Akıllı kadınlar az parayla nasıl yaşar

Son Güncelleme: 17.09.2020 09:47

Akıllı kadınlar az parayla nasıl yaşar

Kadınlarımızın ülkemiz şartları içinde durumları zor gerçektende arkadaşlar. Eldeki kısıtlı sayıda olan şartlar ile en iyiyi en mükemmeli ve doğruyu yaklamaya çalışıyorlar. Peki kadınlar az parayla nasıl yaşarlar bunu açıklayalım şimdide.

Ekonomik olarak zor bir dönemden geçiyor olmamız, sıkıntı çekmemiz gerektiği anlamına gelmiyor. Vereceğimiz birkaç tüyo sayesinde, ekonomik krizde ayakta kalmanın, hatta rahat yaşantınızı sürdürmenin yollarını keşfedebilirsiniz.

Ödenemeyen krediler, işten çıkarmalar, küçülmeler, çözümlenemeyen bütçe hesapları… Ekonomik krizin beraberinde getirdikleri malum. İstesek de istemesek de bu zor koşullara bir şekilde ayak uydurmak durumundayız. Her ne kadar işten çıkartılmak, ya da aniden ortaya çıkan yüklü bir harcamayla karşı karşıya gelmek gibi ummadığınız durumları kontrol etme şansınız olmasa da, en azından elinizdeki parayı doğru kullanmanız, bu süreci en rahat şekilde atlatmanızı sağlayabilir.

İşin püf noktası elinizdeki parayı her zaman bilinçli şekilde harcayabilmekte. Finans danışmanı ve Living Rich For Less (Az Parayla Zengin Yaşam) kitabının yazarı Ellie Kay’e göre, paranızı dikkatle harcayarak hayat standardınızın ani bir şekilde tepetaklak olmasını önleyebilir, üstelik sıkışık dönemler için kenara bir miktar para bile ayırabilirsiniz. İşte konunun uzmanlarından zor günleri sıkıntıya düşmeden atlatmamızı sağlayacak öneriler.

HER AN İŞSİZ KALABİLECEĞİNİZİ UNUTMAYIN

Çalıştığınız sürece beklenmedik zor günler için tedbirli olup. para biriktirmeye çalışın. Bu sayede yeni bir iş buluncaya kadar temel ihtiyaçlarınızı ve faturalarınızı karşılamanız mümkün olabilir.

Kumbara Sistemini Benimseyin
Siz de maaşınızı aldığınız gibi faturalara, kredi kartınıza, elbette alışverişe ve ay sonunda hasret kaldığınız keyiflerinize mi yatırıyorsunuz? Merak etmeyin yalnız değilsiniz. Unutmayın; anı yaşamak güzel olsa da kötü günler için hazırlıklı olmak gereklidir. Aslında yapmanız gereken şey çok basit; elinize geçen en küçük bir miktarı bile kenara atmayı alışkanlık haline getirin. Bu, haftada sadece 20 TL bile olabilir. Kısa vadede yokluğunu hissetmeyeceğiniz küçük paralar, başınızın sıkıştığı durumlarda imdadınıza yetişecek büyük birikimlere kolayca dönüşebilir. Evinizdeki kumbaraların bu konuda işinize yaramayacağını düşünüyorsanız, bankada küçük birikimleriniz için bir hesap açabilir ya da getirisi iyi olan yatırım fonlarından alabilirsiniz.

Vazgeçilmez Eleman Olun
İşten çıkarmaların giderek arttığı bir dönemden geçiyoruz. Şirketler eleman çıkarttıkça, işler daha az çalışan arasında bölündüğü için sorumluluklarınız artacaktır. Bu duruma hazırlıklı olun ve kendinizi strese sokmamaya çalışın. Önlem olarak daha çok çalışabilir ya da niteliklerinizi artırabilirsiniz. Bunun için daha fazla proje sunun, daha kısa zamanda daha fazla iş bitirin, gerekirse geç saatlere kadar ofiste kalın. Bütün bu özverilerinize rağmen yine de işinizi kaybedebileceğinizi unutmayın. Bunu yapmak yıpratıcı olabilir. Ancak en azından işinizi kişisel başarısızlığınız nedeniyle değil, çalıştığınız şirketin maddi imkansızlıkları nedeniyle kaybettiğinizi düşünebilir ve bu sayede kendinizi bunalıma girmekten koruyabilirsiniz.

İş Çevrenizi Genişletin
Kendinize işe yarar bir çevre edinmenin tam zamanı. Çalıştığınız sektördeki kilit insanlarla tanışıp kaynaşmanın, o işin içindeyken kat kat kolay olacağını unutmayın. O yüzden iş çevrenizi genişletmek için işsiz kalacağınız günü beklemeyin. Arkadaşlarınız ya da yakınlarınıza, çevrelerinde üst düzey meslektaşlarınız olup olmadığını, varsa onlarla tanışmanızı sağlayacak bir organizasyon yapıp yapamayacaklarını sorun. Tanışacağınız kişiler, işsiz kaldığınızda size yeni firmalar için referans olup hayatınızı kurtarabilirler. Eğer işinizin tehlikeye girdiğini hissederseniz güvendiğiniz arkadaşlarınıza başka bir iş aradığınızı çıtlatabilirsiniz. Hali hazırda çalışan biri olmanın iş görüşmesinde artı puan getireceğini de unutmayın.

30 YAŞINDA BEŞ PARASIZ KALMAK İSTEMİYORSANIZ
Yaşınız 30′a geldiğinde kendinize ait bir birikiminizin ve basamaklarını planlayarak tırmandığınız bir kariyer grafiğinizin olmaması hoş bir şey değil. Ayrıca unutmayın ki, insanın hayatını gözden geçirdiği ve geleceği için ayağı yere basan hayaller kurmaya başladığı bu yaşlarda hâlâ maddi problemlerle boğuşmak, 22 yaşında olduğundan çok daha rahatsız edici olabilir. Bunalıma girmenizi tabii ki istemiyoruz, korkmayın. Öncelikle rahatlayın. Elbette paranız olmadığı için ölecek haliniz yok ama çözüm geliştirmenin ve hayat kurtarıcı önlemler almanın zamanı geldi de geçiyor bile. Başlangıç olarak bütçenizin büyük bir bölümünü işgal eden evinizle ilgili harcamalarınızı sınırlandırmalısınız. Nasıl mı? Örneğin yalnız yaşıyorsanız kira bedeli ve ev giderlerini anında yarıya indirmek için kendinize kafa dengi bir ev arkadaşı bulabilirsiniz. (Ancak dikkat; çünkü ev arkadaşlığı normal arkadaşlıktan daha zordur. Özellikle de yalnız yaşamaya alışmış kişiler için.) İkinci adım olarak evinizi oturduğunuz semtten daha hesaplı bir semte taşıyabilirsiniz. Bu sadece kira giderinizi düşürmekle kalmayacak, artık bütün ihtiyaçlarınızı daha ucuza karşıladığınızı göreceksiniz. (Kuaförün fön tarifesinden manavdaki domatesin fiyatına kadar her şey daha hesaplı olacak.) İş çıkışı eve giderken taksiye binmek yerine dolmuş, otobüs veya metroyu tercih etmeniz de kısa vadede ekonominizi büyük oranda düzlüğe çıkarabilir. Yürümek de hem ekonomik hem sağlıklı unutmayın!

Özel Ders Verin. İyi bir matematik kafasına sahipseniz ya da Türkçe konusunda başarılıysanız, ortaokul ya da lise öğrencilerine ders vermeyi deneyebilirsiniz. İşe okulların çevresine ders verebileceğiniz konuların ve telefonunuzun yazılı olduğu ilanları asarak başlayabilirsiniz. Bu sayede saatte 50 TL ila 70 TL kazanabilirsiniz.

Çocuk Bakın. Ana okullarına, etüd merkezlerine çocuk bakabileceğinize dair notlar bırakın. Arkadaşlarınız aracılığıyla da bakıcı arayan tanıdık birilerine ulaşabilirsiniz. İşte saatte 20 TL ila 30 TL kazanabileceğiniz keyifli bir iş daha.

Giymediğiniz Giysileri Satın. Kullanmadığınız ve kullanmayacağınızı düşündüğünüz kıyafetleriniz, hâlâ eli yüzü düzgün ve kullanılabilecek gibiyse, mutlaka dünyanın bir yerinde bir alıcının dikkatini çekecektir. Bunun için www.ebay.com veya www.gittigidiyor.com gibi alışveriş sitelerini kullanabilirsiniz. Ürünlerinizin fotoğraflarının net ve güzel olmasına özen gösterin.

Part Time İş Bulan Ajanslara Yazılın. Çoğu işyerinin ihtiyacı 09:00-17:00 saatlerinde düzenli çalışan elemanlar olsa da, birçok firmanın hafta sonu ekstra çalışmalar için elemana ihtiyacı olabiliyor. Bu tür şirketlere ulaşmanızı sağlayacak çeşitli ajanslar var. İnternetten bu tür ajanslara ulaşabilir ve başvuru formlarını doldurabilirsiniz.

Kermes Düzenleyin. Birlikten kuvvet doğar. Arkadaşlarınızla konuşup kullanmadığınız eşyaları bir araya getirerek bir kermes düzenleyebilirsiniz. Organizasyonunuzun hayal ettiğiniz kadar geniş kapsamlı ve kârlı olması için haftalar öncesinden duyuru yapmaya başlamalısınız. Hem çok eğlenceli hem de size kolayca para kazandıracak bir gün olacağı kesin.

Köpek Gezdirin. Köpeği olup dolaştıracak zamanı olmayan ya da tatile giderken minik dostunu nereye bırakacağını bilemeyen kişilere veterinerler veya hayvan satan mağazalar aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Köpeklerle yapacağınız yarım saatlik kısa yürüyüşler karşılığında 20 TL, evdeki göz kulak olma hizmetinize karışılık ise 30 TL-40 TL arasında kazanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir