Berat Kandili Ne Zaman Kutlanır

Son Güncelleme: 04.09.2020 10:27

Berat Kandili Ne Zaman Kutlanır2019 Berat kandili ne zaman kutlanır ve 2019 Berat gecesi ne zamandır açıklamaya çalışalım ve ayrıca ne zaman kutlanacağı ile ilgili bilgileri sizlerle paylaşalım.

Berat Kandili Üç ayların ikincisi olan Şaban ayının 15. gecesi kutlanır. Bu gecede Müslümanlar, işledikleri hatalardan ve günahlardan tövbe eder; bağışlanma dilerler. Bu gece Allah(c.c)’ın rahmet ve mağfiretinin dolup taştığı gece olarak bilinir.

2019 Berat Kandili 19 Nisan cuma akşamını 20 Nisan cumartesi gününe bağlayan gece kutlanacak.

Arapça’da temize çıkma anlamına gelir. İslam inancına göre bu gecenin bereketli ve feyizli bir gece olması sebebiyle Mübarek Gece; günahların affı ve kulların temize çıkarılması sebebiyle de Berat Gecesi ve kulların ihsana kavuşmaları nedeniyle de Rahmet Gecesi gibi adlar da verilmiştir.

Bir kısım Müslümanlar bu geceyi ibadet ve taatle geçirmenin pek çok sevabı ve feyzi olduğuna inanır. Bu konuda İslam peygamberi Muhammed’in bir hadisi vardır:

“Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın. Ve o gecenin gündüzünde (kandilden sonraki gün) oruç tutunuz. Çünkü o gece güneş batınca Allah-u Teâlâ o andan fecir oluncaya kadar: ‘Benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. (Bir belâ ile) müptela olan yok mu, ona kurtuluş vereyim’ buyurur.” (İbn Mâce)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir