Kurban Bayramı 2017 Ne Zaman

Bu sene bayramlar çok ters zamanlara denk geliyor bu Kurban Bayramı da cuma gününe denk geldi. Ramazan bayramının bitmesinin ve 4 günlük tatilin bizlere çok iyi gelmesinin ardından hemen herkes Kurban bayramı içinde acaba aynısı olacak mı diye düşünüyordur. Galiba yine aynısı olacak arkadaşlar. Çünkü Kurban bayramı da yine hafta sonuna denk gelecek. Bakanlar Kurulu kararı ne yönde olacak kestirmek çok zor.

kurban bayramı 2016Kurban Bayramı 2017 Ne Zaman

Kurban bayramı, bu sene 1 Eylül 2017 Cuma günü kutlanacak.

Kurban Bayramı Tatili Kaç Gün 2017

Cuma, cumartesi, pazar ve pazartesi bayram günleri olduğu için bu sene tatil çok az olabilir. Diğer taraftan şöyle bir durum var 30 ağustos zafer bayramıda resmi tatiller arasında olduğu için onuda katarlarsa bayram tatilimiz uzayabilir. Kurban bayramı tatili kaç gün olacak resmi açıklama gelmedi ama hemen herkes bu yönde olacağını düşünüyor. Bu sene turist sayısının beklenenin çok çok altında olması ile birlikte tatil yerlerindeki ihtiyacı karşılamak için yine bu yönde bir karar çıkarabilirler.

KURBAN BAYRAMI:
Kurban Bayramı Arefe Günü – 31 Ağustos Perşembe
Kurban Bayramı 1. Günü – 1 Eylül Cuma
Kurban Bayramı 2. Günü – 2 Eylül Cumartesi
Kurban Bayramı 3. Günü – 3 Eylül Pazar
Kurban Bayramı 4. Günü – 4 Eylül Pazartesi

KURBAN BAYRAMI’NIN ÖNEMİ

Müslümanlar tarafından Hicri Takvime göre Zilhicce ayının onuncu gününden itibaren dört gün boyunca kutlanan bir dini bayram. Zilhicce ayının onuncu, on birinci ve on ikinci günlerine ‘Eyyâm-ı nahr’ (Kesme günleri) ve bir önceki gün olan Zilhicce ayının dokuzuncu gününe Arife denir. Kurban Bayramı, aynı zamanda İslam âleminin her yıl Mekke’de hac farizasını ifa ettikleri vakittir. Kurban Bayramı, nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan birçok ülkede dinî bayram olmasının yanı sıra resmî tatil ilan edilir. Ramazan Bayramı ile beraber İslam dinindeki en önemli iki bayramdan biridir. Hicri takvim bir ay takvimi olduğu için yıllar güneş temelli miladi takvimden 11-12 gün kısadır. Bu nedenle Kurban Bayramı her sene 11-12 gün daha erken kutlanır. Yaklaşık 33 senede bir bayramı aynı tarihlere tekabül eder

Leave a Reply

Your email address will not be published.