Bakan Yazıcı: Yeni yasa, faaliyetleri durduran bir yasa değildir

Reklamlar

ANKARA – Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, yeni yasayla bugün ruhsatsız ev alışının bitmesiyle birlikte İstanbul’daki bazı inşaatların durmasına ilişkin, “Bu yasa, faaliyetleri durduran bir yasa değildir. Süreç devam edecek ama bir taraftan da tüketiciler ile ilgili uygulamaların aksayan tarafları bu yasayla getirilen kurallar çerçevesinde minimize edilecektir, olay bundan ibarettir.’’ dedi.

Çankaya Midi Otel’deki Slovenya Devleti Milli Günü etkinliğine katılan Bakan Yazıcı burada basın mensuplarının sorularını cevapladı. ‘Ruhsatsız maketten ev alışı bugün bitti. Bununla ilgili İstanbul Fikirtepe ve Esentepe’de özellikle yeni kentsel dönüşümle birlikte bazı binalar bugün durdu, onunla ilgili bazı tedbirler alınabilir mi?’ sorusuna Yazıcı, Tüketicinin Korunması Kanunu çerçevesinde kentsel dönüşümle yapılan üretimlerin durmasının söz konusu olmaması gerektiğini söyledi. Yazıcı, şunları ifade etti: “Çünkü kentsel dönüşüm ayrı bir proje, elbette ki kentsel dönüşüm çerçevesinde özel yasa gereği çalışmalarını sürdüren, taahhütlerini almış, yükümlülüklerinin gereğini yapmış, kentsel dönüşüm alanında konut edinecek olanların zaten güvenceleri olması gerekir diye düşünüyorum. Durdurulmuş olması diye bir durum var ise bu da herhalde bu yasaya kamuoyunun, Türkiye’deki tüketicilerin, 77 milyonun çok fazla önem veriyor olması, gündemde çok fazla yer almasından kaynaklanıyor diye düşünüyorum. Bu da tüketici konusundaki hassasiyeti gösterir. Yoksa faaliyetleri durduran bir yasa değildir. Süreç devam edecek ama bir taraftan da tüketiciler ile ilgili uygulamaların aksayan tarafları bu yasayla getirilen kurallar çerçevesinde minimize edilecektir, olay bundan ibarettir.’’

‘’YASA GÜCÜNÜ GÖSTERECEK’’

Yeni yasayla birlikte kentsel dönüşüm dışında ruhsatsız konut satışlarının durmasıyla ilgili olarak Bakan Yazıcı, ruhsatsız konut satışlarının yüksek düzeyde olmadığını kaydetti. Yazıcı, şunları ekledi: “Yani bunlar daha çok ruhsatsız satış yapanlar, yap-sat türü inşaat sektörüne faaliyet gösterenlerden kaynaklanıyor olabilir, bu da çok doğrudur. Yasa elbette ki gücünü gösterecek, yasanın gücü yapılacak olan üretimlerin özellikle inşaat sektöründeki faaliyetlerin çünkü bizim ekonomimizin en dinamik alanı sektör olarak, parasal imkan olarak, en büyüğü hedef kitlesi olarak, en büyük sektörlerden bir tanesi; ruhsat almadan yap-sat başlamışsa bunun durmuş olması doğaldır diye düşünüyorum.”

Yeni yasayla ilgili vatandaşlara süreci yakından takip etmelerini tavsiye eden Yazıcı, açıklamasını şöyle tamamladı: “Elbette ki burada biz sektörün bir kesimini terbiye edici, diğer bir kesimin de hakları yenmiş olabilecek tarzda yargısal bir karar gibi tasarrufta bulunacak bir durumda değiliz. Burada önemli olan, ekonomik hayatın önemli bir sektörü olan inşaat sektörünün dinamizmini sürdürmesi ama onların hedef kitlesi; ürettiklerini pazarladıkları tüketicilerin de hak ve menfaatlerini güvence altına alınmasını sağlamaktır. Bu konuda birlikte yürüyeceğiz. Dolayısıyla olmayan uygulamaların olmuş gibi gösterilerek takdim edilmesi hem bizim zamanımızın israfına yol açar ve hem de düzgün çalışan insanların mağduriyetine yol açar.”

Reklamlar

Leave a Reply

Your email address will not be published.