PRP Nasıl Uygulanır PRP Nedir

Son Güncelleme: 15.09.2020 06:11

PRP Nasıl Uygulanır PRP Nedir

Bu yazımızda hem PRP Nedir hemde PRP nasıl uygulanır onu açıklamaya çalışacağız. Bakalım PRP hakkında neler biliyoruz arkadaşlar.

PRP Nedir?

PRP, “ Platelet Rich Plasma—platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulaması” adı verilen tedavi yönteminin kısaltılmış ismidir. Bu uygulama bir kişiden alınan küçük miktardaki kanın özel bir tüpe konularak santrfüj işlemine tabi tutulduktan sonra bileşenlerine ayrıştırılması ve elde edilen az miktardaki “platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma” nın (PRP), yine aynı kişiye enjeksiyon yoluyla geri verilmesini temel alır.

(PRP) uygulamasında amaç nedir?
Plateletler – veya diğer adıyla trombositler – vücudumuzdaki hasarlı dokuların onarımını ve doğal hallerine dönmelerini sağlamak için gerekli olan “büyüme faktörlerini” yapısında barındıran kan bileşenleridir. Dokularımızda herhangi bir hasar oluştuğunda kanımız plateletleri bu dokuya toplayarak bir onarım süreci başlatır, PRP uygulamasının amacı ise bu hedef dokuya kan dolaşımı ile taşınabilecek olandan çok daha fazla sayıda plateleti verebilmektir, böylece hasarlı dokunun onarımı da bu kadar hızlı ve güçlü bir şekilde başlar ve daha çabuk sonuçlanır, çünkü PRP ile elde edilen plateletlerin yoğunluğu kandakinden 2 ila 4 kat fazladır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir