Kadir Gecesinde Hangi Olay Olmuştur

Reklamlar

Kadir Gecesinde Hangi Olay Oldu

Kadir Gecesinde ne olmuştur bu yazımızda sizlere bu konu hakkında bilgiler vermeye çalışalım. Kadir Gecesinde Kuran-ı Kerim’in indirilmeye başlandığını sanırım bilmeyeniniz yoktur ama daha detaylı şekilde anlatmaya çalışacağız bu yazımızda.

Kadir Gecesinde Hangi Olay Oldu

Kadir Gecesi İslam dinine göre, Kur’an’ın vahiy yoluyla İslam peygamberi Muhammed’e gönderilmeye başlandığı gecedir.

Kadir gecesinden Mekke devrinde nazil olan ve Kur’an’ın doksan yedinci sûresi olan beş ayetlik Kadr Suresi’nde bahsedilir. Bu surede Kur’an’ın indirildiği kadir gecesinden bahsedildiği için bu sureye Kadir Suresi denmiştir. Kadr, ‘azamet’ ve ‘şeref’ demektir.Kadir Suresinde Kur’an’ın kadir gecesinde indirildiğinden, kadir gecesinin bin aydan daha hayırlı olduğundan, kadir gecesinin rahmet ve berekete vesile olduğundan, bu sebeple insanlık için taşıdığı değerden bahsedilir.

İslam’a göre Allah Kur’anın ilk ayetlerini Cebrail aracılığı ile İslam peygamberi Muhammed ‘e kırk yaşında Hira Mağarası’nda göndermiştir. İlk ayetler Kadir gecesinde indirilen Alak Suresi’nin ilk ayetleridir.

Kadir gecesinin hangi gece olduğu kesin olarak bilinmemekle birlikte, Ramazan’ın yirmi yedinci gününün gecesinde olma ihtimali yüksektir. İslam peygamberi Muhammed Kadir gecesinin hangi gece olduğunu kesin şekilde belirtmemiş, ancak;Siz Kadir gecesini Ramazan’ın son on günü içerisindeki tek rakamlı gecelerde arayınız demiştir.

Kadir Gecesinde ne olmuştur ?

-Kur’ân-ı Kerim bu gecede inmeye başlamıştır.

– Bu gecedeki ibadet, içerisinde Kadir gecesi bulunmayan bin ayda yapılan ibadetten daha faziletlidir.

-Gelecek bir seneye kadar cereyan edecek olan her türlü hadiseler Allah Teâlâ’nın ezelî kaza ve takdiri ile ilgili meleklere bu gece bildirilir (Tecrîdi Sarih Tercemesi, VI, 312).

-Bu gecede yeryüzüne Cebrail ve çok sayıda melek iner.

– Bu gece tanyerinin ağarmasına kadar esenliktir, her türlü kötülükten uzaktır. Yeryüzüne inen melekler uğradıkları her mü’mine selam verirler.

Reklamlar

"Kadir Gecesinde Hangi Olay Olmuştur" için toplam 2 yorum yapmış

  1. ebru güleç   07 Temmuz 2015 at 19:06

    Kandil gecesi gerçekten meleklerin yere indiği bir gece anneannecigimin eliyle ördüğü danteli sabah masanın üzerinde buldum yatak odasından masaya nasıl geldi Rabbim isterse olmayacak şey yok

  2. burçakzeynep   14 Ağustos 2012 at 10:21

    bu yazı çok güzel ve anlamlı herkese tavsiye ediyorummm

    HAYIRLI KADİR GECELERİ

    DİLERİMMM

Leave a Reply

Your email address will not be published.