Barack Hüseyin Obama’dan Ramazan mesajı

Barack Hüseyin Obama biliyorsunuz islam dünyası ile Bush zamanında zedelenen Amerika’nın imajını düzeltme yollarını arıyor ve devamlı gezilerini islam ülkelerine yapıyor.

Zaman gazetesindeki haberi aynen aktarıyoruz; İslam dünyası ile ilişkileri düzeltmeye çalışan ABD Başkanı Barack Obama, Ramazan ayının başlaması dolaysıyla bir kutlama mesajı yayınlandı.

Obama, mesajına, Arapça, “Ramazanınız kutlu olsun” anlamına gelen “Ramazan Kerim” ile başladı.

Başkan Obama, ülkesinin George W. Bush döneminde İslam dünyası ile bozulun ilişkileri onarma gayretlerine devam ediyor. Bu doğrultuda Başkan Obama son olarak, Ramazan ayının başlaması dolaysıyla bir mesaj yayınlandı. Obama, “Ülkemizin elli eyaletinde yaşayan Müslüman toplumlar da dahil olmak üzere Amerikan halkı adına, Amerika ve dünyanın her tarafındaki Müslümanlara en iyi dileklerimi sunuyorum. Ramazanınız kutlu olsun” dedi.

Ramazan ayının, İslam inancına göre Kur’an’ın, basit bir kelime “oku” ile başlayarak Hz. Muhammed’e nazil olduğu ay olduğunu kaydeden Obama, “Dolayısıyla, Ramazan Müslümanların imanla gelen ışık ve irfanı, insanların birbirlerine ve Allah’a karşı sorumluluklarını daha derin düşündükleri bir zamandır. Ramazanı bizim toplumumuz ve ailelerimizde gözlemleyen farklı dinlere mensup birçokları gibi ben de bu ayın ailelerin bir araya geldiği ve birlikte iftar ettikleri mutlu bir zaman olduğunu biliyorum.” diye konuştu.

FİLİSTİN, IRAK, AFGANİSTAN

‘Oruç tutmak kavramının, mensup olduğu Hıristiyan dini de dahil birçok din ve bir sonraki yemeği yemenin bir garantisi olmadığına inanan müminler arasında, insanları Tanrı’ya yaklaştıran bir yol olarak kabul edildiği’ni belirten Obama, mesajında Irak, Filistin, Afganistan sorunlarına da değindi. “Amerika sınırlarının ötesinde, daha barışçıl ve güvenli bir dünya yaratmak alanındaki sorumluluğumuza da sadakatle bağlıyız” diyen Obama şöyle devam etti: “Bunun içindir ki, Irak’taki savaşı sona erdirmek konusunda sorumluluğumuzu yerine getiriyoruz. Bunun içindir ki, Afganistan ve Pakistan gibi yerlerde halkı güçlendirirken şiddetten istifade eden aşırıcıları izole ediyoruz. Bunun içindir ki, İsrailliler ve Filistinlilere barış ve güvenlik içinde birlikte yaşama hakkını tanıyan iki-devlet çözümünü kuvvetle ve aktif şekilde destekliyoruz. Bunun içindir ki, Amerika her zaman, tüm insanların düşündüklerini söylemesi, dinine ibadet etmesi, toplumda tam katılımı ve hukukun üstünlüğüne güvenmesini içeren evrensel hakların savunucusu olacaktır.”

“YENİ BAŞLANGIÇ”

Tüm bu çabaların Amerika’nın Müslümanlar ve halkının çoğu Müslüman olan ülkelerle karşılıklı çıkar ve saygı temelinde ilişkiler geliştirmek arzusunun bir parçası olduğunun altını çizen Başkan Obama, bu fırsattan faydalanarak, Amerika ile dünya genelinde Müslümanlar arasında yeni bir başlangıca bağlılığını yeniden vurgulamak istediğini dile getirdi.

“BİR GECEDE DEĞİŞTİREMEYİZ”

Ülkesinin İslam dünyası ile ilişkileri düzeltme arzusu çerçevesinde çabalarının devam ettiğini, bu doğrultuda Müslüman ülkelerdeki Amerikan büyükelçilerinin bizzat halkı dinlediğini belirten Obama, mesajına şöyle devam etti: “Biz aynı zamanda İslam Konferansı Örgütü ve İslam Konferansı Örgütüne üye ülkeler ile çocuk felcini yok etmek alanında işbirliği yapmak için çalışırken, hacca hazırlanan birçok Müslüman’ın özellikle kaygılandığını bildiğim H1N1 (domuz gribi) gibi hepimizi etkileyen sağlık problemlerinin giderilmesi yolunda uluslararası ilgililerle yakın çalışmaları sürdürüyoruz. Bu çalışmaların hepsi barış ve güvenlik içinde yaşamak; tahsil almak ve onurlu yaşamak; ailemizi, toplumumuzu ve dinimizi sevmek gibi ortak arzularımızın gerçekleştirilmesini hedef almaktadır. Bunlar zaman ve sabırlı çalışma ister. Durumu bir gece içinde değiştiremeyiz ama yapılması gerekenleri hayata geçirmeye içtenlikle azmederek, kendimiz ve çocuklarımız için arzu ettiğimiz hedefe doğru yeni bir yönde ilerleyebiliriz. İşte hep birlikte çıkmamız gereken yolculuk budur. Bu son derecede önemli diyalogun devam etmesi ve eyleme dönüşmesini beklerken, bugün, Amerika ve dünyanın her tarafında Ramazanı karşılayan Müslümanlara hayırlı bir ay diliyorum”

Obama konuşmasını, “Tanrının selamı üzerinize olsun” diyerek bitirdi.

Şu Mübarek Ramazan ayında ellerimizin Göğe yükseldiği ve dualarımızın kabul olduğu şu günlerde Allah Müslümanların başındaki belaları defetsin ve tekrar islam dünyasını birleştirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir