Geleceğin meslekleri için üç bölüm birden

Reklamlar

Gediz Üniversitesi, geleceğin mesleklerine yönelik bölümler açmaya devam ediyor. Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi bünyesinde Biyomedikal Mühendisliği, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde de Lojistik Yönetimi bölümleri eğitime başlıyor. Meslek yüksekokulu da İş Sağlığı ve Güvenliği Programı’na uzaktan eğitimle bu yıl ilk kez öğrenci alacak.

Rektör Prof. Dr. Seyfullah Çevik, daha önce kurdukları bölümlerde olduğu gibi bunlarda da hem iş dünyasının hem bilim çevrelerinin talepleri ve yarınlara dönük tespitleri doğrultusunda hareket ettiklerini söyledi. Üç bölümün de geleceğin mesleklerine yönelik mezunlar vereceğine, bu alanlarda sadece Türkiye’de değil, bütün dünyada ihtiyaç olduğuna işaret etti. Rektör Çevik, “Başta kanser olmak üzere henüz tıbbın tam olarak çare bulamadığı hastalıklara yönelik çalışmalarda umutlar, biyomedikal mühendislerine de bağlanmış durumda. İnsanlığa mal olacak geleceğin buluşlarının bu mühendisler tarafından yapılacağına kesin gözüyle bakılıyor. Bu alanda eğitim görenler, araştırmacı olabileceği gibi tıbbi cihazların üretimi, geliştirilmesi, kullanımı ve bakımında da çalışabiliyor. Bir diğer bölümümüz Lojistik Yönetimi de sektörün iyi eğitim almış mezunlara ihtiyaç duyduğu bir alan. Ekonomiler büyüdükçe, lojistik sektörü en az beş kat büyüyor. Üniversitemizin bulunduğu İzmir ve yakın çevresi, lojistikte öne çıkan yerlerden. Asırlardır bir liman şehri olan İzmir, Çandarlı Limanı ve ikinci havalimanı gibi yatırımlarla adeta lojistik üssü olacak. Hem ülkemizde hem de üretimin ve ticaretin olduğu her yerde çalışabilecek donanıma, yabancı dil bilgisine sahip öğrenciler yetiştireceğiz. Bu iki bölümde de öğrencilerimizin tamamı, farklı dilimlerde olmak üzere burslu eğitim görecek.” dedi.

Prof. Dr. Çevik, bu yıl uzaktan eğitimle ilk defa bir önlisans programına öğrenci alacaklarını da ifade ederek, “Ülkemizde iş kazalarına bağlı ölümlerin, üzücü kazaların önüne geçmek için yeni bir dönem başladı. İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’yla işyerleri tehlike derecelerine göre sınıflandırıldı, iş güvenliği uzmanı çalıştırma zorunluluğu getirildi. Bu alanda ciddi ihtiyaç var. Türkiye’nin dört bir yanından, hattâ yurtdışından gelen taleplere uzaktan eğitimle cevap vereceğiz.” şeklinde konuştu.

Reklamlar

Leave a Reply

Your email address will not be published.