2016 Kurban Bayramı Tarihi

Reklamlar

kurban bayramı tarihi ne zaman2016 Kurban Bayramı Tarihi Ne Zaman

Bu sene öyle güzel bir güne denk geliyor ki herkes mutlu olacak şekilde ilerliyor diyebiliriz arkadaşlar. Çünkü Kurban bayramı 2016 için pazartesi günü başlıyor ve Hükümet açıklama yaptı tam 9 gün tatil yapabileceksiniz. Benden size tavsiye bu sene bol bol eğlenmenize bakın arkadaşlar. Çünkü dünya o kadarda güzel değil. Son zamanlarda ülkemizde yaşananlardan sonra Kurban bayramını en azından düzgün geçirmeliyiz. Ailelerinize akrabalarınıza eşlerinize dostlarına komşularınıza sahip çıkın arkadaşlar.

KURBAN BAYRAMI ARİFESİ 1/2 GÜN 11 EYLÜL PAZAR
KURBAN BAYRAMI 1 GÜN 12 EYLÜL PAZARTESİ
KURBAN BAYRAMI 2 GÜN 13 EYLÜL SALI
KURBAN BAYRAMI 3 GÜN 14 EYLÜL ÇARŞAMBA
KURBAN BAYRAMI 4 GÜN 15 EYLÜL PERŞEMBE

Kurban Bayramı; Müslümanlar tarafından Hicri Takvime göre Zilhicce ayının onuncu gününden itibaren dört gün boyunca kutlanan bir dini bayramdır. Zilhicce ayının onuncu, on birinci ve on ikinci günlerine ‘Eyyâm-ı nahr’ (Kesme günleri) ve bir önceki gün olan Zilhicce ayının dokuzuncu gününe Arife denir. Kurban Bayramı, aynı zamanda İslam âleminin her yıl Mekke’de hac farizasını ifa ettikleri vakittir.

Kurban Bayramı, nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan birçok ülkede dinî bayram olmasının yanı sıra resmî tatil ilan edilir. Ramazan Bayramı ile beraber İslam dinindeki en önemli iki bayramdan biridir.

Bayram sabahı Bayram Namazı kılınır ve Bayram hutbesi okunur.

Arefe günü sabah namazından itibaren bayramın son ikindi namazı dahil her farz namazdan sonra aşağıdaki teşrik tekbirleri okunur:

Allahü Ekber Allâhü Ekber Lâ ilâhe İllâllahü Vallâhü Ekber, Allâhü Ekber ve Lillâhi`l-Hamd

Reklamlar

Leave a Reply

Your email address will not be published.