bazıları şöyle:

Olaylar 1520’de geçmektedir. Oysa Topkapı Sarayı’na haremin gelmesi 1540’ta başlar. Bu tarihten önce harem, Beyazıt’taki Eski Saray’daydı.
Yavuz Sultan Selim’in Rodos seferi için 200 parça kalyon hazırlandığı söyleniyor. Osmanlı’da ilk harp gemisi 1644’te inşa edilmiştir.
16. yüzyılda adına Avrupa denilen müstakil bir coğrafya yoktu. Bu kavram 18. yüzyıldan sonra aydınlanma döneminde ortaya çıktı.
Hareme kızlar, seçilerek alınır, ardından çok ciddi bir eğitimden geçirilirdi. Başta örf-âdet olmak üzere İslami ilimler ile kabiliyetlerine göre birer sanatta yetiştirilirlerdi. Dizideki harem halkının davranışlarının, asırlar boyunca süzülerek gelen ‘saray terbiyesi ve nezaketi’yle alâkası yok.
Harem halkının muhafazasını sağlayan ve dışarıyla ilişkilerine yardımcı olan harem ağaları, binanın dışında kendilerine ayrılan nöbet yerlerinde beklerdi. Harem ağaları da aynı terbiye ile yetiştirilirdi.
Dizideki oryantal oyunlar ve müzik, Osmanlı eğlence anlayışı ve musikisini yansıtmıyor.
Babasının cenazesi ortadayken bir padişahın eğlence düzenlemesi inandırıcı değil.
Kostümler Osmanlı’dan çok İngiliz dizisi Tudors’tan alıntı gibi…
Osmanlı geleneğinde padişahın huzuruna baş açık çıkılmazdı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.