PRP Nedir

PRP Nedir – Prp nedir açıklayacağız ama bilmelisiniz ki prp’nin cilt ile ilişkisi oldukça fazla. Prp ile gençleşmek mümkün mü Prp ile cilt bakımı nasıl yapılır ve Prp nasıl uygulanır gibi sorularımıza cevaplar bulacağız.

prp-cilt-bakimi‘Platelet Rich Plazma’, bilinen adıyla ‘PRP’ tedavisi’yle kırışıklıklarda, sivilce izlerinde, güneş lekelerinde ve saç dökülmesini durdurmada yüz güldüren sonuçlar alınıyor.

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr Erol Kışlaoğlu, hastaların sıkça uygulattığı ‘PRP’ yöntemini anlatıyor.

PRP nedir?
PRP, ‘Trombositten zengin plazma’ anlamına geliyor. Trombositler, doku iyileşmesinde ve kanın pıhtılaşmasında önemli rolü bulunan kan hücreleridir. Önemli protein ürünleri ve bağ dokusu faktörleri içerir. Yaralanmış bir bölgeye enjekte edildiğinde, hızla iyileşme sürecini başlatarak doku yenilenmesini uyardıkları görülmüştür. Bu tedavi sayesinde cilt lekelerinin hafifletilmesi, sivilcelerle izlerinin giderilmesi, cildin daha gergin, canlı ve parlak görünmesi sağlanabiliyor.

Nasıl uygulanıyor?
Hastanın kendi kanı steril bir ortamda alınıyor. Özel bir santrifüj cihazında yüksek hızda ve belli sürelerde döndürülüyor. Santrifüj edilen kan, bazı ayraçlar sayesinde ayrıştırılıyor. Kanın alyuvarlar ve akyuvarlar gibi şekilli elemanları dibe çökerken, Trombositten zengin bölümü ayrıştırılıyor. Trombositten zengin bu plazma özel bir işlemle alınıyor ve tedavi edilecek bölgeye mikroenjeksiyonlar yoluyla enjekte ediliyor. İşlem yaklaşık 30 dakika sürüyor ve hasta evine gidiyor.

Hangi bölgelere uygulanıyor?
Sorunlu olan herhangi bir bölgeye uygulanabiliyor. Genel olarak yüze, boyuna, dekolteye, el ve ayak üstü gibi alanlara uygulanıyor. Kullanılan ayraçlara bağlı olarak, ‘plazmajel’ adını verdiğimiz yoğun kıvamlı, dolgu maddesi gibi kullanılabilecek bir yapı da elde edilebiliyor.

İlk etkiler ne zaman ortaya çıkıyor?
Uygulamadan yaklaşık üç – dört hafta sonra ilk etkileri fark edilmeye başlanıyor.

PRP’nin yan etkileri var mı?
Enjekte edilen karışım, hastanın kendi kanıyla hazırlandığı için alerji riski yok. Sadece işlem sırasında kızarıklık meydana gelebiliyor ve bu da birkaç saat sonra tamamen geçiyor.

Tedavi ne kadar zamanda tamamlanıyor?
Kişinin ihtiyacına göre ayda bir kez olmak üzere üç – dört oturumda tamamlanıyor. Altı ile 12 ay sonra tekrarlanması gerekiyor.

Bu tedavide nelere dikkat edilmeli?
Bu tedavide kullanılan uygulama kitleri farklılık taşır. Bunların hastanın önünde açılıp hazırlanması önemlidir. Hastadan kan alıp, santrifüjden geçirmek ve enjekte etmek PRP tedavisi değildir. PRP’ nin en önemli katkısı, enjekte edildiği bölgede kanlanmayı artırması ve yara iyileşmesi süreçlerini uyarmasıdır.

Prp uygulaması diğer hangi alanlarda uygulanabilir?
Spor hekimliğinde, yumuşak doku yaralanmalarında, kas kopmalarında ya da ortopedi ve travmatolojideki kırıklarda, hasarın beklenen doğal süreçlerden daha erken giderilmesinde uygulanabilir.

Prp Tedavisi Fiyatları

Tedavi yöntemini kısaca anlatır mısınız?

PRP Plazma tedavisi yönteminde, hastanın kendi kanı alınarak; 8 dakika boyunca 3000devir/dakika santrifüj ediliyor. Santrifüj sonucu, kırmızı kan hücrelerinden ayrışan plazma kısmı, mezoterapi veya dolgu yöntemi ile cilde uygulanıyor. PRP yönteminde elde edilen bu plazma yoğun trombosit (pıhtı hücreleri) içeriyor. Ortamda bulunan lökositler (beyaz kan hücreleri) ve aktive olmuş pıhtı hücreleri, büyüme faktörleri salgılayıp kök hücrelerin aktive edilmesini sağlar. Böylece cildin dokusunda yenilenme meydana gelir. Bu yöntemin en önemli avantajı hastanın kendi kanından elde edilmiş olması ve kesinlikle herhangi bir alerji riski taşımamasıdır.

Plazma tedavisinin uygulama aralıkları hakkında bilgi verir misiniz?

Yaşa bağlı olarak, her hastamızda ortalama 2 ile 4 haftalık aralıklarla yapılacak 2-4 arası tedavi öneriyoruz. Elbette hastanın ihtiyacına göre seanslar değişiklik gösterebiliyor. Her uygulama 15-20 dakika kadar sürüyor.

Peki uygulama sonuçları ne kadar kalıcı oluyor?

Yaşlanma devam ettiği için elbette cilt kendini bir süre sonra tekrar salıyor.

Hasta en erken bir yıl sonra olmak üzere isterse tekrar işlem isteyebilir. Ama eğer hasta yeterli sonuç aldıysa tekrar yaşlanana kadar bir daha yaptırmak zorunda da değildir.

Plazma tedavisi bir anti aging yöntemi yoksa hastalıkların iyileşmesi için de kullanıyor musunuz?

Doğal bir şekilde cildi sağlıklı hale getiren bir yöntem olduğu için yaraların iyileşme tedavisinde oldukça başarılı sonuçlar aldığımızı söyleyebiliriz. Aynı mekanizma ile yaşlanan deri tabakasının (en sık kullanılan yüz, boyun el sırtı gibi bölgeler yanında vücudumuzun tüm bölgelerinde kullanmak mümkün) gençleşmesinde, akne izlerinde ve saç dökülmesi şikayetlerinde alternatif bir yöntem olarak kullanıyoruz.

PRP’de lazer, ışık tedavisi, dolgu enjeksiyonu veya Botulinum toksini uygulaması ile birleşmesi önerir misiniz? Bir risk taşır mı?

Hayır, eşzamanlı tedavi olarak uygulamak mümkündür. PRP uygulaması deri yenilenmesi sağlaması nedeniyle lazer veya ışık tedavisinden sonra yapılabilir. Bununla birlikte PRP ile dolgu veya Botox uygulamasının birleştirilmesine yönelik deneyim mevcut değildir. Uygulamanın dolgu uygulaması ile birleştirilmesi sakıncalı görülmemekle birlikte Botulinum toksini uygulaması ile birleştirilmesi önerilmez.

Son olarak uygulamanın fiyat aralığı hakkında bilgi verebilir misiniz?

Seans başı 750-1000 TL arasında değişiyor diyebiliriz. Elbette hastaya ve ihtiyaç olan bölgeye göre fiyat belirleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.