Ankaralı kadınların mutluluk yüzdesi

Son Güncelleme: 09.09.2020 12:22

Ankaralı kadınların mutluluk yüzdesi – Ankaralı kadınlar mutlular mı değillermi bakalım bu yazıda anlayacağız arkadaşlar.

Ankara Genç İş adamları Derneğince (ANGİAD) gerçekleştirilen Ankarada Kadın Olmak araştırması, katılımcı kadınların sadece yüzde 15inin kendisini mutlu bir kadın olarak gördüğünü, yüzde 40ının şiddete maruz kaldığını ortaya koydu. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yaptırılan araştırma için 18-60 yaş arası 1397 kadınla görüşüldü. Yüzde 57si evli olan kadınların, yüzde 55ini orta öğretim, yüzde 23,7sini ilkokul, yüzde 19,3ünü ise üniversite mezunları oluşturuyor. Katılımcıların yüzde 32,4ü ücretli bir işte çalışırken, yüzde 21,5i ev hanımı, yüzde 14,9u işsiz, yüzde 10,3ü ise emekli.

Araştırmada, yöneltilen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü sizin için bir şey ifade ediyor mu? sorusunu, katılımcıların yüzde 64,1i hayır diye yanıtladı. Araştırmaya göre, kadınların yüzde 72,9u mevcut durumlarından memnun değil, yüzde 75,1i de geleceğe dair umut taşımıyor.

Katılımcı kadınların yüzde 31,3ü en büyük sorunlarının geçim derdi olduğunu kaydederken, yüzde 14,1i ekonomik özgürlüğünün bulunmamasından şikayetçi. Kadınların erkekler tarafından yönetilmesi ve ayrımcılık, çocuklarla yaşanan sıkıntılar, şiddete maruz kalma, taciz, eğitim eksikliği, tatil yapmama, kendine özgü bir yaşama sahip olamama, kıyafet ve bakım masraflarını karşılayamama başkentli kadınların ifade ettiği sorunlar arasında son sıralarda yer alıyor.

Katılımcıların yüzde 65,6sı kendilerini sorunlu, 15,3ü ise mutlu bir kadın olarak tanımlıyor. Sorunlu olduklarını ifade eden kadınların 4te biri ekonomik sıkıntılarını çözemediklerini, 5te biri ise hayattan beklentilerini karşılayamadıklarını belirtiyor.

“Türkiyede kadına değer verilmiyor”

Katılımcıların yüzde 62,9u Türkiyede kadınlara değer verilmediğini ifade ederken, yüzde 64,5i kadınlarla erkeklerin hiçbir konuda eşit olmadığı görüşünde. Kadınların yüzde 40ı şiddete maruz kaldıklarını belirtirken, yüzde 27,1i bu soruyu yanıtlamadı. Şiddete maruz kalan kadınların yüzde 60ı ailesinden, yüzde 27,5u ise eşinden şiddet gördüğünü kaydetti.

Genç kızlık hayalleriniz evliliğinizde gerçekleşti mi? sorusuna evli kadınların yüzde 80,2si hayır cevabını verirken, kadınların yüzde 33,2si Türkiyedeki aile düzeninin sarsıldığına inanıyor. Katılımcı kadınların 31,4ü ekonomik koşulların aileyi olumsuz etkilediğini belirtirken, yaklaşık yüzde 70i boşanan çiftlerin sayısının arttığını düşünüyor. Araştırma, başkentli kadınların en büyük eğlencesinin televizyon izlemek olduğunu da ortaya koyuyor. Katılımcıların yüzde 70,8i En büyük eğlenceniz nedir? sorusunu televizyon izlemek diye cevaplarken, bilinenin aksine kadınların yalnızca yüzde 5,3ü bu soruya alışveriş yapmak karşılığını verdi.

Kadınların yüzde 74,9u feminist yaklaşımları takip etmediğini ifade ederken, takip edenlerin yüzde 61,5i feministlerin doğru şeyler söylediğine inanıyor.

Puan ver ve yorum yap

Ortalama puan 0 / 5. Kullanılan oy: 0

Bu yazıya ilk puan veren siz olun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir