Sivilce çıkmasının nedenleri

Son Güncelleme: 15.09.2020 20:31

Sivilce çıkmasının nedenleri Sivilce çıkmasının nedenleri nelerdir Sivilceler neden çıkar

Sivilcelerin çıkmasının bazı nedenlerini burada sizlere açıklamaya çalışalım arkadaşlar. Buyurun :

Sivilce Çıkmasının Nedenleri

Eğer ebeveyninizin(anne-baba), gençliklerinde sivilceleri varsa, sizinde olması muhtemeldir. Yani genetik faktörden sözetmek mümkün.

Stres, sivilcenin daha kötü olmasını sağlar. Çünkü streslendiğiniz zaman daha çok üretilen sebumun gözenekleri tıkama olasılığı vardır.

Güneş ışınlarının sivilceleri geçirici etkisi yoktur. Güneşte fazla kalmak yüzde yanıklara ve cilt kanserine kadar giden etkileri olabilir.

Yapılan egzersizler sonucunda ya da sıcaktan terlediyseniz duş almanız iyi olur. Terleme sivilcelerin artmasına sebep olabilir.

Adet düzensizlikleri ve hormonal bozukluklar sivilceleri artırabilir.

Yanlış kozmetik ürünler kullanmak, kozmetik salonlarındaki uygulamalar cilt bozulmalarına ve sivilcelere neden olabilir.

Sivilceleri Neler Tetikliyor?

Sivilce oluşumlarına, çeşitli etkenlerin sebep olduğunu vurgulayan Dr. Bayazit, şunları söyledi: “Nemlendiriciler, tonikler, kremler, pudralar, fondötenler, güneşten koruyucular, hatta saç kozmetikleri yani jöle, saç spreyi, briyantin gibi maddeler, yağ bezi kanallarını tıkayarak sivilce oluşumuna sebep olabilmektedirler. Bu yüzden yüze uygulanacak bir ürün kullanılacağı zaman ürünün üzerinde non-komedojenik ibaresinin bulunmasına dikkat edilmelidir. Sık telefon kullananlarda, ellerini sürekli çene bölgesine bastırıp, basınç uygulayanlarda, bu bölgelerde yağ bezi kanalları tahriş olur ve kanalda tıkanmaya yol açarak sivilce oluşumuna sebep olabilir. Yine dar pantolon giyenlerde, uyluklar ve kalçalarda; uzun süre aynı koltukta oturmak zorunda kalanlarda, örneğin sıcak bir havada uzun süre araba kullanmak gibi, durumlarda yine bası gören bölgelerde sivilce oluşumu gözlenebilmektedir.

Ergenlik döneminde hiç sivilcesi olmayan birinde 20- 30 yaşlarında birden bire sivilce çıkmaya başlaması erişkin aknesi olarak adlandırılır. Çenede, yanaklarda, adet öncesi alevlenmeler yapan, ağrılı, kırmızı şişlikler halindedir. Bu kişilerde mutlaka kan hormon, hormon bağlayıcı protein düzeyine bakılmalı ve polikistik over sendromu açısından ultrasonografi tetkiki yapılmalıdır.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir