Kadir Gecesinde Hangi Olay Olmuştur?

Kadir Gecesinde ne olmuştur bu yazımızda sizlere bu konu hakkında bilgiler vermeye çalışalım. Kadir Gecesinde Kuran-ı Kerim’in indirilmeye başlandığını sanırım bilmeyeniniz yoktur ama daha detaylı şekilde anlatmaya çalışacağız bu yazımızda.

Kadir Gecesinde Hangi Olay Olmuştur?Kadir Gecesinde Hangi Olay Oldu?

Kadir Gecesi İslam dinine göre, Kur’an’ın vahiy yoluyla Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilmeye başlandığı gecedir.

Kadir gecesinden Mekke devrinde nazil olan ve Kur’an’ın doksan yedinci süresi olan beş ayetlik Kadr Suresinde bahsedilir. Bu surede Kur’an’ın indirildiği kadir gecesinden bahsedildiği için bu sureye Kadir Suresi denmiştir. Kadr, ‘azamet’ ve ‘şeref’ demektir. Kadir Suresinde Kur’an’ın kadir gecesinde indirildiğinden, kadir gecesinin bin aydan daha hayırlı olduğundan, kadir gecesinin rahmet ve berekete vesile olduğundan, bu sebeple insanlık için taşıdığı değerden bahsedilir.

İslam’a göre Allah(c.c) Kur’anın ilk ayetlerini Cebrail aracılığı ile Hz. Muhammed’e (s.a.v) kırk yaşında Hira Mağarasında göndermiştir. İlk ayetler Kadir gecesinde indirilen Alak Suresinin ilk ayetleridir.

Kadir gecesinin hangi gece olduğu kesin olarak bilinmemekle birlikte, Ramazan’ın yirmi yedinci gününün gecesinde olma ihtimali yüksektir. Hz. Muhammed (s.a.v) Kadir gecesinin hangi gece olduğunu kesin şekilde belirtmemiş, ancak; Siz Kadir gecesini Ramazan’ın son on günü içerisindeki tek rakamlı gecelerde arayınız demiştir.

Maddeler Halinde Kadir Gecesinde Ne Oldu?

– Kur’ân-ı Kerim bu gecede inmeye başlamıştır.

– Bu gecedeki ibadet, içerisinde Kadir gecesi bulunmayan bin ayda yapılan ibadetten daha faziletlidir.

– Gelecek bir seneye kadar cereyan edecek olan her türlü hadiseler Allah Teâlâ’nın ezelî kaza ve takdiri ile ilgili meleklere bu gece bildirilir (Tecrîdi Sarih Tercemesi, VI, 312).

– Bu gecede yeryüzüne Cebrail ve çok sayıda melek iner.

– Bu gece tanyerinin ağarmasına kadar esenliktir, her türlü kötülükten uzaktır. Yeryüzüne inen melekler uğradıkları her mü’mine selam verirler.

Etiketler

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Kandil gecesi gerçekten meleklerin yere indiği bir gece anneannecigimin eliyle ördüğü danteli sabah masanın üzerinde buldum yatak odasından masaya nasıl geldi Rabbim isterse olmayacak şey yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı