CHP 1 milyon bekliyordu, 20 bin kişi geldi

Reklamlar

CHP 1 milyon bekliyordu, 20 bin kişi geldi

Nereye geldi derseniz İzmir’de yapılan mitinge geldi. CHP kaç gündür bu miting için çalışmalar yapıyordu ve büyük katılımlar bekliyordu ama Samanyoluhaber’in verdiği habere ve izlenimlerine bakılırsa 20 bin kişi katılmış. CHP 1 milyon kişi bekliyordu.

CHP tarafından düzenlenen ‘Cumhuriyet, Demokrasi, Özgürlük’ mitingine yaklaşık 20 bin kişi geldi. CHP miting için bastırdığı afişlerlerle 1 milyon İzmirliyi mitinge davet etmişti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde üst üstte yaşanan yolsuzluklar sonrası başlatılan yargı operasyonuna tepki amaçlıCHPtarafından düzenlenen ‘Cumhuriyet, Demokrasi, Özgürlük’ mitingine yaklaşık 20 bin kişi geldi.

CHP Genel Merkezi tarafından 160 bin lira bütçe ayrılan miting için İzmirliler 1 milyon el ilanı ve şehrin en işlek yerlerine 7 bin afiş ile 400 ayaklı pano asıldı.

Ege Bölgesi’ndeki partinin il örgütleri tarafından da desteklenen miting, güneşli bir havaya rağmen yaklaşık 20 bin katılımla ancak gerçekleşebildi. Sayının az olması ise Kılıçdaroğlu’nun miting alanına bir saat geç gelmesiyle sürdü.

İzmir’de yapılan ikinci operasyon sonrası 44 kişiden 11’inin tutuklanması sonrası Gündoğudu Meydanı’nda düzenlenen mitingde halka seslenen CHP Genel Başkan Kılıçdaroğlu, yargıya göz dağı vererek, “Karabasan gibi çöken, özgürlüklerimizi elimizden alan, telefonlarımızı dinleyen bir iktidar var. Onun için İzmir’den demokrasi, özgürlük, adalet istiyoruz.İzmirbir ilkler şehridir. Düşman burada denize döküldü. İlk kurşun burada atıldı. İzmir çağdaşlığa uygarlığa açılan kapıdır. İzmir, özgürlüğe, adalete, cumhuriyete karşı çıkanlara elbet mezar olacak. İzmir’de sadece düşman denize dökülmedi, mandacılar da denize döküldü. Mandacılardan da hesap soracağız. Mandacılar iktidarda, oradan da indireceğiz onları. AKP’nin arka bahçesi konumuna gelen AKP’li bir yargıç gibi görev yapan yargıçlara sesleniyorum; ülkede adaleti tesis etmek yargıçların görevidir. Olayları kamu vicdanına yatırmak yargıçların görevidir. Herkes aklını başına almalı, görevini yapmalıdır.” dedi.

Yolsuzluk operasyonun ardından AK Parti’nin olduğunu ve İzmirlilerle hesaplaşmak için CHP’li belediyesini kullandığını öne süren CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “AKP’nin İzmir’le ne alıp veremediği var? Seçimler yapılmış, mesele bitmiş. Ama onların İzmir’le özel bir hesapları var. İzmir onların planlarını bozuyor. İzmir onların hayallerini bozuyor, denge ve balanslarını bozuyor. O nedenle İzmir’e özel bir kinleri var. Düşünebiliyor musunuz, bir ülkenin başbakanı İzmir için ne söyledi, kulaklarınızla duydunuz; ‘gavur İzmir’ diyor. Bir ülkenin başbakanı hem gavur İzmir diyecek hem İzmir’e gelecek bana oy verin diyecek. Sen de yüz yok mu? İzmir bunun altında kalmaz. Size gavur diyene siz hesap sorun, arkanızda hep CHP olacak. Baktılar ki İzmir’den umut yok işi savcıya bağladılar. Şimdi savcı baskı kuracak, şiddet uygulayacak, sabahın köründe insanlar evlerinden alınacak, ondan sonra kalkacak diyecek ki ‘efendim bu yargının işi’. Buna inanıyor musunuz, ben de inanmıyorum.” diye konuştu.

Samanyolu Haber

Reklamlar

Leave a Reply

Your email address will not be published.