12 Eylül davasının görülmesine başladı

Reklamlar

ANKARA – 12 Eylül askeri darbesine ilişkin dönemin Genelkurmay Başkanı ve 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya’nın yargılandıkları davanın görülmesine devam edildi.

Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan duruşmada sanık avukatları, müdahil avukatları, müdahiller ve çok sayıda vatandaş hazır bulundu. Duruşmaya sanıklar Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya ise telekonferans yöntemi ile katılıyor. Mahkeme heyeti avukatların isteği üzerine duruşmaya katılan müdahil ve izleyicilerin duruşma salonundan fotoğraf çekmesine izin verdi. Ayrıca mahkemeye katılan vatandaşlar yakınlarının fotoğraflarını havaya kaldırdı.

Davanın görüldüğü, 21 Şubat’ta sanık avukatların esas hakkında savunmalarını yapması bekleniyordu ancak 6352 sayılı yasanın geçici 2. maddesince görevine devam eden ağır ceza mahkemelerinin kaldırılmasını içeren kanun teklifinin Meclis’ten geçmesi ve cumhurbaşkanın veto etme ihtimaline dayanarak mahkeme duruşmayı 12 Mart’a ertelemişti. ÖYM’lerin kaldırılmasından sonra da 12 Mart’ta duruşmayı yapamayan mahkeme, davayı çekilen kura sonucu Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ne devretmişti.

Reklamlar

Leave a Reply

Your email address will not be published.